جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران

دوشنبه 23 تیر 1399

«آموزش» یادگار ماندگار داوطلب البرزی/ یادی از مرضیه حصاری، داوطلب جمعیت و مادر محیط زیست استان البرز

«مادر محیط زیست استان البرز» صدایش می‌کردند. فعالیت داوطلبانه در هلال احمر را از دوران قبل از انقلاب، با آموزش کمک‌های اولیه آغاز کرد. فعالیت در زمینه محیط زیست، همکاری با انجمن‌های مردم نهاد و کار داوطلبانه در جمعیت گوشه‌ای از فعالیت‌های عام المنفعه او بود. «مرضیه حصاری» بعد از 4 دهه فعالیت داوطلبانه در جمعیت، در اردیبهشت 99 درگذشت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر: همراهی خود با هلال احمر را از آموزش کمک‌های اولیه در هلال احمر شهرری آغاز کرد. وقتی اوایل انقلاب به استان البرز نقل مکان کرد، به همراه همسرش آموزش هدفمند و برنامه ریزی شده در هلال احمر کرج را کلید زد.

«داوود رجبی» معاون داوطلبان استان البرز می‌گوید : «مرحوم حصاری اوایل انقلاب از تهران به البرز آمد و مربی‌گری کمک‌های اولیه را آغاز کرد. بعد از آن به واسطه فعالیت‌هایی که انجام می‌داد و دوره‌هایی که دیده بود جذب بخش امداد شد و مسئولیت آموزش امداد زنان را بر عهده گرفت. خانم حصاری به همراه همسرش که در دهه هفتاد فوت کرد، نقش مهمی در ترویج فرهنگ داوطلبی در استان داشتند.»

فعالیت در حوزه محیط زیست و تشکیل کمپین‌های پاکسازی طبیعت از دیگر فعالیت‌هایی است که حصاری در آن مشارکت داشت. به همین دلیل به عنوان مادر محیط زیست استان البرز معرفی شد.

«محمد منتظری» رییس اداره آموزش‌های تخصصی معاونت آموزش و پژوهش جمعیت هلال احمر می‌گوید :«خانم حصاری و همسرشان آقای شاه حسینی اولین افرادی بودند که آموزش مستمر و برنامه ریزی شده را در هلال احمر استان البرز آغاز کردند. تا قبل از حضور این داوطلبان، آموزش در این استان به صورت پراکنده انجام می‌شد و روال و نظم مشخصی نداشت. مرحوم حصاری در طول فعالیت خود به حدود 5 هزار نفر آموزش کمک‌های اولیه و آموزش‌های تخصصی امداد و نجات و ... را ارائه داد. اما فعالیت‌های داوطلبانه ایشان به حوزه آموزش محدود نبود. کمک به بچه‌های بی‌سرپرست و همکاری با خیریه‌های مختلف از دیگر فعالیت‌هایی است که حصاری در طول حیات خود به سراغشان می‌رفت.

منتظری می‌گوید :«خانم حصاری همواره نشاط و امید را در میان مددجوها ترویج می‌داد و به آن‌ها در حل مسائل و مشکلاتشان کمک می‌کرد. توجه زیادی به کودکان داشت و برای خوشحال کردن آن‌ها از هیچ تلاشی فروگذار نمی‌کرد.» مرضیه حصاری 8 اردیبهشت 99 ، بعد از سال‌ها فعالیت داوطلبانه، درگذشت.

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *