بازدید نماینده منتخب استان خراسان شمالی از هلال‌احمر استان/ تقدیر از خدمات امدادی، فرهنگی و اجتماعی هلال‌احمر در استان

نماینده منتخب مردم پنج شهرستان استان خراسان شمالی به مناسبت فرا رسیدن هفته هلال احمر با مدیرعامل، مسئول دفتر نمایندگی ول فقیه در جمعیت هلال احمر استان و پرسنل این مجموعه دیدار کرد.

به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر استان خراسان شمالی؛ محمد وحیدی در این دیدار، ضمن آرزوی قبولی طاعات و عبادات، فرارسیدن هفته هلال احمر و روز جهانی صلیب سرخ را تبریک گفت.

وی امدادگران هلال احمر را نیروهای خط مقدم امدادرسانی و کمک به اهداف چهارگانه جمعیت دانست که وظیفه بزرگی را در حوزه‌های مودت، دوستی بین ملت‌ها، کاهش آلام بشری و برقراری روابط سالم بین مردم دارند.

وحیدی با اشاره به ویژگی‌های خاص خراسان شمالی گفت: خراسان شمالی از حیث پراکندگی جمعیت رتبه دوم کشور را دارد که امکان اجرای فعالیت‌های مختلف را دشوار می‌کند. همچنین موقعیت کوهستانی، حادثه خیز بودن این استان چه از بعد طبیعی چه از بعد انسانی و وجود پرتعداد نقاط حادثه خیز سبب گسترش اتفاقات و دشواری بیشتر امدادرسانی می‌شود. عدم وجود جاده‌های استاندارد نیز در کنار کمبود امکانات زیربنایی و اجرایی، امکان اجرای اقدامات خدماتی-امدادی را نیز دشوار می‌کند؛ تلاش ما این است که با همکاری و همراهی سایر نمایندگان استان بتوانیم گامی مؤثر برای بهبود این شرایط برداریم.

وی افزود: نگاه ما نمایندگان به حوزه جمعیت هلال احمر نگاه ویژه‌ای است تا نفع آن در نهایت به مردم برسد. اجرای اقدامات پیشگیرانه، کاهش حوادث، افزایش تاب آوری ملت و ارائه آموزش‌های توام با رفتار همدلانه از دغدغه‌های ماست که سعی می‌کنیم در این راستا کمک حال جمعیت هلال احمر باشیم.

وحیدی گفت: اقدامات فرهنگی و اجتماعی که جمعیت هلال احمر در کنار اقدامات امدادی در شرایط ویژه و بحرانی انجام می‌دهد بسیار قابل تقدیر است. هرچند آثار کار فرهنگی به دلیل ماهیت کار دیرتر از اقدامات امدادی بروز می‌کند اما می‌تواند برکات بسیاری داشته باشد.

وی به کمک‌های بشردوستانه جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران در شرایط بحرانی به کشورهای مختلف نیز اشاره کرد و افزود: با شیوع بیماری کرونا در چین، جمعیت هلال احمر کشور ما به این کشور کمک‌های امدادی و پزشکی انجام داد که البته از سوی برخی با انتقاد مواجه شد اما همین کمک بشردوستانه سبب حداقل ۲۶ محموله کمک رسانی کشور چین به کشور ما شد. در واقع این اقدام خیرخواهانه ما برکات خوبی برای کشور داشت که نشات گرفته از هدف بشردوستی جمعیت هلال احمر بود.

نماینده منتخب مردم پنج شهرستان استان در مجلس شورای اسلامی همچنین گفت: توجه به حوزه جوانان و به کارگیری خلاقیت آن‌ها از نکاتی است که می‌تواند سبب ایجاد انگیزه بین جوانان شود. جمعیت هلال احمر از آنجایی که با قشر بزرگی از جوانان در ارتباط است می‌تواند با فراهم کردن زمینه استفاده از این خلاقیت‌ها از ظرفیت این قشر که در بیانیه گام دوم انقلاب نیز بر آن تاکید شده به نحو احسن استفاده کند.

وی به ایجاد و تشکیل خانه‌های هلال در نقاط مختلف شهرهای استان اشاره کرد و افزود: خانه‌های هلال از پتانسیل‌های بالایی برخوردارند و هرچه بیشتر در نقاط مختلف ایجاد شوند می‌توانند پوشش بیشتری در هنگام بحران داشته باشند.

وحیدی نماینده منتخب مردم پنج شهرستان خراسان شمالی در مجلس شورای اسلامی در پایان از تلاش‌ها و زحمات مجموعه جمعیت هلال احمر خراسان شمالی در حوادث و بحران‌های گذشته تقدیر و تشکر کرد و آن‌ها را قابل تقدیر دانست.

هفته هلال احمر؛ فرصتی برای تبیین هرچه بهتر خدمات امدادی، فرهنگی و اجتماعی

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان شمالی نیز در این دیدار تاکید کرد: تمرکز ما در سال گذشته بحث آموزش‌های همگانی بود که این موضوع را پیش بینی کردیم. همچنین اقدامات فرهنگی، اجتماعی را نیز در دستور کار قرار دادیم تا بیش از گذشته به آن‌ها ورود کنیم.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان شمالی به اجرای طرح «داوطلب آماده محله تاب آور» اشاره کرد و گفت: با توجه به ضرورت اجرای برنامه‌ای با اهداف آموزشی، این طرح را در شورای اداری شهرستان‌های استان تبیین کردیم و کار بزرگی در استان انجام شد.

آموزش بیش از 50 هزار دانش آموز

نجات ادامه داد: بیش از 50 هزار دانش آموزش استان نیز در قالب طرح «دادرس» (دانش آموز آماده در روزهای سخت) آموزش دیدند. نگاه جدی استاندار و راهنمایی‌های دلسوزانه نماینده ولی فقیه در استان نیز سبب شد تا نگاه آموزش‌های امدادی را در بدنه اجتماعی جامعه تسری دهیم و به نتایج مثبتی برسیم.

وی افزود: طرح داوطلب آماده محله تاب آور را در سال گذشته در سه فاز آغاز کردیم و از آنجایی که ماندگاری آموزش‌ها بین افراد آموزش دیده یکی از مهمترین موضوعات برای ما به حساب می‌آید در فاز بعدی قصد داریم ارزیابی اثرگذاری این موضوع را داشته باشیم که چقدر مورد توجه مردم قرار گرفته است.

توجه به بیانیه گام دوم انقلاب

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان شمالی به بیانیه گام دوم انقلاب نیز اشاره کرد و گفت: رهبر معظم انقلاب نکات بسیار مهم و ارزشمندی را در بیانیه گام دوم انقلاب تبیین و ابلاغ نموده‌اند که ما آن را نقشه راهمان قرار داده‌ایم به ویژه در حوزه جوانان. از آنجایی که جمعیت هلال احمر با اقشار جوان جامعه در ارتباط است، حرکت جوانانه ای را از سال گذشته در جمعیت استان آغاز کردیم و اکنون غنچه‌های هلال ویژه کودکان، کانون‌های دانش آموزی و همچنین کانون‌های دانشجویی به عنوان مراکزی برای بارش فکری و استفاده از فرصت‌های مطالعاتی و پژوهشی دانشجویان را راه اندازی و تقویت کرده‌ایم.

نجات به فعالیت‌های حوزه داوطلبان نیز اشاره کرد و افزود: حوزه داوطلبان جمعیت هلال احمر نیز توجه ویژه به تسکین آلام بشری دارد که برگزاری و راه‌اندازی کاروان‌های سلامت طی سال گذشته در مناطق محروم استان از اقدامات مهم این حوزه به حساب می‌آید. خوشبختانه در کاروان‌های سلامت خدمات متعددی نظیر آموزشی، درمانی و حمایت روانی وجود داشت و در کنار آن‌ها خدمات معیشتی و توزیع اقلام غذایی به نیازمندان انجام شد.

وی گفت: در دوره‌های بازآموزی نیروهای امدادی بیش از ۵۰ دوره آموزشی برگزار کردیم که بر توانمندسازی نیروها تاکید شد. هدف ما این است که ظرفیت‌سازی‌هایمان را به سمت توانمندسازی در حوزه‌های امدادی، فرهنگی و اجتماعی ببریم تا ثمرات بسیاری برای مردم استان به ارمغان داشته باشد.

زهرا جعفری
تهیه کننده:

زهرا جعفری

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *