توسعه مسئولیت پذیری اجتماعی در دستور کار/ سخنگوی جمعیت هلال‌احمر از فعالیت‌های این نهاد می‌گوید

جمعیت هلال‌احمر با حضور داوطلبان هویت پیدا می‌کند. این داوطلبان در هر حادثه و ماجرایی این نهاد را تنها نگذاشته و همراهی کرده‌اند. ‌سال گذشته حضور داوطلبان جمعیت هلال‌احمر، فعالیت‌های این نهاد مردمی و امدادرسان را بیش از گذشته پررنگ کرد. سیلاب‌های بهار، طرح‌های مختلفی مانند نذر آب، همای رحمت، نیابت و در این اواخر نیز بحث کرونا نشان داد داوطلبان درس‌هایی را که در مکتب این جمعیت آموخته‌اند به‌خوبی پس داده‌اند. رئیس سازمان داوطلبان و سخنگوی جمعیت هلال‌احمر درباره فعالیت‌های این سازمان و جمعیت هلال‌احمر در ‌سال گذشته می‌گوید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر، به نقل از شهروند: با وجود اینکه بسیاری از افراد مبلغ کفاره و فطریه‌شان را به نیازمندانی که در اطراف خود می‌شناسند، می‌دهند، اما امسال با طرحی که جمعیت هلال‌احمر برای تأمین نان داد، نزدیک به یک‌میلیارد تومان کفاره جمع‌آوری شد که بناست این پول صرف خرید نان برای بیش از ١٠‌هزار خانواده در دهک‌های پایین درآمدی جامعه شود. او ادامه داد: «با توجه به مشکلات اقتصادی که در پی شیوع ویروس کرونا برای طبقات کمتر برخوردار جامعه به وجود آمد، امسال برای اولین‌بار با اخذ موافقت نماینده محترم ولی فقیه در جمعیت هلال‌احمر، طرح جمع‌آوری کفاره در جمعیت هلال‌احمر آغاز شد. پیش از این بهزیستی و کمیته امداد مسئولیت جمع‌آوری فطریه و کفاره را بر عهده داشتند، اما امسال با توجه به وضع موجود، هلال‌احمر به بحث جمع‌آوری کفاره روزه نیز ورود کرد.
در مورد فطریه با توجه به مسائل شرعی که پیرامون نحوه دریافت و زمان هزینه‌کرد آن وجود دارد، جمعیت هلال‌احمر ورود نکرد.» رئیس سازمان داوطلبان جمعیت هلال‌احمر گفت: «در همین راستا، با معاونت رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هماهنگی‌ کردیم و ظرفیتی ایجاد شد تا شماره حساب یارانه دهک‌های پایین درآمدی را دریافت کنیم. همچنین با توجه به اینکه بخشی از این افراد تحت پوشش سازمان بهزیستی یا کمیته امداد امام خمینی(ره) قرار داشتند، اولویت‌مان معطوف به خانوارهایی شد که تحت پوشش این دو نهاد نیستند، اما جزو دهک‌های پایین محسوب می‌شوند و در دوران شیوع کرونا با مشکلات عدیده اقتصادی مواجه شده‌اند.»
در مورد کفاره از نظر شرعی حساسیت زیادی وجود دارد و برای جمع‌آوری کفاره نیز باید مواردی رعایت شود؛ ازجمله اینکه این مبلغ حتما باید صرف خرید قوت غالب یعنی نان شود. جمعیت هلال‌احمر برای نخستین‌بار در کشور شرایطی فراهم کرد که مبلغ واریزی به حساب این خانواده‌ها فقط صرف خرید نان شود. به همین دلیل با هماهنگی‌های انجام‌شده و با توجه به توسعه و تکمیل بسیاری از زیرساخت‌ها در بانکداری الکترونیک، شرایطی فراهم شد تا با این مبلغ تنها بتوان از دستگاه کارتخوان نانوایی‌ خرید کرد. با این کار، دیگر مسائل مربوط به خرید نان نیز حل‌وفصل شد، چرا که افراد می‌توانند مبلغ مذکور را صرفا برای خرید نان با استفاده از عابر بانک و دستگاه کارتخوان مغازه نانوایی هزینه کنند.
به گفته نصیری، جمعیت هلال‌احمر حدود ١٠‌میلیارد ریال یا همان یک‌میلیارد تومان از ابتدای خرداد تا هفتم خرداد جمع‌آوری کرده و در حال حاضر نیز فرآیند دریافت کفاره روزه در هلال‌احمر متوقف شده است، اما قرار است حدود ١٠٠‌هزار تومان به حساب سرپرستان ١٠‌هزار خانواده واریز شود تا بتوانند نان مورد نیاز خود را برای دو ماه تأمین کنند.


در کرونا جمعیت هلال‌احمر پشتیبان خط مقدم بود
جنس کرونا با بقیه حوادث و اتفاقات پیش آمده در کشور متفاوت بود. ستاد بحران کرونا در وزارت بهداشت تشکیل شد و جمعیت هلال‌احمر نقش پشتیبان را بر عهده گرفت. تهیه  ماسک، گان، دستکش، خدمات اولیه و تأمین دستگاه‌های اکسیژن‌ساز مرحله اولیه فعالیت جمعیت هلال‌احمر در ماجرای کرونا بود. در این مرحله برخلاف سایر مأموریت‌های این جمعیت، مواد غذایی و چادر اولویت جمعیت هلال‌احمر نبود، بلکه این جمعیت به دنبال این بود که سنگر اول مبارزه با کرونا را حفظ  کند. زمان که پیش رفت، نوع نیازها تغییر کرد و موضوعاتی مانند ضدعفونی‌کننده و معیشت پیش آمد. در این مرحله نیز جمعیت هلال‌احمر پرچم پشتیبانی‌اش را برافراشت و نقش خود را به‌عنوان حامی و همراه مردم تثبیت کرد.

همراهی با تشکل‌های مردم‌نهاد
سازمان داوطلبان امسال برای نخستین‌بار از طریق امضای تفاهم‌نامه به‌طور سازماندهی‌شده وارد مشارکت مستقیم با تشکل‌های مردم‌نهاد در شرایط عادی و حادثه شد که این مشارکت برکات زیادی به همراه داشت. این اتفاق سبب شد هم‌افزایی در ارایه خدمات اجتماعی به مردم آسیب‌پذیر بیشتر شود و کمک‌های مردمی در حوادث و بلایا سر و سامان بهتری گیرد. جذب مشارکت ایرانیان خارج از کشور، توزیع عادلانه‌تر کمک‌های مردمی در حوادث و بلایا، کاهش هزینه‌های جمعیت هلال‌احمر و  اجرایی‌شدن ماده ١٠ احکام برنامه پنج‌ساله جمعیت از دیگر اتفاقاتی است که همراهی با تشکل‌های مردم‌نهاد آن را رقم زده است.

هلال‌ سال پرکاری پشت سر گذاشت
سیلاب‌های بهاری از روزهای پایانی ‌سال ٩٧ پای امدادگران و داوطلبان هلال‌احمر را به استان‌های درگیر کشاند، اما همین سیلاب‌های بهاری بسیاری از مردم را در برابر این حادثه طبیعی متحد کرد.
به گفته رئیس سازمان داوطلبان جمعیت هلال‌احمر، بیش از دو‌ هزار پایگاه جمع‌آوری کمک‌های مردمی تشکیل و ٢٤٣٠ صندوق ثابت و سیار در استان‌های مختلف بر پا شد. ٤٧ موسسه و تشکل مردم‌نهاد نیز با هلال‌احمر همراه شدند و این همراهی‌ سبب شد بیش از ٢‌هزار و ٦٠٠‌میلیارد ریال کمک نقدی و بیش از ١٧٨٨‌میلیارد ریال کمک غیرنقدی جمع‌آوری شود که این میزان در تاریخ کمک‌های مردمی بی‌سابقه بوده است.  ١٤‌هزار و ٢٨٨ داوطلب به مدت
٦٩٧ هزار ٨٧١ نفر ساعت در این حادثه حضور پیدا کردند و ١٧٩ هزار و ٢٧١ بسته غذایی و بهداشتی تهیه، بسته‌بندی و بین سیل‌زدگان توزیع شد. ٤٦٩ شرکت و بنگاه اقتصادی نیز برای کمک به سیل‌زدگان مشارکت کردند.
نصیری توضیح داد: «هر حادثه مدل و جنس خاص خودش را دارد و نمی‌توانیم کمک‌های مردمی را در بحث سیلاب با هیچ حادثه دیگری مقایسه کنیم. در حادثه سیل رکوردی در کمک‌های مردمی ثبت و درغالب کمک‌های نقدی و غیرنقدی چیزی حدود ٤٠٠‌میلیارد تومان جمع‌آوری شد. اما شاید تعطیلات و زمان بروز این حادثه در جمع‌آوری کمک‌ها بی‌تأثیر نبود. در تعطیلات جمعیت هلال‌احمر به سرعت وارد عمل شد. دوره زمانی این حادثه کمی طولانی شد و حدود سه ماه درگیر این ماجرا بودیم. تعداد زیادی از استان‌ها درگیر شدند و تعطیلات عید سبب شده بود دستگاه‌های موازی ما نیز حضورشان کمرنگ‌تر باشد و همین موضوع فعالیت‌های جمعیت هلال‌احمر را پر رنگ‌تر می‌کرد و این مسائل در کنار هم سبب ‌شد میزان جمع‌آوری کمک‌های مردمی در جمعیت هلال‌احمر از همه نهادها و تشکل‌های دیگر بسیار بیشتر باشد.»
اما سیل سیستان‌وبلوچستان نیز به صورت مجزا قابل بررسی است. پس از وقوع این سیل ١٢١٩ پایگاه جمع‌آوری کمک‌های مردمی تشکیل شد و ١٣٨٩ صندوق ثابت و سیار در سطح کشور استقرار یافت,٢٠٠میلیارد ریال کمک نقدی و ٣٨٩‌میلیارد ریال کمک‌های غیرنقدی جمع‌آوری شد و بیش از ٥٦٦٠داوطلب به مدت ٦٩٣٢٥ نفر ساعت در بحث کمک و امدادرسانی به مردم این خطه حضور پیدا کردند و ٥٧ موسسه و تشکل مردم‌نهاد نیز با جمعیت هلال‌احمر همراه شدند و ٤٦٩ شرکت و بنگاه اقتصادی برای کمک به سیل‌زدگان حضور یافتند.

اجرای برنامه نذر آب
نذر آب از جمله طرح‌های موفقی بود که به اعتقاد نصیری امسال نیز باید با قوت و همراهی داوطلبان ادامه پیدا کند. سال گذشته در این طرح از توان و تخصص ٢٧٧پزشک فوق‌تخصص، متخصص، عمومی، دندانپزشک و پیراپزشک و ١٤٠نیروی پشتیبانی استفاده شد و ٣٥٠ قلم دارو به ارزش بیش از ٥‌میلیارد و ٧٤٠‌میلیون ریال تهیه شد و در اختیار مردم مناطق محروم استان‌های جنوبی کشور قرار گرفت. در کنار آن پوشاک مورد نیاز مردم نیز در مناطق کم برخوردار به ارزش ٦‌میلیارد و ٧٢‌میلیون ریال تهیه و در بین آنها توزیع شد.  
اجرای پروژه‌های حمایتی و بهداشتی، ساخت سرویس بهداشتی، تعمیر مدرسه، ساخت منزل مسکونی به ارزش بیش از ٤‌میلیارد و ١٦٥‌میلیون ریال، توزیع بیش از ٤٨٠٠ بسته غذایی به ارزش ٧‌میلیارد و ٧٢‌میلیون ریال و توزیع ٦٥٠٠ بسته بهداشتی نیز با حمایت جمعیت هلال‌احمر در این طرح انجام شد.  راه‌اندازی کمپین ملی مقابله با تغییرات اقلیمی، تأمین ٨٧٨ تانکر آب در ظرفیت هزار، ٢‌هزار،٣هزار و ٥هزار به ارزش ٧‌میلیارد و ٦١‌میلیون ریال، توزیع ١١٥٣٠٠ شل آب معدنی به ارزش ٢‌میلیارد و ٢٥٥‌میلیون ریال و انتقال آب آشامیدنی به مناطق بحرانی خشکسالی در استان‌‌های محروم نتیجه طرح نذر آب بود.  
نصیری تأکید کرد: «بیش از ١١٠٠کاروان سلامت در‌سال ١٣٩٨ به مناطق محروم اعزام شدند و بیش از ٩‌هزار نفر از داوطلبان پزشک، متخصص عمومی و پیراپزشک در انجام این کاروان‌ها مشارکت داشتند. چادرهای سلامت نیز به منظور ارایه خدمات درمانی شامل ویزیت رایگان، تست قند خون و فشار خون، مشاوره‌های درمانی و به مناسبت‌های مختلف همانند هفته سلامت، هفته هلال‌احمر، هفته کاهش بلایای طبیعی، روز جهانی داوطلبان و  سایر ایام ‌سال برپا شدند.  به طوری‌که در سالی که گذشت، حوزه داوطلبان جمعیت هلال‌احمر، ٤٥٠٠ چادر سلامت را با مشارکت بیش از ١٤هزار پزشک و پیراپزشک و سایر داوطلبان به میزان بیش از ٩٣‌هزار نفر ساعت برپا  کرد. »

برنامه‌های نوروزی فرشتگان  رحمت و نیابت
در نوروز ١٣٩٨ بیش از ٨٧‌هزار بسته غذایی به ارزشی بالغ بر ٩٠‌میلیارد ریال در بین افراد کم برخوردار توزیع شد.  این را هم نصیری اعلام کرد و گفت: «برنامه نیابت نیز با مشارکت داوطلبان علاقه‌مند و خیّر در مناسبت‌های مختلف در طول‌سال به‌ویژه ایام نوروز و روز جهانی سالمند در استان‌های سراسر کشور برگزار شد. در این طرح داوطلبان در سرای سالمندان، منازل خانواده شهدا، افراد سالخورده و بی‌فرزند و ... حضور یافتند و با همدردی با این افراد به آنها خدمات بهداشتی- درمانی و معیشتی و رفاهی ارایه کردند. در‌سال ١٣٩٨ بیش از ٤٠‌هزار نفر از اجرای این طرح بهره‌مند شدند.»  
او ادامه داد: «با توجه به استقرار مراکزی به‌عنوان بانک امانات تجهیزات پزشکی در استان‌های سراسر کشور و اهدای تجهیزاتی مانند ویلچر، کپسول اکسیژن، تخت بیمارستانی و تشک طبی و مواج، عصا، واکر، تشک بادی، آمبولانس و سایر تجهیزات پزشکی توسط خیران و نیکوکاران به جمعیت هلال‌احمر در‌سال ١٣٩٨ همچون ‌سال گذشته تجهیز بانک‌های امانات انجام شده است. همایش بزرگداشت روز داوطلب و آیین نکوداشت خدمات داوطلبانه به مناسبت روز جهانی داوطلبان و مراسم تجلیل از داوطلبان برتر کشور به همراه بنگاه‌های اقتصادی برتر که در سیل همراه هلال‌احمر بودند و به‌عنوان داوطلب حقوقی با ما فعالیت کردند، برگزار شد.»

برگزاری دوره‌های آموزشی متمرکز
دوره توانمند‌سازی تشکل‌های مردم‌نهاد در آبان ماه‌سال ١٣٩٨ و با حضور ٤٥تشکل و سازمان مردم نهاد همکار با سازمان داوطلبان در محل سازمان برگزار شد. رئیس سازمان داوطلبان جمعیت هلال‌احمر تأکید کرد: «فراخوان جذب کمک‌های مردمی توسط مراکز استان‌ها و شعب جمعیت هلال‌احمر در سراسر کشور با همکاری هزارخانه هلال و مشارکت ٦٩٤ هزار و ٧٢ داوطلب به میزان
 ٩٨٨  هزار و ٢١٦نفر ساعت برگزار شد و مبلغ ٣٢٠‌میلیارد ریال کمک‌های غیرنقدی مردمی به ارزش ٦٦٠‌میلیارد ریال جمع‌آوری شد که با این مبالغ ٢١٣ هزار و ١٦٧ پک و بسته بهداشتی تهیه و در بین اقشار آسیب‌پذیر توزیع شده است. تهیه ٢٠٠هزار بسته و سبد حمایتی و معیشتی اهدایی مردم در بین خانواده‌های متأثر از کرونا نیز از دیگر فعالیت‌هایی بود که در‌سال گذشته با کمک داوطلبان انجام شده است.

فعالیت‌های سازمان داوطلبان با قوت ادامه پیدا می‌کند
امسال نیز هلال‌احمر برنامه‌های زیادی را در دست اجرا دارد. برگزاری هر چه منسجم‌تر و موثر‌تر انتخابات جمعیت شوراها،  تیم‌سازی عملیاتی داوطلبان در حوزه‌های مرتبط با اجرای فراخوان‌های مردمی و جمع‌آوری کمک‌های نقدی و غیرنقدی مددکاری اجتماعی در بحران از جمله فعالیت‌های این سازمان است. شبکه‌سازی خیریه‌ها و تشکل‌های مردم‌نهاد فعال در حوزه امدادونجات، آموزش تشکل‌های مردم‌نهاد در حوزه امدادونجات و مدیریت بحران و حرکت به سوی تخصصی شدن فعالیت‌های داوطلبان با رویکرد حضور موثر در برنامه در راستای اسناد بالا دستی نیز از مهم‌ترین برنامه‌هایی است که هلال‌احمر در رأس کار خود دارد. حرکت در راستای اهداف نهضت بین‌المللی صلیب‌سرخ و هلال‌احمر، جذب حداکثری اعضا و داوطلبان به‌عنوان بازوی اجرایی جمعیت هلال‌احمر و توسعه مسئولیت‌پذیری اجتماعی در کشور نیز از دیگر برنامه‌های جمعیت هلال‌احمر به شمار می‌رود.

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *