نگاهی به جان گرفتن روزنامه‌های دیجیتال/۱

در آستانه سده‌ی بیست و یكم میلادی دوران تازه‌ای برای تبادل اطلاعات در جامعه‌ی بشری آغاز شد كه مهم‌ترین مشخصه‌ی آن پیدایش رسانه‌های الكترونیك یا دیجیتال محسوب می‌شود

 
حدود سه دهه از فراگیری اینترنت می گذرد و در دوران کنونی استفاده از فضای اینترنت برای انتقال پیام به پدیده غالب در عرصه ارتباطات بشری تبدیل شده است. امروزه با استفاده از خدمات متنوع اینترنت، می‌توان پیام مکتوب را در پهنه‌ای به وسعت جهان، با قابلیتهایی متنوع و جدید و با کیفیت و سرعتی به مراتب بالاتر از آنچه تاکنون وجود داشته است، تهیه و تولید و توزیع کرد. صحبت از روزنامه‌نگاری الکترونیک و تولد شیوه‌های نوین ارتباطی..
 
* صنعت چاپ و تولد نخستین وسایل ارتباطی نوین
 
صنعت چاپ در پایان سده‌ی شانزدهم و ابتدای سده‌ هفدهم میلادی به توسعه حقیقی دست یافت. مطبوعات نیز به مرور ویژگی‌های كنونی را به دست آوردند و بر روی انتشار كتاب‌ها تاثیر گذاشتند. در واقع مطبوعات چاپی نخستین وسیله‌های ارتباطی نوین بودند و به دنبال آن، تكنیك‌های دیگر ارتباطی در مراحل مختلف راه تكامل را در پیش گرفتند.
 
رسانه های گروهی از جمله مطبوعات با انعكاس اخبار و اطلاعات مربوط به رویدادها و مسایل اجتماعی، در حقیقت میان مردم ارتباط افقی برقرار كردند و آنها را نسبت به مسایل یكدیگر مطلع ساختند.
 
*قرن بیست و یکم و ظهور رسانه‌های الکترونیک
 
در آستانه سده‌ی بیست و یكم میلادی دوران تازه‌ای برای تبادل اطلاعات در جامعه‌ی بشری آغاز شد كه مهم‌ترین مشخصه‌ی آن پیدایش رسانه‌های الكترونیك یا دیجیتال محسوب می شود.
 
نشر الکترونیک از ویژگی‌های فناوری های نوین ارتباطی و اطلاعاتی است که با ظهور رسانه‌های جدید مبتنی بر سیستم‌های الکترونیک، دیجیتال و اینترنت پدید آمده و تغییراتی را در شکل سنتی و چاپی انتشارات به وجود آورده است.
 
این تغییرات عمدتاً بر دو محور «تولید متن» و «شیوه توزیع» آن متمرکز بوده و موجب تولید «اطلاعات الکترونیک» می‌شود. طی سال‌های اخیر در نشر الکترونیک به اصل «تعامل با کاربر» نیز توجه ویژه ای شده است.
 
در ابتدای این تحول نشریات هم‌زمان با نسخه چاپی به نشر دیجیتال ساده اطلاعات خود بروی درگاه وب نیز می‌کردند. در این زمان اصطلاح ایزین به معنای الکترونیک مگزین یا مجله دیجیتال مطرح شد و به نشریات دیجیتالی کوچکی گفته میشد که قابلیت ارسال از طریق رابطهای الکترونیکی مثل ایمیل را نیز داشته باشند. این اصطلاح به صورت cyberzine یا hyperzine نیز به معنای مجلات دیجیتالی با امکانات چندرسانه‌ای بیشتر از یک نشر دیجیتال ساده نیز مطرح شد و امروزه کاربرد نسبی دارد.
 
*روزنامه‌های الکترونیک؛ انتشار منظم اطلاعات در فضای وب
 
روزنامه‌نگاری الكترونیك به معنی انتشار اطلاعات در دوره‌‌های زمانی مشخص در قالب صفحه‌های وب بر روی یك شبكه اطلاع ‌رسانی یا روی اینترنت است. روزنامه های الكترونیك با انگیزه‌ها و اهداف مشخصی راه اندازی شدند كه از جمله آن می‌توان به مواردی همچون كسب درآمد بیشتر از طریق آگهی، بهبود كیفیت ارائه اخبار، كمك به نسخه‌های چاپی در اطلاع‌ رسانی، رقابت و همگامی با فناوری روز، افزایش شمار مخاطبان و حفظ نقش توزیع ‌كنندگی خبر و فعالیت ‌مطبوعاتی‌ گروه‌های‌‌ مختلف‌ در عرصه الكترونیك اشاره كرد.
 
روزنامه‌های الكترونیك به اندازه روزنامه‌های چاپی از جایگاه و تعریف خاص خود برخوردار هستند. روزنامه‌های الكترونیك با هدف از میان برداشتن روزنامه‌های چاپی به وجود نیامده‌اند، بلكه این نوع از نشریه‌ها می‌خواهند تا امكاناتی كه در چاپ وجود ندارد در فضای مجازی كامل شود. همان طور كه هیچ گاه تلویزیون نتوانست جایگزین رادیو شود و هر كدام جایگاه و كاركرد خود را همچنان دارند، این 2 رسانه هم كاركرد خاص خود را دارا هستند.
 
* تصمیم دولت درباره نشریات دیجیتال
 
تصمیم مهم دولت در زمینه نشریات دیجیتال هیئت وزیران در جلسه مورخ ۲۶ اسفند ۱۳۸۶ دستگاه هاي اجرایی را موظف کرد در سال ۸۷ نشریات تخصصي خود را در قالب يك نشريه ساماندهي نموده و حتی الامكان به صورت الكترونیكی منتشر کنند . این تصمیم در راستاي اجراي احكام قانون برنامه چهارم توسعه کشور و به منظور ایجاد انضباط مالی و مدیریت کارآمد در بودجه ، ارتقاء بهره‌وری و صرفه جويی ، استفاده بهینه از منابع ، کاهش تصدی‌های دولت و واگذاري امور به بخش‌های غیردولتی در بند ۱۷ ضوابط اجرايی بودجه ۸۷ اتخاذ شد.
 
از سوی دیگر با توسعه این فناوری های نوین و پیدایش شبکه اینترنت، تحولاتی در عملکرد بسیاری از سازمان ها ایجاد شد و بیشتر آن ها تصمیم گرفتند در کنار فضای واقعی، حیطه فعالیت‌های خود از طریق شبکه اینترنت گسترش دهند. این همان نقطه‌ای است که نشر الکترونیک در سازمان ها مفهوم پیدا کرد.
 
ادامه دارد...
کلمات کلیدی
مریم یارقلی
تهیه کننده:

مریم یارقلی

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *