جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران

دوشنبه 23 تیر 1399

بازدید رئیس جمعیت هلال‌احمر از معاونت آموزش، پژوهش و فناوری/ تاکید دکتر همتی بر توسعه خانه‌های هلال و آموزش همگانی

دکتر کریم همتی، رئیس جمعیت هلال‌احمر، ضمن بازدید از بخش‌های مختلف معاونت آموزش، پژوهش و فناوری، با مدیران و مسئولان این بخش گفتگو کرد و مشکلات و چالش‌های این حوزه را مورد بررسی قرار داد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی جمعیت هلال‌احمر، دکتر همتی پس از بازدید، طی نشستی با مدیران معاونت آموزش، پژوهش و فناوری گفت: تاکید رئیس جمهور بر دو محور خانه‌های هلال و آموزش همگانی است و در این حوزه باید تمام تلاش خود را به کار گیریم.

او ادامه داد: طبعا از زمان تاسیس جمعیت، زحمات زیادی در این دو حوزه کشیده شده، اما اگر همین حالا از افراد حاضر بپرسیم که چند نفر در برابر مخاطرات آمادگی دارند و می‌توانند به صورت عملی از این آموزش‌ها استفاده کنند، طبعا تعداد قابل توجهی اعلام آمادگی نمی‌کنند.

دکتر همتی تاکید کرد: آموزش همگانی کاربردی است و این نشان دهنده دقت رئیس جمهور است که برای اولین بار در ابلاغ حکم، پیوستی ارسال کردند که بخش عمده آن به آموزش همگانی و خانواده آماده در برابر مخاطرات مربوط می‌شد. جمعیت هلال‌احمر ظرفیت خوبی در این حوزه دارد و ما باید از آن بهره‌مند شویم.

او در بخش دیگری از سخنان خود، به اقداماتی که در حوزه مخاطراتی از جمله سیل و زلزله انجام شده اشاره کرد و گفت: باید در حوزه تاب آوری اجتماعی هم آموزش‌هایی ارائه کنیم. به طوریکه افراد حادثه دیده قادر باشند زودتر به زندگی عادی بازگردند.

او افزود: در واقع ما باید بررسی کنیم و ببینیم در مواقع بحرانی، با چه آموزش‌هایی می‌شود استرس مردم را کاهش داد؛ اما نحوه ارائه این آموزش‌ها به مردم هم مهم است. بخشی از ارائه این آموزش‌ها متوجه صدا و سیما و بخشی از آن هم قابل ارائه در فضای مجازی و سایر ابزارهای رسانه‌ای است.

رئیس جمعیت هلال‌احمر، همچنین به آموزش‌های میدانی اشاره کرد و گفت: خانواده‌ای را در نظر بگیرید که هیچ امکانی برای استفاده از آموزش‌های مجازی و رسانه‌ای ندارد، با بررسی کارشناسی باید این موارد هم شناسایی و برای آموزش آنها اقدام شود.

او ادامه داد: البته آموزش در مکان‌های مختلف با یکدیگر متفاوت است، مثلا آنچه در پارک‌ها ارائه می‌شود با آنچه در پادگان‌ها آموزش داده می‌شود، تفاوت‌هایی با یکدیگر خواهد داشت.

رئیس جمعیت هلال‌احمر تاکید کرد: آموزش باید کارا باشد و استرس افراد را در هنگام حوادث کاهش دهد. ضمن اینکه گروه‌های هدف باید شناسایی شده و فرمت‌های آموزشی ویژه و جذابی برای هر کدام از آنها تعریف شود.

دکتر همتی در بخش دیگری از صحبت‌هایش، به تاکید رئیس جمهور مبنی بر رونق خانه‌های هلال اشاره کرد و افزود: تاکنون زحمت زیادی برای خانه‌های هلال کشیده شده اما با مشکلات و چالش‌هایی هم همراه بوده است. برای همین نیاز است یک منطقه برخوردار، یک منطقه متوسط و یک منطقه کم برخوردار را شناسایی کرده و در مرحله اولیه از ظرفیت خانه‌های هلال برای آموزش و توسعه خدمات داوطلبانه استفاده کنیم و سپس این موضوعات را در سراسر کشور به مرحله اجرا درآوریم.

موضوع دیگر مورد توجه از سوی رئیس جمعیت هلال‌احمر، جذابیت آموزش‌های ارائه شده بود. او در این‌باره گفت: ایده‌های نوآورانه در آموزش‌های همگانی، ضرورت دارد و اینگونه آموزش‌ها نباید به صورت خشک و خسته کننده ارائه شود. ضمن اینکه در این حوزه می‌توانیم از ظرفیت اساتید دانشگاه، پزشکان داوطلب و هنرمندان هم استفاده کنیم.

رئیس جمعیت هلال‌احمر در بخش دیگری از سخنانش، به ضرورت انجام کارهای پژوهشی اشاره کرد و افزود: طی یک پروژه پژوهشی باید ببینید که چند نفر از کارمندان در برابر مخاطرات آمادگی دارند. باید سرفصل‌هایی در این حوزه آماده شده و در اختیار استان‌ها قرار گیرد. این کار به تسهیل آموزش کمک خواهد کرد.

کاربردی سازی پژوهش

دکتر خسرو رحمانی، سرپرست معاونت آموزش، پژوهش و فناوری هم ضمن معرفی سه اداره کل متبوع خود، آمار و ارقامی از فعالیت‌های معاونت‌ آموزش ارائه داد و گفت: ما 467 مرکز آموزشی داریم و 2159 مربی آماده در برابر مخاطرات. همچنین تعداد مربیان کمک‌های اولیه ما 2602 نفر است.

او ادامه داد: 7734 کانون‌ دانش‌آموزی داریم، 948 کانون‌ دانشجویی، 809 کانون جوانان، 775 کانون روستایی، 289 کانون طلاب، 3000 کانون غنچه‌های هلال و 1477 خانه هلال که از ظرفیت همه این‌ها می‌توان برای آموزش همگانی استفاده کرد.

سرپرست معاونت آموزش، پژوهش و فناوری همچنین بر کاربردی سازی پژوهش تاکید کرد و گفت: باید طرح‎‌های ضربتی آماده کنیم و بسنجیم که این طرح‌ها مثلا در همین تهران چقدر موثر است. این مسئله نیازمند یک کار مستمر است.

 

عکس‌ها: محمد جوادزاده

تصاویر

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *