اخبار / اربعین 98 / ستادی

ارائه ۲۵۰۰ خدمت درمانی به زائران مراجعه‌کننده به درمانگاه‌هاى هلال‌احمر در نجف اشرف

درمانگاه‌هاى جمعیت هلال احمر ایران در نجف اشرف در اولین روز از ارائه خدمات به زائران در ایام اربعین، حدود٢ هزار و ۵۰۰ خدمت درمانی به زائران ارائه کردند.

۱ هفته قبل

ارائه ۲۵۰۰ خدمت درمانی به زائران مراجعه‌کننده به درمانگاه‌هاى هلال‌احمر در نجف اشرف

به گزارش پایگاه اطلاع رسانى جمعیت هلال احمر؛ مدیر درمانگاه نبأ جمعیت هلال احمر در شهر نجف اشرف گفت: این درمانگاه از تاریخ ١۴ مهرماه سال جارى به صورت ٢۴ ساعته به طور میانگین روزانه به بیش از ١٨٠٠ مراجعه کننده توسط پزشکان متخصص و عمومى خدمات درمانى ارائه داده است.

على قیدانى افزود: این درمانگاه داراى ٧ مطب پزشک، اتاق تریاژ، آزمایشگاه و تزریقات بوده که توسط ١٠٠ نیروى مستقر، از جمله ١٨ پزشک عمومى، ۶ پزشک متخصص، جراح، ٩ نفر فوریت پزشکى، پرستار، تکنسین دارویى، کارشناس مبارزه با بیماریها، پرسنل، نجاتگران و …مشغول به فعالیت است.

قیدانى گفت: خدمات درمانى ارائه شده در این درمانگاه در اولین روز از ارائه خدمت به زائران در ایام اربعین، بیش از ١۵٠٠ مورد تزریقات، ٢٠٠ مورد سرم تراپى، ٧٠ مورد بانداژ و پانسمان، ١۵٠ مورد نوار قلب، ١۵ مورد اعزام به بیمارستان، ۵٠ مورد مراجعه به آزمایشگاه، ۵٠ مورد تست قندخون و ١٠ مورد اکسیژن درمانى بوده است.

وى تصریح کرد: بیشترین علت مراجعه زائران به درمانگاه، موارد سرماخوردگى، گرمازدگى، تاول پاها و مشکلات حساسیتى بوده و حادترین آنها که منجر به اعزام بیمارستان شد شکستگى، مشکلات قلبى و ریوى بود.

مدیر درمانگاه ام القرى در نجف نیز در مورد خدمات ارائه شده در این درمانگاه گفت: درمانگاه ام القرى جمعیت هلال احمر در تاریخ ١۵ مهر سال جارى آغاز به خدمت کرده و در اولین روز آغاز به کار، به بیش از ۴٠٠ مراجعه کننده خدمات درمانى ارائه داده است.

على حاجى لو تصریح کرد: ۴۶٠ زائر به این درمانگاه مراجعه کردند که از این تعداد ٧٨ مورد تزریقات، ٣۵ مورد کنترل قندخون، ١١ مورد سرم تراپى و ۴ مورد گچ گیرى و آتل بندى بوده و مابقى پس از ویزیت و تشخیص پزشک، داروهاى مورد نیاز خود را تحویل گرفتند.

وى افزود: در این درمانگاه ١١٢ نیرو شامل پزشکان متخصص اطفال و عفونى، پزشک عمومى، بیهوشى، طب اورژانس، فوریت پزشکى، کارشناس بیماری‌ها و تکنسین هاى دارویى مستقر بوده که به صورت شیفت هاى ٨ ساعته، در حال خدمت رسانى به زائران اباعبدالله الحسین (ع) هستند.

حاجى لو تاکید کرد: تمامى خدمات ارائه شده اعم از ویزیت، آتل بندى، پانسمان و تحویل دارو مشروط بر انجام مراحل پذیرش و ارائه پاسپورت یا کارت شناسایى معتبر جهت ثبت در سیستم هاى پذیرش هر درمانگاه، رایگان است.

مدیر درمانگاه ام القرى در نجف با اشاره به این که بیشترین عارضه ها در مراجعین به علت عدم رعایت نکات بهداشتى و ایمنى است، گفت: زائران با رعایت نکات بهداشتى همچون شستن دست ها به صورت مداوم به خصوص قبل از خوردن غذا، مصرف آب زیاد در طول شبانه روز، عدم قرارگیرى در معرض نور مستقیم آفتاب و دیگر نکات مهم بهداشتى حین سفر از ابتلا به بیماریهاى مختلف جلوگیرى خواهند کرد.

درمانگاه هاى نبأ، ام القرى و حیدریه جمعیت هلال احمر در نجف اشرف در ایام اربعین به صورت شبانه روزى و کاملاً رایگان به مراجعین خدمت رسانى مى کنند.