جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران

چهارشنبه ، 13 فروردین 1399

40 سال، 40 اقدام/ گزارش سی‌ونهم: حضور پررنگ در امدادرسانی حوادث

 40

فرارسیدن چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، فرصت مناسبی برای مرور دستاوردها وموفقیت‌های کشور در حوزه‌های مختلف است. دهه فجر با انتشار ۴۰ گزارش به صورت روزانه، مجموعه‌ای از این موفقیت‌ها و دستاوردها را در حوزه‌های کاری جمعیت هلال احمر به طور خلاصه مرور می‌کنیم؛ خدمات امدادی هلال‌احمر در حوادث مهم دهه ۹۰ به مردم آسیب‌دیده، سی‌ونهمین گزارش است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی جمعیت هلال‌احمر، سال 1357 و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ساختار کلی جمعیت هلال‌احمر تغییر کرد. جمعیتی که به عنوان بزرگترین سازمان مردم نهاد در ایران شناخته می‌شود و فعالیت عمده آن در سال‌های پیروزی انقلاب به ارائه خدمات امدادی در سوانح، فعالیت در حوزه جوانان و خدمات حمایتی معطوف می‌شد. پس از آنکه سازمان امداد و نجات منسجم شد، فعالیت‌های مختلفی در هلال‌احمر سر و سامان گرفت. از امداد و نجات جاده‌ای گرفته تا عملیات‌های امدادی و حضور در حوادث مختلف و متعدد که یکی از مهم‌ترین آنها توزیع اقلام امدادی در هنگام سوانح و حوادث است. حوادثی از جمله برف و کولاک، رانش زمین، زمین لرزه، سیل و آبگرفتگی و طوفان.

 

توزیع بیش از یک‌هزار و 300 دستگاه چادر در ماموریت‌های برف و کولاک

نیمه‌ شمالی ایران و بسیاری از استان‌هایی که در این ناحیه قرار دارند، به دلیل موقعیت ویژه جغرافیایی در فصول سرد سال، زمستان‌های سختی را تجربه می‌کنند. زمستان‌هایی که در خیلی از مواقع با برف و کولاک همراه است و همین امر، مردم این مناطق را با مشکلات مختلفی مواجه می‌کند. البته که سرخ و  سپیدپوشان هلال‌احمر همیشه در این موقعیت‌ها حاضر شده و علاوه بر رفع مشکلات، به مردم حادثه‌دیده هم رسیدگی می‌کنند.

از سال 1391 تا 19 بهمن 1397، 6 هزار و 996 ماموریت برف و کولاک در سراسر ایران انجام و خدمات امدادی لازم به  833 هزار و 136 هموطن ارائه شده است و در این زمینه 229 هزار و 697  تن از خدمات اسکان اضطراری بهره برده‌اند.

طبیعی است که در چنین موقعیت‌هایی مردم حادثه دیده به اقلام امدادی مختلفی نیاز دارند؛ اقلام زیستی و غذایی. مهم‌ترین رکن اقلام زیستی چادر است. در دهه 90، یک‌هزار و 386 دستگاه چادر در حوادث مختلف برف و کولاک در استان‌های درگیر و 169هزار و 746 تخته پتو توزیع شد. بیش از 3 هزار و 800 تخته موکت، بیش از 18 هزار کیلوگرم نایلون، بیش از یک‌هزار و 600 ست شست‌وشو، بیش از 2 هزار و 200 شعله والور، بیش از 760 ثوب البسه و همچنین تعدادی کفش، ست بهداشتی و کلمن از دیگر اقلام توزیعی برای کمک به آسیب‌دیدگان از حوادث برف و کولاک بوده است.

هنگام بروز حوادث، در کنار اقلام زیستی به اقلام غذایی هم نیاز است؛ مهم‌ترین رکن اقلام غذایی هم بسته‌های مواد غذایی است که در دهه 90 و در کل حوادث مربوط به برف و کولاک، بیش از 64 هزار و 200 بسته‌ غذایی در میان مردم حادثه‌دیده توزیع شده و همچنین بیش از 226 هزار و 500 بطری آب معدنی، بیش از 278 هزار قوطی انواع کنسرو و تعداد زیادی قرص نان، خرما، برنج، چای، روغن، کشمش، حبوبات، قند و شکر، بیسکوییت و ماکارونی از دیگر موارد بوده است.

توزیع بیش از 350 دستگاه چادر در ماموریت‌های رانش زمین

از دیگر ماموریت‌های سازمان امداد و نجات، حضور نیروهای این سازمان در حوادثی چون رانش زمین است. از ابتدای سال 1391 تا بهمن 1397، نیروهای هلال احمر در 126 ماموریت رانش زمین حاضر شدند و به 9 هزار و 111 تن امدادرسانی کردند. همچنین 3 هزار و 7 تن هم اسکان داده شدند. در حوادث مربوط به رانش زمین و در این بازه‌ زمانی، اقلام زیستی مختلفی با تلاش نیروهای امدادی در میان مردم توزیع شد؛ از مهم‌ترین آنها می‌توان به این موارد اشاره کرد: 351 دستگاه چادر، یک‌هزار و 680 تخته پتو، 145 تخته موکت و نایلون، ست شست‌وشو، والور، البسه، کفش، ست بهداشتی و کلمن.

از اقلام زیستی توزیع شده در ماموریت‌های رانش زمین می‌توان به توزیع یک‌هزار و 144 بسته غذایی، یک‌هزار و 560 بطری آب معدنی، کنسرو و تعداد زیادی قرص نان، خرما، برنج، چای، روغن، کشمش، حبوبات، قند و شکر، بیسکویت و ماکارونی اشاره کرد.

توزیع بیش از 350 هزار بسته غذایی در زلزله‌ها

در دهه‌ 90، یک‌هزار و 40 ماموریت زلزله انجام شد. زلزله‌هایی که از مهم‌ترین آنها ورزقان در مرداد سال 1391 در استان آذربایجان شرقی، کاکی در استان بوشهر و در فروردین 1392 و زلزله 21 آبان سال 1396 در استان کرمانشاه بوده و تلفات زیادی به همراه داشته است. در دهه 90، 493 هزار و 961 تن از هموطنان در حوادث مربوط به زلزله امدادرسانی شدند و 437 هزار و 830 از خدمات اسکان اضطراری استفاده کردند.

در این ماموریت‌ها 239 هزار و 122 دستگاه چادر، 603 هزار و 202 دستگاه چادر، بیش از 88 هزار و 100 ست شست‌وشو، بیش از 126 هزار و 700 ست بهداشتی، بیش از 83 هزار شعله والور و سایر اقلام زیستی مورد نیاز در میان مردم زلزله‌زده توزیع شد.

در کنار آن 356 هزار و 718 بسته مواد غذایی، 10 میلیون و 965 هزار و 764 بطری آب معدنی، 4 میلیون و 303 هزار و 19 قوطی انواع کنسرو، 9 هزار و 661 هزار و 201 قرص نان و تعداد قابل ملاحظه‌ای خرما، برنج، چای، روغن، کشمش، حبوبات، قند و شکر، بیسکوییت و ماکارونی در 7 سال گذشته در میان مردم زلزله‌زده شهرهای مختلف ایران توزیع شد.

توزیع حدود 29 هزار بسته غذایی در ماموریت‌های سیل و آب‌گرفتگی

در سال‌های گذشته، ایران هم از تغییر اقلیم بی‌نصیب نبود. به‌طوری‌که همزمان با خشکسالی در بسیاری از استان‌ها، شاهد سیل و آبگرفتگی هم بودیم. به‌ویژه در استان‌های جنوبی مانند هرمزگان یا در استان خوزستان که به شکسته شدن سیل‌بند در شهر رفیع منجر شد و مردم را با مشکلات زیادی مواجه کرد، همین‌طور سیل در سیستان و بلوچستان و در سایر نقاط ایران.  

در هفت سال گذشته در مجموع 4 هزار و 875 ماموریت سیل و آب‌گرفتگی از سوی سازمان امداد و نجات هلال‌احمر انجام شد. بر این اساس 738 هزار و 476 تن از خدمات امدادی استفاده کرده و 147 هزار و یک تن هم از خدمات اسکان اضطراری استفاده کردند. همچنین در این ماموریت‌ها  31 هزار و 198 دستگاه چادر، 224 هزار و 459 تخته پتو، 28 هزار و 961 بسته غذایی، 284 هزار و 860 بطری آب معدنی و سایر اقلام زیستی و غذایی در میان مردم حادثه‌دیده توزیع شد.

 

بیش از 360 ماموریت در طوفان

از دیگر ماموریت‌های سازمان امداد و نجات، حضور در امدادرسانی به حادثه‌دیدگان از طوفان است. از ابتدای سال 1391 تا اواخر سال 1397، نیروهای امداد و نجات در 369 حادثه‌ طوفان حاضر شده و  به 301 هزار و 48 تن امدادرسانی کردند. همچنین در این ماموریت‌ها 17هزار و 6 تن اسکان یافتند. در این هفت سال 401 دستگاه چادر، 2 هزار و 686 تخته پتو، 40 هزار و 319 بسته غذایی و 20 هزار و 300 بطری آب معدنی در میان مردم حادثه‌دیده توزیع شد.

سازمان امداد ونجات به عنوان یکی از مهم‌ترین حوزه‌های جمعیت هلال احمر در سال‌های گذشته خوش درخشیده است. در مجموع، نیروهای این سازمان در دهه‌ 90 در 13 هزار و 406 ماموریت مربوط به برف و کولاک، رانش زمین، زمین لرزه، سیل و آبگرفتگی و طوفان حاضر شدند و به 2 میلیون و 375 هزار و 732 تن از هموطنان امدادرسانی کرده و در مجموع 834 هزار و 541 تن هم اسکان یافتند.

 

گزارش اول با عنوان «نذر آب؛طرحی که ادامه دارد » را بخوانید.

گزارش دوم با عنوان «برای زلزله کرمانشاه چه کردیم؟!» را بخوانید.

گزارش سوم با عنوان «تلاش برای پایان دادن به قصه پرغصه مردم میانمار» را بخوانید.

گزارش چهارم با عنوان «داروسازی«سها»؛بازوی توانمند نظام سلامت در تامین داروهای حیاتی مردم» را بخوانید.

گزارش پنجم با عنوان «مهربانی به توان داوطلبی» را بخوانید.

گزارش ششم با عنوان «خدمت به زائران حرم امن الهی» را بخوانید.

گزارش هفتم با عنوان «پابه پای زائران» را بخوانید.

گزارش هشتم با عنوان «همراه بیماران، همدل سالمندان» را بخوانید.

گزارش نهم با عنوان «جوانان پیشتازان بشردوستی» را بخوانید.

گزارش دهم با عنوان «هشت سال دوشادوش رزمندگان دفاع مقدس» را بخوانید.

گزارش یازدهم با عنوان «چشم‌اندازی روشن در رسیدن به خودکفایی تولید محصولات پزشکی» را بخوانید.

گزارش دوازدهم با عنوان «بشردوستی فراتر از مرزها» را بخوانید.

گزارش سیزدهم با عنوان «چتر حمایتی هلال بر سر بیماران» را بخوانید.

گزارش چهاردهم با عنوان «احسان ماندگار مردمی مهربان» را بخوانید.

گزارش پانزدهم با عنوان «فراتر از مرزها در اقدامات و عملیات بشردوستانه» را بخوانید.

گزارش شانزدهم با عنوان «پیمان جوانان برای پیشگیری از اعتیاد» را بخوانید.

گزارش هفدهم با عنوان « دریچه‌ای برای امید به آینده با مشارکت ایرانیان» را بخوانید.

گزارش هجدهم با عنوان «بشر دوستی بدون مرز با ارائه خدمات توانبخشی» را بخوانید.

گزارش نوزدهم با عنوان «ایستادگی برای تحقق حقوق بین الملل بشردوستانه» را بخوانید.

گزارش بیستم با عنوان «خانه های داوطلب؛ تاثیرگذار در توزیع کمک های مردمی» را بخوانید.

گزارش بیست و یکم با عنوان «وقتی همه خواب بودند…» را بخوانید.

گزارش بیست و دوم با عنوان «نگاهی به عملیات امدادی هلال احمر در ۷ سال گذشته» را بخوانید.

گزارش بیست و سوم با عنوان  «روایتی خواندنی از زندگی سگ‌های زنده‌یاب و ردیاب ایرانی» را بخوانید.

گزارش بیست و چهارم با عنوان «مراکز کنترل و هماهنگی عملیات؛ تقویت نیروهای عملیاتی» را بخوانید.

گزارش بیست و پنجم با عنوان «روایتی از مهربانی در سرزمین خون و آتش» را بخوانید.

گزارش بیست و ششم با عنوان «مرهمی برای کاهش رنج بیماران» را بخوانید.

گزارش بیست و هفتم با عنوان «۴۰ گام در مسیر تاب آوری» را بخوانید.

گزارش بیست و هشتم با عنوان «زلزله بم و ناگفته های ۱۵ ساله!» را بخوانید.

گزارش بیست و نهم با عنوان «سکانداران زن جمعیت هلال احمر را بشناسید» را بخوانید.

گزارش سی‌ام با عنوان «همراه با کاروان های سلامتی در اقصی نقاط کشور» را بخوانید.

گزارش سی‌ویکم با عنوان «خدمت بر فراز آسمان‌ها» را بخوانید.

گزارش سی‌ودوم با عنوان «صنایع نساجی بازوی توانمند هلال در حوادث و بحران‌ها» را بخوانید.

گزارش سی‌وسوم با عنوان «مامن سرخ هلال در پیچ و خم جاده‌ها» را بخوانید.

گزارش سی‌وچهارم با عنوان همراه و همدل با زلزله‌زدگان «زهان» را بخوانید.

گزارش سی‌وپنجم با عنوان «ورزقان، 2853 بار لرزید» را بخوانید.

گزارش سی‌وششم باعنوان «مرز بی‌پایان خدمت» را بخوانید.

گزارش سی و هفتم با عنوان «گام‌هایی استوار در ارائه خدمات درمانی خارج از کشور» را بخوانید.

گزارش سی‌وهشتم با عنوان «رشد بیش از 10 برابری ناوگان لجستیکی هلال در سال های پس از انقلاب» را بخوانید.

کلمات کلیدی
امید کریمی
تهیه کننده:

امید کریمی

تصاویر

Emdad Zemestane40