اخبار / اربعین 98 / ستادی

ارائه خدمات پزشکی ۲۴ ساعته به زائران ایرانی اربعین در عراق

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر از ارائه خدمات پزشکی و درمانی ۲۴ ساعته به زائران ایرانی شرکت کننده در راهپیمایی بزرگ اربعین حسینی در شهرهای مقدس کربلای معلی، نجف اشرف، کاظمین و سامراء و مسیرهای بین راهی ورود به شهرهای یادشده خبر داد.

۱ هفته قبل

ارائه خدمات پزشکی ۲۴ ساعته به زائران ایرانی اربعین در عراق

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر به نقل از خبرگزاری ایرنا، محمدتقی حلی ساز گفت: این خدمات شامل ویزیت عمومی، تزریقات، پانسمان، انجام نوار قلب، آزمایش فشار و قند خون، بخیه، سرم درمانی، گچ گیری، آتل بندی و اعزام مصدومان و بیماران درخواست کننده خدمات درمان اضطراری به مراکز درمانی و بیمارستان مجهزتر در شهرهای یادشده است.

وی افزود: طی دو روز گذشته بیشترین علل مراجعه به درمانگاههای هلال احمر در شهرهای مقدس عراق، سرماخوردگی، گرمازدگی، تاول پاها و مشکلات حساسیتی بوده است.

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر با اشاره به اینکه مسئول اصلی حفظ سلامت زائران اربعین، خود آنها هستند، گفت: از این رو زائران باید با رعایت نکات بسیار ساده مشکلات و بیماری‌های هنگام سفرهای زیارتی خود را به حداقل برسانند.

حلی ساز با اشاره به برخی از این نکات بهداشتی، افزود: زائران بهتر است پیش و پس از صرف هرگونه خوراکی دست های خود را با آب و صابون بشویند، از پرخوری پرهیز کرده و بیشتر میوه و سبزیجات را پس از شست و شوی کامل بخورند، از نوشیدن نوشابه‌های گازدار در این سفر پرهیز کنند و وسایل ضروری چون داروهای خاص، کوله‌پشتی، پتوی مسافرتی، لیوان، فلاسک انفرادی، کفش مناسب و نظایر آن را همراه داشته باشند.

وی گفت: زائران از کوله و کفش مناسب پیاده روی استفاده و از پیاده روی با پای برهنه پرهیز کنند؛ همچنین توجه داشته باشند که مدت زمان پیاده روی به اندازه و مناسب باشد زیرا در غیر این صورت، پا دچار زخم ها و تاول های زیادی می شود.

حلی ساز از آغاز فعالیت تمامی پایگاه های جمعیت هلال امر در شهرهای کربلا، مسیر نجف به کربلا، نجف اشرف، کاظمین و سامراء خبر داد و افزود: این پایگاه های درمانی آماده خدمات رسانی شبانه روزی و ۲۴ ساعته به زائران اربعین حسینی در خاک عراق هستند.

مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر به عنوان زیرمجموعه جمعیت هلال احمر و همکار سازمان حج و زیارت، ماموریت اصلی خود را تامین سلامت زائران حج تمتع، عمره و عتبات عالیات قرار داده و تمام تلاش خود را صرف می کند تا زائران سرزمین وحی و عتبات مقدس با اطمینان از حضور امکانات و متخصصان مجرب ایرانی عرصه پزشکی و سلامت در کنار خود، بدون نگرانی از وضعیت جسمانی خود هرچه بیشتر از سفر خود بهره ببرند.