جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران

شنبه 14 تیر 1399

کتاب صوتی خاطره‌ی سالفرینو را گوش دهید

 هانری دونان

کتاب صوتی خاطره سالفرینو نوشته‌ی هانری دونان به روایت غربت کرامت بشری در درگیری‌های مسلحانه می‌پردازد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی جمعیت هلال‌احمر؛ نویسنده‌ی سوئیسی کتاب صوتی خاطره سالفرینو، طراح صلیب سرخ و ابداع کننده‌ی پلاک شناسایی سربازان است که به پاس خدمات صلح‌جویانه‌ی بین‌المللی‌اش، جایزه‌ی نوبل سال ۱۹۰۱ را به نام خود ثبت نمود. او که طی مأموریتی تجاری به ایتالیا رفت، در زمان نبرد سالفرینو به آن‌جا رسید و در حالی که شهر پر از زخمی بود، به کمک مجروحان پرداخت. این کتاب صوتی خاطرات دونان را از جنگ سالفرینو بازگو می‌کند.
در دوران جنگ بسیاری از اصول اخلاقی و انسانیت زیر پا گذاشته می‌شوند و فجایعی نظیر نسل‌کشی، تجاوز جنسی، تخریب مدارس و بیمارستان‌ها و اماکن مذهبی رقم می‌خورند. هانری دونان در طی سال‌های زندگی‌اش (۱۸۲۸ الی ۱۹۱۰ میلادی) شاهد نبرد‌های خونبار بسیاری در اروپا بوده و برای حقوق بین‌الملل از جان و مال خود مایه گذاشته است.
نبرد سالفرینو مابین سپاهیان ناپلئون سوم و ویکتور امانوئل دوم پادشاه ایتالیا در یک طرف و ارتش فرانسوا ژوزف پادشاه اتریش در طرف دیگر درگرفت و نتیجه‌ی آن شکست اتریش بود. حدود سیصد هزار سرباز در این جنگ شرکت داشتند که دونان تلفات آن را حدود شش هزار نفر برآورد کرده است.
کتاب صوتی خاطره سالفرینو علاوه بر شرح زندگینامه‌ی هانری دونان و خاطرات او از نبرد سالفرینو و همچنین نظرات و بیانات او، به بررسی حقوق جنگ و حقوق مکاتبات مسلحانه می‌پردازد و فصلی از آن به کنوانسیون بهبود وضعیت مجروحان نیروهای مسلح در میدان نبرد ژنو در ۲۲ اوت ۱۸۶۴ اختصاص دارد که بر پایه‌ی ایده‌ی دونان شکل گرفت.
 
چرا کتاب صوتی خاطرات سالفرینو؟
هانری دونان یکی از تأثیرگذارترین مدافعان صلح جهانی بوده که با نوشتن کتاب صوتی خاطرات سالفرینو الهام‌بخش آغاز کمیته‌ی بین‌المللی صلیب سرخ در سال ۱۸۶۳ شد و از همین رو به پدر صلیب سرخ شهرت دارد. با شنیدن کتاب صوتی خاطره سالفرینو، هم این بزرگ‌مرد را بیشتر بشناسید و هم از وقایع مهم تاریخ جنگ و صلح بین‌الملل آگاه شوید.
 
این کتاب را از اینجا گوش دهید
کلمات کلیدی

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *