نگاهی به جان گرفتن روزنامه‌های دیجیتال/۲

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی جمعیت هلال احمر، روزنامه الکترونیک امروزه از مباحث مطرح در حرفه اطلاع رسانی و روزنامه نگاری است. بسیاری از روزنامه ها و نشریات در شرق تا غرب دنیا امروزه علی رغم انتشار مکتوب به بخش الکترونیک روی آورده اند و در استدلال برای این کار خود می گویند؛ باید توقع همه مخاطبان را برآورده کرد. در ادامه به مزایای این نوع روزنامه نگاری نگاهی می‌اندازیم:
 
*روش نوین ارتباطی: روزنامه و نشریات مکتوب از روش‌های سنتی در اطلاع رسانی به حساب می آیند و برخی مخاطبین که به شدت تحت تاثیر فضای اینترنت و فضای حاکم در آن هستند بعد از کسب اخبار و اطلاعات و حتی تحلیل های مورد نیاز خود از سایت‌ها و خبرگزاری های موجود در فضای مجازی نیازی به خرید و مطالعه رونامه مکتوب نداشته باشند و اینجا است که حضور روزنامه الکترونیک به نوعی دیگر ضروری به نظر می رسد.
 
*جبران کسری تیراژ: روزنامه الکترونیک می‌تواند محدودیت تیراژ پایین برخی روزنامه‌ها و نشریات نسبت به تقاضای موجود را که به هر دلیلی امکان انتشار مورد نظر را ندارند بر طرف کند و کسری تیراژ روزنامه را جبران کند تا مخاطبین سردرگم نباشند.
 
*جلوگیری از ورشکستگی: نشریاتی که در معرض ورشکستگی هستند و به هر دلیلی با افت خوانندگان روبرو شده‌اند می توانند با تغییر نسخه چاپی به الکترونیکی و ایجاد جاذبه های دیگری در این راه و روش هم به مسیر اطلاع رسانی خود ادامه دهند و هم از ایجاد اوضاع بد مالی جلوگیری کنند.
 
* دسترسی کامل و نامحدود به اخبار: با توجه به سرعت انتشار، هر خواننده روزنامه الكترونيكی در صورت داشتن مجوز يا رمز ورود، توانايي دريافت خبرها و يا دسترسی كامل و نامحدود به اخبار را دارد. او می تواند از صدها خبر به دلخواه و سليقه خود بهره برداری كند.
 
* عدم نیاز به شبکه توزیع: استفاده از اين سيستم نيازمند شبكه توزيع نيست چرا كه مشتركان خودشان از طريق كامپيوتر شخصي و دستگاه مودم به شبكه اطلاعاتي آن نشريه دسترسي پيدا می كنند.  با توجه به گرانی كاغذ در اكثر كشورهاي جهان و ضايعات آن، مشكلات جوهر، چاپ، چاپخانه و غيره اين سيستم اين برتري را براي خود محفوظ داشته است كه بدون اينگونه وسايل و با صرف كم انرژي همان اخبار را با كيفيت بهتري براي خوانندگان خود بفرستد. 
 
* عدم برگشتی: مزيت ديگر اين سيستم اين است كه روزنامه برگشتي وجود ندارد و بالطبع مشكلات ناشي از نگهداری و هزينه هاي صرف شده در اين مورد را نخواهد داشت. سرعت انتشار اخبار در اين سيستم بسيار است و خوانندگان می توانند در هر لحظه كه بخواهند اخبار موردنظرشان را بخوانند. 
 
*ارتباط دو سويه: ارتباط دوسویه ديگر مزيت اين سيستم دارا بودن فضاي كافي براي همه مطالب موردنظر دبيران و سردبيران آن نشريه است. مزيت بسيار مهم سيستم اين است كه امكان برقراري ارتباط بين مخاطبان و مسئولان نشريه وجود دارد. به دليل ارتباط دو سويه خواننده و مسئولان نشريه به راحتي می توانند ارتباط برقرار كنند، پيام دهند و اظهارنظر كنند. استفاده از اين سيستم در محيط كار موجب صرفه جويی عمده‌ای شده است. 
 
*نگه داشتن مخاطب: ممکن است در توزیع روزنامه مکتوب به هر دلیلی برخی مخاطبان در ایام و دورانی کوتاه یا بلند دسترسی به روزنامه مکتوب نداشته باشند و این روزنامه الکترونیک است که در این ایام می تواند ارتباط مخاطب را با نشریه برقرار نگاه دارد.
 
 
از دیگر مزایای روزنامه الکترونیک می‌توان موارد زیر را  برشمرد:
 
1.توزيع آسان
2. عدم محدوديت زمان
3. عدم محدوديت مكان
4. جست وجو
5. آرشيو الكترونيكی
6. بازخورد عالي
7. آگهی‌های طبقه بندی شده
8. كيفيت بالا با اتكا به قابليتهای چندرسانه ای
 9. دسترسی نامحدود و كامل
10. جريان آزاد اطلاعات
11. اجتناب از هرگونه تمركز
12. عدم نياز به شبكه توزيع
13. انتشار نشريه بدون نياز به كاغذ
14. صرفه جويی در هزينه‌ها
15. فراغت از مشكل روزنامه های برگشتی
16. سرعت و مداومت انتشار
17. تاثير رنگ در انتقال پيام در روزنامه‌های الكترونيک
18. عدم مواجهه با محدوديت فضای لازم برای درج خبر
19. ارائه اطلاعات و اخبار در هر ساعت از شبانه روز
20. ميدان دادن‌ به نشريات مستقل به علت نياز به پشتوانه مالی كمتر
21 . صرفه‌جويی در هزينه سوخت
22. حذف واسطه‌ها
23. تغيير در روش‌های پوشش خبری
کلمات کلیدی
مریم یارقلی
تهیه کننده:

مریم یارقلی

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *