برگزاری دوره آموزشی تثبیت اجزای غیر سازه ای محیط کار/ برنامه ریزی های ساده برای پیشگیری از حوادث را جدی بگیریم

طرح «آمادگی در برابر مخاطرات» جمعیت هلال احمر، با موضوع آموزش « تثبت اجزای غیر سازه ای» محیط کار، کارکنان از ساختمان صلح هلال احمر آغاز شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر ، طرح «آمادگی در برابر مخاطرات» برای آماده شدن کارکنان هلال احمر در مقابله با خطرات ناشی از حوادث با حضور کارشناسان معاونت آموزش و پژوهش جمعیت هلال احمر در قسمت های مختلف اداری ساختمان صلح هلال احمر و آموزش تثبیت اجزای غیر سازه ای آغاز شد. 

مدرس امداد و نجات جمعیت هلال احمر در این باره گفت: در مرحله نخست اجرای طرح «آمادگی در برابر مخاطرات» کارکنان جمعیت در دوره های آموزشی کسب 5 مهارت امدادی شرکت کردند و دومین برنامه از این طرح ، آموزش تثبیت اجزای غیر سازه ای است و برای پیشگیری از خطری که می تواند در محل کار و زندگی کارکنان تهدید کننده باشد اجرا می شود.

شهریار مزید آبادی افزود: این طرح از 20 روز پیش آغاز شده و کارشناسان این حوزه با حضور در اتاق های هر یک از کارکنان موضوع  ایمن سازی اجزای غیر سازه را مرور و نقاط امن و تغییراتی که باید در چیدمان وسایل و نصب وسایل به دیوار در نقاط امن و یا جایجایی بعضی از وسایل را نفر به نفر یادآوری و آموزش می دهند .

مزید آبادی گفت: برای ارزیابی تثبیت اجزای غیر سازه ای آموزش داده شده، با حضور مجدد در اتاق های کارکنان به میزان فعالیتی که انجام شده است به آنها امتیاز آموزشی داده می شود که به عنوان آموزش ضمن خدمت آنها محسوب خواهد شد.

وی گفت : اکنون اجرای این طرح در ساختمان صلح به عنوان پایلوت شروع شده و در آینده  اجرای آن به صورت یک پروتکل در ساختمان های دیگر جمعیت هلال احمر و در تمام استان ها ادامه خواهد داشت.

مدرس امداد و نجات هلال احمر گفت: با اجرای این طرح آموزشی امیدواریم همکاران ما در هلال احمر از وضعیت خطرناک اجزای غیر سازه ای به وضعیت ایمن برسند تا در زمان وقوع حادثه صدمه نبینند.

مدرس امداد و نجات هلال احمر گفت: در اجرای این طرح فهرستی از لوازم مورد نیاز تهیه می شود و درهر واحد تحویل همکاران می شود تا با همکاری معاونت پشتیانی و تدارکات وسایل و لوازم مورد نیاز تهیه و تثبیت می شوند.

مزیدآبادی در آموزش مباحث این دوره،ابتدا به تعریفی از اجزای غیر سازه ای پرداخت و گفت: هرآنچه که در اطراف ما وجود دارد و مربوط به ساختمان نیست جزء اجزای غیر سازه ای هستند.

وی گفت: در تثبیت اجزای غیر سازه ای «افتادن»،«شکستن» و «ریختن» مورد نظر است .هر وسیله ای که در اطراف ما این سه ویژگی را داشته باشد باید مورد توجه قرار بگیرد.یعنی جلوی شکستن،ریختن و افتادن آنها را باید گرفت. اگر به صورت نمونه یک میز را در نظر بگیریم وسایل  مورد استفاده روی میز مثل مانیتور ،گوشی تلفن  ،گلدان و سایر وسایل مثل شیشه های پنجره و کمد های با ارتفاع که امکان دارد با کوچکترین لرزش سقوط کند و همچنین کتابخانه ها، پرونده ها و غیره ... اجزای غیره سازه ای هستند که می تواند هنگام حادثه خطر ساز باشند و ما با استفاده از لوازم تثبیت کننده می توانیم آنها را در محل ثابت نگه داشته و مانع از حرکت اضافه آنها شویم .

مدرس امداد و نجات هلال احمر گفت: کارمند هلال احمر با رعایت و یادگیری این نکات آموزشی نه تنها محیط کار  خود را ایمن می کند بلکه در منزل هم برای ایمنی بیشتر می تواند این نکات را بکار ببرد.

مزید آبادی با تاکید بر سه موضوع «ریختن »،«افتادن» و« شکستن» در محیط اطراف و لزوم  فاصله گرفتن از شیشه ها،به نشستن افراد در کنار پنجره ها اشاره کرد و افزود: به سادگی می توان با استفاده از چسب محافظ شیشه مانع ریختن و پخش شدن تکه های شیشه در زمان شکستن آن شد . این یعنی پیشگیری ساده و آسان برای ایمن سازی محیط و تثبیت اجزای غیر سازه ای ساختمان  محل کار و سکونت. 

وی افزود: از نکات مهم دیگر در پناه گیری در لحظات اولیه حادثه ، رفتن به زیرمیز است که باید چیزی مانع خروج افراد نشود و بتوانند به راحتی عبور کنند. بنابراین هر آنچه که در مسیر خروج فرد وجود دارد مثل سیم های تلفن و یا کابل های اینترنت با چسب و یا داکت تثبیت شود.

مدرس امداد و نجات هلال احمر گفت: وضع موجود باید به وضعیت بهینه تغییر کند که برای اجرای آن نیز باید همه قسمت ها همکاری کنند مثلا از جابجایی های مکرر میزها و لوازم در محیط کار جلوگیری کنند و تثبیت شوند.

مزیدآبادی، با بیان این که این طرح برای نخستین بار در هلال احمر اجرا می شود افزود: در طول 90 سال گذشته اولین دوره تثبیت اجزای غیر سازه ای  در حوزه  آموزش برگزار می گردد

وی تاکید کرد این طرح در صورت رسیدن به نتایج مورد انتظار به عنوان یک الگو در همه ساختمان های اداری کشور می تواند اجرا خواهد شد.  

برنامه ریزی های ساده برای پیشگیری از حوادث

مدیر کل آموزش های ضمن خدمت هلال احمر نیز در آموزش دوره « تثبیت اجزای غیر سازه ای» با یادآوری نکاتی گفت: این دوره برای آموزش کارکنان هلال احمرو پیشگیری از حوادثی است که می توان با همین برنامه ریزی های ساده از وقوع اتفاقات ناگوار پیشگیری کرد .

مرتضی مرادی پور، با اشاره به اینکه هدف ما از این برنامه تنها در بروز حوادث بزرگ مثل وقوع یک زلزله 6 ریشتری نیست، افزود : هدف ما از برگزاری این دوره جلوگیری از ریختن،افتادن و شکستن وسایل اطراف مان در لرزش های یک زلزله خفیف است که امکان دارد مانع پناه گیری و خروج به موقع و اضطراری کارکنان  شود .

وی گفت: برای پیشگیری از خسارات مالی و جانی در حوادث مرحله به مرحله باید این آموزش ها را تمرین کنیم .

فریبا کاکاوند
تهیه کننده:

فریبا کاکاوند

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *