جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران

دوشنبه 23 تیر 1399

مرد گمشده در شهميرزاد، چگونه پيدا شد؟ / آژيرنجات

در حالي كه تيم امداد و نجات پايگاه شهميرزاد- سمنان- ساعت ها در جست وجوي مرد ميانسالي بودند كه در منطقه كوهستاني «رو سیاه رودبار کولیم» ناپديد شده بود، سرانجام شنيدن صداي آژير خودروي نجاتگران ، به اين عمليات پايان داد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی جمعیت هلال احمر؛ ساعت ۱۷:۳۵ پنجم خرداد ماه، امدادگران پايگاه شهميرزاد سمنان در جريان حادثه گم شدن يك مرد ميانسال در منطقه اي تفريحي در كیلومتر ۳۵ محور شهمیرزاد به فولادمحله قرار گرفتند.
به گفته تماس گيرنده، مرد 58 ساله اي كه همراه خانواده اش به منطقه رو سیاه رودبار کولیم رفته بود، هنگام گردش در منطقه، از خانواده‌اش جدا شده و بعد از آن خبري از او نبود.
با گزارش اين حادثه، 4 عضو تيم امداد و نجات كوهستان از پايگاه شهميرزاد، راهي منطقه شده و در حالي كه شب در حال فرا رسيدن بود، تحقيقات خود را در منطقه آغاز كردند.
 در شرايطي كه تلفن همراه اين مرد به خاطر شرايط منطقه آنتن دهي نداشت ، امدادگران به مدت سه ساعت مناطقي را كه امكان داشت مرد ميانسال از آنجا عبور كرده باشد را جست و جو كردند اما هيچ اثري از او پيدا نشد.
 در اين زمان با آنكه تاريكي شب، منطقه را فرا گرفته و جست و جو در اين شرايط، بسيار دشوار و خطرناك شده بود، اما با توجه به آنكه اين محل، منطقه اي حفاظت شده و محل زندگي حيوانات وحشي بود ، جست وجوها  براي يافتن مرد ناپديد  شده ادامه يافت و سرانجام در حالي كه بيش از سه ساعت از شروع عمليات جست وجو گذشته بود ، مرد گم شده به منطقه اي رسيد كه امكان تماس با تلفن همراه براي او فراهم شده بود و در اين زمان بود كه با نيروي انتظامي تماس گرفت و در حالي كه نمي دانست دقيقا در كدام منطقه قرار دارد سرنخ هاي اندكي را در اختيار ماموران قرار داد او به ماموران پليس گفت كه در كنار چشمه اي نشسته كه از آنجا مي تواند جاده اصلي را ببيند.
 
كدام چشمه ؟
با اطلاعات اندكي كه اين مرد در اختيار ماموران پليس قرار داده بود، امدادگران به سمت منطقه اي حركت كردند كه احتمالا مرد ناپديد شده در آنجا حضور داشت، با رسيدن به منطقه و پرس و جو از مردم محلي، حالا نجاتگران با سئوال تازه اي روبرو شده بودند ، كدام چشمه ؟
محلي ها به نجاتگران هلال احمر گفتند كه اين منطقه چشمه هاي آب زيادي دارد و با نشاني هايي كه اين مرد داده است نمي توان تشخيص داد كه او در كنار كدام چشمه قرار دارد.
در اين مرحله امدادگران با كمك گرفتن از افراد محلي چند چشمه را كه احتمال مي رفت مرد گم شده در آن منطقه باشد را شناسايي كردند ، اما با توجه به وسعت دشت و تاريكي شب، يافتن مرد ناپديد شده بسيار دشوار بود و به اين ترتيب بود كه نجاتگران  هلال احمر و ماموران پليس با روشن كردن آژير خودروها و همچنين استفاده از بلندگو ، شرايطي را فراهم كردند تا اين مرد آنها را ببيند و سرانجام استفاده از اين شيوه، آنها را در ساعت دو بامداد روز بعد به مرد گم شده كه در يك خانه روستايي قديمي و متروكه پناه گرفته بود رساند.
آرش بيدقي از نجاتگراني كه در اين عمليات حضور داشته است درباره اين حادثه مي گويد نكته بسيار شگفت انگيز براي ما اين بود كه چگونه اين مرد ميانسال، چنين مسير طولاني اي را در مدت چند ساعت طي كرده و خودش را به آن منطقه رسانده بود.
کلمات کلیدی

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *