اخبار / ستادی

ارائه خدمات امداد و نجات به بیش از ۱۲۰ هزار زائر در ایام اربعین/ ۷۴ هزار زائر اسکان اضطراری داده شدند

رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر در تشریح خدمات هلال احمر در ایام اربعین، تعداد بهره وران از طرح را در قرارگاه ها و پایگاه های امدادی هلال احمر در طول مسیر سفر، بیش از ۱۲۰ هزار نفر عنوان کرد و افزود: از این تعداد بیش از ۲۹ هزار نفر خدمات درمان سرپایی و ۱۶ هزار تن خدمات پزشکی دریافت کرده و بیش از ۷۴ هزار نفر نیز اسکان اضطراری داده شدند.

۷ ماه قبل

ارائه خدمات امداد و نجات به بیش از ۱۲۰ هزار زائر در ایام اربعین/ ۷۴ هزار زائر اسکان اضطراری داده شدند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر؛ مرتضی سلیمی با اعلام پایان طرح پوشش امدادی مراسم اربعین اظهار کرد: اجرای این طرح ۲۱ روز به طول انجامید که به منظور ارتقای سطح ارائه خدمات امدادی، اجرای طرح نسبت به سال قبل ۶ روز افزایش یافته و تا روز ۱۱ آبان ادامه داشت.
وی افزود: بنا به درخواست هلال احمر استان ایلام و با توجه به تردد بالای زائران از مرز مهران و ترافیک بازگشت زائران، این طرح در استان ایلام ۲ روز بیشتر و تا صبح امروز ادامه داشت.
رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر با تاکید بر اینکه مسئولیت کمیته امداد و نجات اربعین برعهده هلال احمر بود، گفت: در طرح پوشش امدادی مراسم اربعین در داخل کشور، ۴۷۷ پایگاه امداد و نجات بین شهری در سراسر کشور فعال بودند که ۸۷ پایگاه امداد و نجات ثابت، موقت و سیار در استان های ایلام و خوزستان خدمات لازم را به زائران ارائه دادند و ۸۰ پایگاه امداد و نجات بین شهری در محورهای مواصلاتی منتهی به مرزهای خروجی کشور نیز در حالت آماده باش بوده و ارائه خدمات به زائران را برعهده داشتند.
سلیمی نیروی عملیاتی به کارگیری شده در این طرح را ۱۲ هزار و ۹۳۶ نفر/روز (۹ هزار و ۴۷۱ نفر/روز در داخل کشور و ۳ هزار و ۴۶۵ نفر/روز در خارج از کشور عنوان کرد و افزود: ۱۱۸ دستگاه آمبولانس (۸۸ دستگاه در داخل کشور و ۳۰ دستگاه در کشور عراق) ۲۰ دستگاه موتور سیکلت آمبولانسی، ۴۲ دستگاه خودروی نجات و عملیاتی و ۴ دستگاه خودرو ارتباطات و ۴ فروند بالگرد امدادی نیز برای ارائه خدمات لازم در این طرح به کارگرفته شدند.
رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر، کل مراجعان به قرارگاه های مرزی سازمان امداد و نجات و پایگاه های طول مسیر سفر را ۱۲۰هزار و ۴۶ نفر عنوان کرد و افزود: از این تعداد ۲۴۵ نفر به مراکز درمانی منتقل شدند، ۲۹ هزار و ۴۱۶ نفر خدمات درمان سرپایی از جمله پانسمان و دارو و … ۱۶ هزار و ۳۱۳ نفر خدمات پزشکی تست قند خون و فشارخون و … دریافت کردند. همچنین ۷۴ هزار و ۷۲ نفر نیز اسکان اضطراری داده شدند. علاوه بر این ۲۳۰ مصدوم از کشور عراق به مرزهای مهران، شلمچه، چذابه منتقل و ۷۴۹ مصدوم و بیمار نیز توسط آمبولانس به مراکز درمانی منتقل شدند.
سلیمی به پوشش حوادث ترافیکی ایام اربعین نیز اشاره کرد و گفت: در مدت اجرای طرح، ۱۷ نفر به مراکز درمانی منتقل، ۱۱ نفر خدمات سرپایی دریافت کردند و ۱۲ مصدوم نیز رهاسازی شدند.
وی بیشترین تعداد مراجعه کنندگان به قرارگاه های هلال احمر را در مرز مهران با مراجعه ۴۹ هزار و ۶۳ نفر اعلام کرد و افزود: در طول اجرای طرح، ۳۶ هزار و ۹۱۷ نفر به قرارگاه های شلمچه، چذابه و پایگاه های سطح استان خوزستان مراجعه کردند، ۲۷ هزار و ۳۳۲ نفر در سایر استان های کشور و ۶ هزار و ۷۳۴ تن نیز در مرزهای میرجاوه، دوغارون و بازرگان از خدمات هلال احمر بهره مند شدند.
رئیس سازمان امداد و نجات، پوشش امدادی حوادث سیل و طوفان و ارائه خدمات امدادی به زائران را هم اعلام کرد و گفت: در این مدت ۱۱ هزار و ۸۹۲ نفر اسکان اضطراری داده شدند، ۴ نفر به مراکز درمانی منتقل و ۵۶۵ تن نیز به مناطق امن منتقل شدند. علاوه بر این ۱۳ هزار و ۲۸۰ تخته پتو، ۵ هزار و ۳۶۰ قوطی کنسروجات و ۴۵ هزار ماسک نیز میان حادثه دیدگان توزیع شد.
سلیمی با اشاره به اجرای طرح همسفران خورشید در روزهای پایانی ماه صفر و ارائه خدمات به زائران پیاده حضرت علی ابن موسی الرضا(ع) گفت: اجرای این طرح نیز به مدت ۱۰ روز و با افزایش ۱۱۴ پایگاه ثابت و سیار در طول مسیر آغاز شده تا بتوانیم در کوتاهترین زمان ممکن خدمات لازم را به زائران ارائه دهیم.
وی با بیان اینکه در طرح همسفران خورشید ۶۱ دستگاه آمبولانس، یک دستگاه اتوبوس آمبولانس، ۳۴ خودروی سبک، ۳ دستگاه خودروی ارتباطات، و ۲ دستگاه بالگرد به کار گیری شده اند، افزود: تا امروز با حضور یک هزار و ۲۰۰ پزشک، امدادگر و … ۱۰ هزار و ۷۹۳ نفر از خدمات امدادی هلال احمر در این طرح بهره مند شده اند و ۶ هزار و ۷۳۰ تخته پتو و ۵۲۰ تخته موکت نیز میان زائران توزیع شده است.

دیدگاه‌ها