جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران

دوشنبه 23 تیر 1399

ناپدید شدگان برموداهای ایران/ ۳۱ حادثه کوهستان فقط در سه روز

تنها در سه روز تعطیلی از چهاردهم تا شانزدهم خرداد 99 بیش از 31 حادثه کوهستان و چندین حادثه ناپدید شدن در کناره رودخانه ها و پارک های ساحلی گزارش شده است که متاسفانه برخی از آنها با یافتن جسد فرد ناپدید شده ، پایان بسیار تلخی داشته اند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی جمعیت هلال‌احمر؛ تعطیلات چند روزه که می رسد یکی از ماموریت های اصلی نجاتگران هلال احمر می شود جست و جوی گمشدگان، در جنگل، ارتفاعات، ساحل دریا و دریاچه، کناره رودخانه ها... در این زمان ها برای خانواده گمشدگان، هر ثانیه به اندازه سال ها تلخی و درد به همراه دارد، اما تنها با چند راه حل ساده می شود جلوی خیلی از این حوادث را گرفت.

سه روز تعطیلی ، ده ها گمشدگی

شبکه داخلی امداد و نجات جمعیت هلال احمر این روزها پر است از حوادث گمشدگی ای که گزارش شده اند، تنها در سه روز تعطیلی از چهاردهم تا شانزدهم خرداد 99 بیش از 31 حادثه کوهستان و چندین حادثه ناپدید شدن در کناره رودخانه ها و پارک های ساحلی گزارش شده است که متاسفانه برخی از آنها با یافتن جسد فرد ناپدید شده، پایان بسیار تلخی داشته اند.

یزد، پایان غم انگیز گمشدگی

در تعطیلات سه روزه آخر هفته گذشته ، یکی از تلخ ترین حوادث گمشدگی در منطقه «دربید» استان یزد رخ داد.

این حادثه که ساعت یازده روز جمعه از سوی نیروی انتظامی یزد به جمعیت هلال احمر گزارش شد، درباره گم شدن مردی 56 ساله در کوه های منطقه دربید بود.

 با اعلام این گزارش، تیم واکنش سریع جمعیت هلال احمر استان به سرعت به محل حادثه اعزام شد اما با توجه به وسعت منطقه یک تیم پشتیبان نیز از شهرستان یزد به محل حادثه اعزام شد و سرانجام پس از 15 ساعت جست و جوی منطقه، جسد فرد مفقود شده با همکاری نیروهای مردمی پیدا شده و به پایین کوه انتقال یافت.

کرمان – گم شدن دو نوجوان

 در حادثه ای که ساعت۲۱:۳۰ جمعه در کوه های مدوار در شهر بابک – کرمان- رخ داد دو نوجوان در کوه گم شدند که برای یافتن آنها 8 نجاتگر پایگاه مرکزی شهر بابک وارد عمل شده و بعد از دو ساعت و نیم جست وجو، آنها را پیدا کردند.

در حادثه دیگری که در کوه های مسجد صاحب الزمان(عج) – کرمان – رخ داد  نیز دو جوان 29 و 32 ساله در کوه گم شدند که چهار امدادگر جمعیت بعد از  جست و جوی گسترده در منطقه، آنها را پیدا کردند.

گم شدن در ارتفاعات منطقه خدا بنده لو -  صحنه به سنقر- ، ناپدید شدن سه نفر در کوه نور الشهداء در عظیمیه کرج، گیرافتادن در ارتفاعات سرتیپ در فریدونشهر – اصفهان- ، مفقود شدن دو نفر در ارتفاعات چله خانه ، گم شدن در آبشار پل ورسک در  محور سوادکوه - منطقه ورسک، و ... از جمله حوادثی است که در تعطیلات آخرهفته گذشته گزارش شد و خوشبختانه در بیشتر موارد با تلاش امداگران، افراد گمشده نجات پیدا کردند.

گمشدگی در رودخانه

اما کوهستان تنها نقطه ای نیست که حوادث گمشدگی بسیاری در آن گزارش می شود ، در برخی از حوادث هفته گذشته ، برخی از حادثه دیدگان کسانی بودند که در حاشیه رودخانه گم شده و متاسفانه با ادامه دادن مسیری اشتباه،  در وسط رودخانه به دام افتاده بودند.

از جمله این حوادث ، حادثه ای بود که بعد از ظهر جمعه شانزده خرداد در رودخانه جاجرود در منطقه جاده قدیم تهران- پردیس رخ داد و نجاتگران پایگاه « شهدای امدادگر پردیس» را به منطقه کشاند  و نجاتگران در عملیاتی دو ساعته، موفق به نجات زنی جوان شدند که در وسط رودخانه گیر افتاده بود.

 گمشدگان جنگلی

 گمشدن 3 نفر در منطقه جنگلی در منطقه ایزدشهر شهرستان نور، از جمله حوادث گمشدگی ای بود که یافتن ناپدیدشدگان آن ساعت ها به طول انجامید.

متاسفانه در این گونه حوادث گمشدگی ، به دلیل شرایط طبیعی منطقه، یافتن افراد ناپدید شده بسیار دشوار است و استفاده از تجهیزات و خودرو در عملیات های جستجو به ندرت ممکن است.

ناپدیدشدگان دریایی

تعدادی از عملیات های جستجوی افراد ناپدید شده به ناپدیدشدگان دریایی مربوط می شود، عملیات هایی برای یافتن کسانی که به قصد قایق سواری و یا شنا دل به دریا زده و ناگهان ناپدید شده اند.

 در یکی از این دست عملیات ها، امدادگران پایگاه دلوار شهرستان تنگستان – بوشهر- ساعت یک بعد از ظهر جمعه شانزدهم خرداد،  با گزارش ناپدید شدن یک تبعه روس که به قصد تفریح در پارک ساحلی دلوار با قایق وارد آب شده بود، عملیات گسترده ای را آغاز کردند و بعد از گذشت پنج ساعت از زمان ناپدید شدن این مرد، وی را پیدا کرده و تحویل عوامل دریابانی دادند.   

اضطراب مرگ

متاسفانه حوادث گم شدگی باعث اضطراب و وحشت بسیار زیاد فرد حادثه دیده شده و حتی به کابوس دایمی او تبدیل می شود، در چنین شرایطی ، فرد گمشده نمی تواند درست تصمیم بگیرد و اشتباهات پشت سر هم او ، گاه زندگی او را به خطر می اندازد، در چنین شرایطی اما راه حل هایی وجود دارد که می تواند به فرد ناپدید شده کمک زیادی کند تا هر چه زودتر نجات یابد.

حسین درخشان – مدیر مرکز کنترل هماهنگی عملیات امداد و نجات هلال‌احمر – درباره حوادث مربوط به گمشدگی ها، خصوصا حوادث گمشدگی کوهستان، هشدارهای بسیار مهمی را مطرح می کند که در عملیات های گوناگون با آنها مواجه بوده است.

 او در این باره می گوید : « نخستین نکته ای که برای جلوگیری از حوادث گمشدگی کوهستان باید به خاطر داشته باشید این است که بدانید شما کریستف کلمب نیستید. شاید برایتان باور کردنی نباشد اما در گفت‌وگو با خیلی از نجات‌یافتگانی که در نقاطی خطرناک مانند لبه پرتگاه‌ها، اعماق دره‌ها یا اوج کوه‌های بلند و دیواره‌های سنگی گیر افتاده‌اند متوجه شده‌ام که درصد بالایی از آنها می‌خواسته‌اند به خیال خودشان به «مناطق بکر» قدم بگذارند و مکان جدیدی را که حتی محلی‌ها و افراد بومی جرأت رفتن به آنجا‌ را نداشته‌اند کشف کنند و متاسفانه دچار حوادثی مانند گمشدگی شده اند».

او علاوه بر این می گوید یکی از مسائلی که باعث تاخیر در شروع عملیات برای یافتن افراد گمشده می شود این است که در بسیاری از موارد حتی خانواده فرد نیز از ناپدید شدن او اطلاع ندارند و برای همین او توصیه مهمی را مطرح می کند :« به دیگران بگویید کجا می‌روید، کی برمی‌گردید و تا حد امکان تنها نروید».  
شما کجایید؟    
  این کارشناس جمعیت هلال احمر درباره راه کارهای مهم برای نجات یافتن نیز می گوید: ارسال لوکیشن – موقعیت- را با تلفن همراه خود یاد بگیرید. «زمان» مهم‌ترین عنصری است که من و همکارانم در هنگام انجام عملیات امداد ونجات همیشه با آن در رقابتیم، گاهی شاید حتی یک ربع زودتر رسیدن ما می‌تواند از مرگ یک انسان جلوگیری کند اما متأسفانه هنوز هم با این همه پیشرفت تکنولوژی، همکاران من وقت زیادی را در تلاش برای یافتن محل ناپدید‌شدگان و مصدوم‌شدگان کوهستان از دست می‌دهند چرا که بیشتر گم‌شدگان حتی نمی‌دانند که کجا هستند و در چنین شرایطی امدادگران باید آنها را پیدا کنند! یافتن آنها دربسیاری از موارد با نشانه‌های ناقصی که می‌دهند گاهی ساعت‌ها زمان می‌برد درحالی‌که تنها با ارسال یک لوکیشن به سادگی می‌توانند امدادگران را به نقطه‌ای که در آنجا گرفتار شده‌اند برسانند. اگر نرم‌افزارهای لازم برای ارسال لوکیشن را ندارید همین الان دانلود کنید».

از «پاکوب» دور نشوید

 وی در ادامه درباره نکاتی که بعد از گم شدن باید به خاطر داشت می گوید: اگر خودتان یا یک فرد از گروهتان مصدوم شده است، بدانید که حرکت کردن خصوصا در شرایطی که ستون فقرات آسیب دیده ، صدمه غیرقابل جبرانی را دربرخواهد داشت پس حرکت نکنید و منتظر رسیدن امدادگران بمانید، نکته مهمی که باید به‌خاطر داشته باشید این است که در این شرایط گاهی برای فرار از تیغ آفتاب یا دور شدن از سرما و یخ زدگی، مجبورید به غارها و یا شکاف‌های کوه پناه ببرید اما مسئله اصلی این است که از مسیر اصلی یا همان «پاکوب» نباید زیاد دور شوید چون چنانچه حادثه‌ای برایتان رخ دهد و مثلا بیهوش شوید امدادگران نمی‌توانند شما را به راحتی پیدا کنند.

 

کلمات کلیدی

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *