جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران

سه شنبه 24 تیر 1399

جمعه؛ در خانه هلال «کند علیا»/ بررسی میدانی رئیس جمعیت هلال‌احمر از کارکرد و مشکلات خانه‌های هلال روستایی

رئیس جمعیت هلال احمر جمعه شانزدهم خرداد با حضور در روستای «کند علیا» از توابع شمیرانات استان تهران، از خانه هلال این روستا بازدید و در گفتگو با مدیران ستادی و مسئولان محلی راهکارهای توسعه خانه های هلال را بررسی کرد.

به گزار ش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر، دکتر کریم همتی در این بازدید بر لزوم ارتقا خدمات داوطلبانه، سرعت در امدادرسانی و توسعه  آموزش همگانی در کشور سخن گفت و از خانه های هلال به عنوان یک طرح ملی برای رسیدن به اهداف مذکور نام برد.
وی پس از این بازدید و در جمعه مسئولان محلی گفت :«امروز در شرایط عادی و یک روز آفتابی بیشتر از یک ساعت زمان برای رسیدن به روستای کند علیا صرف شد. صرف این زمان در هنگام بارش برف ممکن است تا 3 برابر هم بیشتر شود و یا در هنگامه ریزش کوه پس از یک حادثه به این راحتی نتوان به روستا دسترسی پیدا کرد. همین موضوع اهمیت تقویت و گسترش خانه های هلال روستایی را نشان می دهد. افرادی که در این خانه ها آموزش می بینند می توانند در صورت وقوع هر حادثه ای، تا رسیدن نیروهای امدادگر اقدامات اولیه را برای نجات جان مصدومان انجام دهند. حتی اگر در کل سال جان یک نفر از این طریق نجات داده شود، این اقدامات ارزشمند هستند و می توان گفت که زحمات به ثمر رسیده است.» 
تقویت خانه های هلال روستایی در کل کشور برنامه ای است که رییس جمعیت هلال احمر به آن اشاره کرد:«توسعه خانه های هلال روستایی از برنامه هایی است که به صورت جدی به دنبال آن هستیم. از 40 هزار خانه هلالی که باید دایر شود تا کنون کمتر از هزار خانه هلال راه اندازی شده و فعال است. در این مراکز به دنبال توسعه آموزش همگانی و خدمات داوطلبانه هستیم. در این زمینه باید برنامه های هدفمند و یکپارچه ای در سراسر کشور انجام شود. به زودی و پس از بازبینی دستورالعمل ها این برنامه ها برای تمام خانه های هلال اعلام و آموزش افراد داوطلب آغار می شود.»
دکتر همتی با اشاره به لزوم تقویت تاب آوری شهروندان در هنگام حوادث گفت :«تجربه حوادثی مثل زلزله بم و رودبار نشان داده حضور به موقع افراد آموزش دیده در هنگام حوادث چقدر مهم است. ما نیاز به آموزش های عملیاتی هم داریم و برای آن باید فضا و امکانات کافی در اختیار خانه های هلال قرار بگیرد. به کمک دهیاران و شورای روستا و بخشداری ها این فضا ایجاد می شود و می توان در عرصه های مختلف از ظرفیت های دهیاری و بخشداری ها استفاده کنیم. بخشی از دپوی انبارهای شهری می تواند به انبارهای روستایی منتقل شود تا بضاعت و ظرفیت این مناطق در مقابله با حوادث بالاتر رود و در عین حال در صورت وقوع حادثه در شهر از آن استفاده کرد.»
فشرده کردن آموزش های اولیه در خانه های هلال از برنامه هایی است که رییس جمعیت با اشاره به آن بر مشارکت هرچه بیشتر ساکنان مناطق روستایی در دوره های آموزشی تاکید کرد تا همه افراد زمان کافی برای شرکت در این دوره ها را داشته باشند.

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *