اخبار / ستادی

ارتقای اعتبار هلال‌احمر با همراهی اهالی ورزش، فرهنگ و هنر در سیل ۹۸

رئیس سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر در مراسم تقدیر از اهالی فرهنگ و هنر به پاس همراهی با هلال احمر در کمک به سیل زدگان کشور گفت: با ایفای نقش گروه های مرجع در جریان سیل ۹۸ و همراهی با جمعیت در خدمت رسانی به حادثه‌دیدگان، سرمایه اجتماعی هلال احمر دوچندان شد.

۲ ماه قبل

ارتقای اعتبار هلال‌احمر با همراهی اهالی ورزش، فرهنگ و هنر در سیل ۹۸

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر؛ محمد نصیری در این مراسم با توضیح در مورد فعالیت های هلال احمر از دقایق ابتدایی وقوع سیل در کشور اظهار کرد: مداخلات محلی ما از مازندران آغاز شد و دوستانی که در طرح نوروی آماده باش بودند وارد عمل شدند و پس از مازندران پیش بینی ها از بارندگی های شدید در استان گلستان حکایت داشت. از همان زمان لازم بود که ما به عنوان حوزه ای که مسئولیت جلب کمک ها را دارد اقداماتی را انجام دهیم. بنابراین فعالیت سازمان داوطلبان هلال احمر در سه حوزه شامل جمع آوری کمک های نقدی و غیر نقدی و حضور داوطلبان در منطقه، آغاز شد.

وی افزود: فراخوان جمع آوری کمک های بشردوستانه به نفع سیل زدگان از روز دوم فروردین ماه اعلام شد و با نقشی که گروه های مرجع از جریان خدمت رسانی هلال احمر در سیل ایفا کردند، اتفاق متفاوتی نسبت به حوادث قبلی در کشور رخ داد. بیش از ۲۶۰ نفر از هنرمندان ورزشکاران و افرادی از سایر گروه های مرجع در جریان دو ماهه درگیر این موضوع بودند و با اطلاع رسانی از طریق صفحه فضای مجازی خود، حضور در پایگاه ها و در منطقه حادثه دیده، هلال احمر را همراهی کردند و افراد زیادی هم علاوه بر این تعداد اعلام آمادگی و همراهی کرده بودند. این اتفاق منجر به ارتقای سرمایه اجتماعی هلال احمر نسبت به تمام حوادث قبلی رخ داده در کشور شد.

رئیس سازمان داوطلبان با اشاره به کمک های نقدی جمع آوری شده از مردم در زلزله کرمانشاه و تفاوت این کمک ها در سیل ۹۸ گفت: در کرمانشاه به واسطه تعداد بیشتر فوتی ها باید کمک های مردمی بیشتر می بود. مجموع اعتباری که در آن دوره جمع آوری شد ۵۷ تا ۶۴ میلیارد تومان بود اما تا به امروز در جریان سیل بیش از سه برابر این مبلغ یعنی ۲۰۵ میلیارد تومان جمع آوری شده است.

نصیری در مورد کمک های غیر نقدی نیز گفت: در سه روز ابتدایی وقوع سیل از کالاهای انبار جمعیت هلال احمر استفاده شد و باقی کالاهای مورد نیاز از کمک های مردمی تامین شد. طبق آخرین آمار، ۱۲۷ هزار و ۳۲۹ تن، میزان کالایی بوده که مردم کمک کردند که ارزش ریالی آن جزء به جزء محاسبه شده و نزدیک به ۱۷۰ میلیارد تومان برآورد شده است. نکته دیگر هم این است که ما برای رساندن این کالاها به مناطق سیل زده حتی یک ریال هم هزینه حمل و نقل پرداخت نکردیم. این اتفاق ها از حضور اهالی ورزش، فرهنگ و هنر تاثیر گرفت و حمایت گروه های مرجع، منجر به اعتبار بخشی دو چندان به هلال احمر شد.

رئیس سازمان داوطلبان در مورد هزینه کرد کمک های نقدی نیز گفت: کمک های نقدی بالغ بر ۲۰۵ میلیارد تومان است که در مرحله اول بخشی از این مبلغ برای تهیه ۱۰ هزار بسته لوازم خانگی با رویکرد تامین کالای ایرانی با کیفیت هزینه شد و در حال حاضر این بسته ها در حال توزیع است. در ماه رمضان مردم روزانه یک میلیارد تومان کمک می کردند و این کمک ها همچنان ادامه دارد.

نصیری با اشاره به همکاری و همگرایی میان چهره ها و جمعیت هلال احمر گفت: هدف از این جلسه اولا ارائه گزارشی بود تا ببینید این مبالغ و کمک ها چگونه توزیع شد است و دیگر اینکه بتوانیم توانمان را برای همکاری در حوادث مشابه مضاعف کنیم و دیگر اینکه ببینیم برای پیشگیری و آموزش چه کاری می توانیم انجام بدهیم.

 

اخبار مرتبط:

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: اقدام هلال‌احمر برای همراهی و همدلی هنرمندان، بسیار ارزنده بود

دکتر پیوندی با تقدیر از جامعه فرهنگی و هنری فعال در سیل: برای شفاف‌سازی و ارتقای سرمایه اجتماعی هلال‌احمر تلاش می‌کنیم

امضای تفاهم‌نامه همکاری وزارت فرهنگ و هلال‌احمر: استفاده از ظرفیت گروه‌های مرجع فرهنگی و هنری برای پیشگیری و کاهش اثرات حوادث

تقدیر از جامعه فرهنگی و هنری کشور به پاس همراهی با هلال احمر در سیل؛ ضرورت راه اندازی تشکل های دائمی هنرمندان برای حمایت و همراهی با حادثه‌دیدگان

تقدیر از هنرمندان همراه با هلال‌احمر در سیل ۹۸/ گزارش تصویری

دیدار رئیس هلال‌احمر با وزیر فرهنگ‌و‌ ارشاد اسلامی/ گزارش تصویری