رئیس جمعیت هلال‌احمر از سازمان امدادونجات بازدید کرد/ارزیابی شرایط برای پاسخ‌گویی موثر در بحران

رئیس جمعیت هلال‌احمر صبح امروز برای دومین‌بار از سازمان امدادونجات بازدید و شرایط انبارها و ناوگان امدادی را برای پاسخ‌گویی مناسب در بحران‌ها ارزیابی کرد.

 
به‌گزارش روابط‌عمومی سازمان امدادونجات، کریم همتی در این بازدید 6ساعته و در دیدار با رئیس و کارکنان سازمان امدادونجات گفت: «زمانی به‌عنوان رئیس هلال‌احمر انتخاب شدم که این جمعیت با کمبود بودجه مواجه است. حضور در هلال احمر تکلیف و باعث افتخار است. خوشحالم که درراستای کاستن از آلام آسیب‌دیدگان و نیازمندان قدم برمی‌دارم. این حرکت، کاری لذت‌بخش است که با هیچ‌چیز عوض نمی‌شود.»
 
به‌جای ریخت‌و‌پاش‌های الکی، به امدادگران برسیم
او ادامه داد: «صمیمانه به مدیران جدیدی که درحال فعالیت‌اند می‌گویم که مصلحت‌ها را درنظر بگیرند و به‌خاطر هیچ‌کس آبروی خود را نبرند. هیچ‌کدام از ما مصون نیستیم. باید مراقبت کنیم تا دچار لغرش نشویم. اتفاق‌هایی که پیش از این در هلال‌احمر افتاده، باید ما را بیدار کرده باشد. اگر با آبرو کنار برویم خوب است.»
همتی مطرح کرد: «حیف‌ومیل بیت‌المال در هلال‌احمر جایی نخواهد داشت. دیگر خبری از ریخت‌وپاش‌های الکی نیست. به‌جای این کارها، باید به شرایط امدادگرانی توجه کنیم که در سرما و گرما مشغول خدمت‌رسانی‌اند. این اصلا منطقی نیست که پول هلال‌احمر را به‌عنوان هدیه به شخصیت‌های سیاسی بدهیم و ازطرف‌دیگر خودروهای امدادی در استان‌ها به‌دلیل کمبود قطعه زمین‌گیر باشند.»
 
اعتبار تخصیص‌داده‌شده برای شارژ انبارها بی‌سابقه است
رئیس جمعیت هلال‌احمر عنوان کرد: «حوزه‌ی امدادونجات حوزه‌ای است که می‌تواند برای یک کشور نجات‌دهنده باشد. جمعی از مدیران استانی با تجربه‌های ارزنده در سازمان امدادونجات حضور پیدا کرده‌اند. امیدواریم با تلاش این افراد اقدام‌های مناسبی را در شارژ انبارهای امدادی و تجهیز ناوگان امدادی شاهد باشیم. وضع انبارها اصلا خوب نیست. موجودی ما در تهران حتی برای یک منطقه در شرایط بحران هم کافی نیست. ضمن شارژ انبارها باید سیستم را آنلاین کنیم. انبارداری آنلاین امر دور از دسترسی نیست.»
او گفت: «رئیس‌جمهوری محترم از اوضاع انبارها پرسیدند. ما هم با انجام بررسی‌های لازم گزارشی ارائه دادیم. اعتبار مشخصی تخصیص‌داده‌شده که در حوزه‌ی شارژ انبارها بی‌سابقه است. این اعتبار 400 تا 500میلیاردتومان است.»
 
ضرورت بازآمدسازی بالگردها
همتی در ادامه با اشاره به ضرورت تقویت ناوگان هوایی هلال‌احمر توضیح داد: «اعتباری بالغ‌بر 50میلیاردتومان برای تامین قطعات و تعمیر هلی‌کوپترها تا پایان سال در نظر گرفته می‌شود. باید برای اورهال و بازآمدسازی بالگردها تلاش کرد.»
رئیس جمعیت هلال‌احمر گفت: «من‌بعد هیچ پروازی بدون قرارداد انجام نمی‌شود. قرارداد هلی‌کوپترها باید به‌صورت مشروط یعنی توقف همکاری در شرایط بحران تنظیم شود. ناوگان هوایی هلال‌احمر اهمیت قابل توجهی دارد. من تا روزی که هستم شرکت پشتیبان این ناوگان را نگه می‌دارم.»
 
پرداختی‌ها «دیر» می‌شود، اما «قطع» نه
بازنگری در بیمه‌ی خودروها و هلی‌کوپترها، خرید به روش مناقصه، و پرداختی‌های پرسنل هلال‌احمر از دیگرمواردی بود که رئیس جمعیت هلال‌احمر به آن اشاره کرد: «ما چیزی را قطع نکردیم. باید توجه داشت که افزایش حقوقی که در هلال‌احمر اتفاق افتاده، در کم‌ترجایی مشاهده می‌شود. ممکن است به‌دلیل شرایط اقتصادی پرداختی‌ها دیر انجام شود، اما هیچ‌وقت قطع نمی‌شود.»
همتی ادامه داد: «به غیر از روش مناقصه چیزی برای هلال‌احمر خریداری نشود؛ حتی یک خودکار یا مداد. همچنین بازنگری در بیمه‌ی ناوگان امدادی هلال‌احمر هم ضروی است. در این زمینه کار بیش‌تری باید انجام شود.»
 
مانور سراسری «لحظه‌ی صفر» برگزار می‌شود
رئیس جمعیت هلال‌احمر با اشاره به برگزاری مانور «لحظه‌ی صفر» در یکی از استان‌ها گفت: «باید آمادگی‌مان را بیش‌تر کنیم. این مانور در یک یا دو استان دیگر به‌علاوه‌ی تهران انجام خواهد شد. مانور سراسری را هم در کل کشور بدون اطلاع قبلی برگزار خواهیم کرد.»
او ادامه داد: «دنبال جذب هزار امدادگر داوطلب متخصص هستیم. امیدواریم با این کار به پایگاه‌های امدادونجات را تقویت کنیم. آمار واقعی امدادگران، داوطلبان و حوانان هلال‌احمر قابل‌تامل است و می‌بایست در این حوزه فعالیت ویژه‌تری انجام داد.»
همتی همچنین بر ضرورت حفظ سلامت کارکنان و امنیت تجهیزات سازمان امدادونجات تاکید کرد: «مجموعه‌ی امدادونجات باید به سیستم هشداردهده‌ی به‌روز مجهز شود.»
 
دستور ویژه‌ی رئیس‌جمهوری: توسعه‌ی خانه‌های هلال؛ ترویج آموزش همگانی
رئیس جمعیت هلال‌احمر عنوان کرد: «دستور ویژه‌ی رئیس‌جمهوری توسعه‌ی خانه‌های هلال و ترویج آموزش همگانی است. ۳۰هزار خانه‌ی هلال نیاز داریم. این خانه‌ها را ده‌یاران و داوطلبان اداره می‌کنند. روی اقلام امدادی در خانه‌های هلال هم باید فکر شود.»
او ادامه داد: «در بخش آموزش همگانی هم کارهایی انجام شده است. مثلا هر فردی که به سربازی می‌رود آموزش‌های امداد و کمک‌های اولیه را در پادگان فرا می‌گیرد.»
 
این شماره‌ی من است؛ حتما تماس بگیرید!
کریم همتی گفت: «انتظار داریم با دوستی و برادری جلو برویم و خدمت شایسته‌ای به مردم کنیم. دیدارهای چهره‌به‌چهره و تداوم آن کمک‌کننده است. این آمادگی را دارم که در موقعیت‌های دیگر درخدمت همه‌ی امدادگران باشم.»
او در پایان صحبت‌های خود شماره‌ی شخصی‌اش را اعلام کرد و از مدیران هلال‌احمر خواست که پاسخ‌گو و دردسترس باشند.
 
تشکیل دبیرخانه‌ی تحقیق و توسعه در سازمان امدادونجات
رئیس سازمان امدادونجات نیز در این دیدار با معرفی بخش‌های مختلف سازمان گفت: «بعد از بازدیدی که از پایگاه‌های اقماری داشتیم، نیازهای امدادی احصا شد. در ادامه با پیگیری رئیس‌جمهوری محترم و همچنین بازدید دکتر نوبخت از سازمان اعتبار ویژه‌ای تخصیص داده شد تا بخشی از نیاز انبارها و ناوگان امدادی برطرف شود.»
مهدی ولی‌پور ادامه داد: «دبیرخانه‌ای باعنوان «تحقیق و توسعه» در سازمان امدادونجات تشکیل شده است که کار اصلی آن احصای اقدامات و نیازهای دارای اولویت است.»
او مطرح کرد: «فرایندها درحال بازنگری و به‌روزرسانی است و تا پایان تیرماه برنامه‌ی مدنظر را به ریاست جمعیت هلال‌احمر تقدیم می‌کنیم. یکی از این برنامه‌ها نهایی‌کردن آمادگی هلال‌احمر در پاسخ‌گویی به زلزله‌ی احتمالی تهران است.»
رئیس سازمان امدادونجات در ادامه سازماندهی پایگاه‌های امدادونجات، انبارها و ناوگان امدادی را ضروری دانست و گفت: «با بازبینی پایگاه‌ها به این نتیجه می‌رسیم که فعالیت تعداید از آن‌ها ضروری نیست.»
ولی‌پور افزود: «روند اجرای آموزش‌های تخصصی طولانی است و قوانین دست‌وپاگیر دارد. این مسئله باعث شده تا امدادگران دل‌سرد شوند.»
 
افزایش اعتماد عمومی با معرفی درست فعالیت‌های هلال
مسئول دفتر نمایندگی ولی‌فقیه در سازمان امدادونجات دیگرسخنران این نشست بود. او گفت: «اگر از مردم درمورد هلال‌احمر سوال کنند، شاید سازمان‌های مختلف آن را نشناسند؛ اما قطعا با پایگاه‌های امدادونجات آشنا اند. باید قدر این موضوع را دانست.»
حجت‌الاسلام والمسلمین محمدعلی صادقی ادامه داد: «مردم با دیدن لباس هلال‌احمری‌ها آرامش پیدا می‌کنند. این یک فرصت طلایی برای خدمت است. اگر فعالیت‌های انجام‌شده در هلال‌احمر به‌خوبی معرفی شود، اعتماد عمومی افزایش پیدا می‌کند.»
صادقی یکی از داشته‌های هلال‌احمر را امدادگران بی‌منت و سخت‌کوش دانست و عنوان کرد: «افرادی که در هلال‌احمرند، مشتاق خدمت به مردم‌اند. مردم نگاه خوبی به جمعیت دارند و این ماجرا در حوادث سال گذشته مشهود بود.»
 
سازوکار طولانی آموزش، امدادگران را خسته می‌کند
معاون عملیات سازمان امدادونجات نیز در این نشست به خدمات نیروهای هلال‌احمر در حوادث پرداخت و از طرح‌های این معاونت برای پاسخ‌گویی موثر و سریع در بحران‌ها گفت: «در هر بحران هلال‌احمر در خط‌مقدم قرار دارد و در هلال‌احمر هم سازمان امدادونجات در پیشانی است. خوشبختانه نگاه ریاست محترم جمعیت هلال‌احمر درراستای تقویت سازمان است.
محمدباقر محمدی ادامه داد: «ما قول می‌دهیم در عملیات‌ها خللی ایجاد نشود. چون توانمندی‌مان بالاست. عملکرد ما حاصل زحمات همکاران به‌ویژه امدادگران و نجات‌گرانی است که بی چشم‌داشت خدمت می‌کنند.»
او افزود: «متاسفانه با ریزش نیروهای امدادگر و نجات‌گر در استان‌ها مواجهیم. در گذشته امدادگران مشتاق حضور و فعالیت در پایگاه‌های امدادونجات بودند؛ اما حالا شرایط فرق کرده است. جداسازی آموزش‌های تخصصی از امدادونجات دلیل اصلی این اتفاق است. سازوکار آموزش‌ها آن‌قدر طولانی است که این فرایند امدادگران را خسته می‌کند.»
 
تلاش برای پشتیبانی مناسب در عملیات‌ها
معاون لجستیک و آمادگی سازمان امدادونجات هم توضیحاتی درمورد وضع انبارها و ناوگان امدادی هلال‌احمر ارائه کرد.
سعید متانی گفت: «تلاش ما استفاده از ظرفیت‌های موجود بود. با تعمیرات تخصصی توانستیم 500دستگاه را به مجموعه برگردانیم .در بحث اقلام هم حتی نگذاشتیم تاریخ‌مصرف یک کنسرو بگذرد.»
او ادامه داد: «دستورالعمل‌ها را ویرایش و بازنگری کردیم. بسته‌های 24ساعته و 72ساعته طراحی کردیم. تعمیرگاه تخصصی در سازمان راه انداختیم و با تمام توان برای پشتیبانی مناسب در عملیات‌ها گام برداشتیم.»
 
نزدیک‌به 50هزار امدادگر فعال داریم
معاون برنامه‌ریزی و آموزش‌های تخصصی سازمان امدادونجات نیز از برنامه‌‌ریزی برای ساخت نرم‌افزارهای ویژه‌ی امدادگران خبر داد.
حمیدرضا اسکاش در این نشست گفت: «۴۹هزار و ۵۰۷ امدادگر و نجات‌گر شناسایی شده اند که ۲۸هزارنفر امدادگر و ۲۱هزارنفر نجات‌گرند.»
او مطرح کرد: «جلسه‌ی مفصلی با باشگاه امدادگران برگزار کردیم تا به ابزارهای انگیزشی مناسب دست پیدا کنیم. همکاری خوبی هم با صلیب‌سرخ درزمینه‌ی پروژه‌ی آگاهی از خطرات مین و مهمات منفجرنشده درحال انجام است.»
اسکاش در این نشست بر ارائه‌ی آموزش‌های تخصصی، ارتقای محتوای آموزشی و اصلاح فرایندهای آموزشی تاکید کرد.
 
گزارش وضع ناوگان هوایی هلال‌احمر
کاپیتان شیرزاد چراغی سرپرست مرکز امدادونجات هوایی هم که به‌تازگی در این سمت مشغول‌به‌کار شده ر به بررسی آخرین‌وضع ناوگان هوایی هلال‌احمر پرداخت.
 
بازدید همتی از انبارهای اقلام زیستی و غذایی، و ناوگان امدادی
به‌گزارش روابط‌عمومی سازمان امدادونجات، حضور 6ساعته‌ی رئیس جمعیت هلال‌احمر در سازمان امدادونجات با بازدید از مرکز امداد هوایی آغاز شد. همتی در ادامه به انبار تجهیزات تخصصی امدادونجات رفت و بر ضرورت انبارداری آنلاین تاکید کرد. او همچنین تجهیز انبارها به سیستم اعلام و اطفاء حریق را ضروری دانست.
رئیس جمعیت هلال‌احمر در ادامه به انبار قطعات یدکی رفت. او ترمیم تجهیزات و به‌کارگیری موثر آن‌ها در حوادث را یک اولویت شمرد.
همتی در ادامه‌ی بازدید از سازمان امدادونجات به سالن چندمنظوره رفت و با امدادگرانی که در کارگاه‌های آموزشی-عملیاتی بودند دیدار کرد.
مجتمع امدادی-آموزشی شهدای امدادگر، تعمیرگاه تجهیزات هیدرولیک نجات، تیم‌های آنست، ناوگان خودرویی، اتاق مانیتورینگ، انبار اقلام زیستی، و انبار اقلام غذایی دیگربخش‌هایی بودند که رئیس جمعیت هلال‌احمر از آن‌ها بازدید کرد.
مریم یارقلی
تهیه کننده:

مریم یارقلی

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *