اخبار / ستادی

استقبال از حضور غیرسینمایی ایران در کن؛ نمایش تأثیرات تحریم ناجوانمردانه علیه ایران، هدف اصلی برگزاری نمایشگاه عکس «کن»

بابک برزویه؛ عکاس سینما که در حاشیه هفتادودومین جشنواره بین‌المللی فیلم کن مبادرت به برگزاری یک نمایشگاه عکس با محوریت سیل‌های اخیر ایران کرده است، گفت: هدف اصلی برگزاری نمایشگاه عکس سیل‌زده‌ها در حاشیه جشنواره فیلم کن نشان‌دادن دستاوردهای شوم تحریم‌های ناجوانمردانه علیه کشورمان است.

۲ ماه قبل

استقبال از حضور غیرسینمایی ایران در کن؛ نمایش تأثیرات تحریم ناجوانمردانه علیه ایران، هدف اصلی برگزاری نمایشگاه عکس «کن»

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی جمعیت هلال‌احمر به نقل از سینما پرس، بابک برزویه با بیان این مطلب افزود: سعی کردم گوشه ای از اتفاقات تلخی که در کشورمان رخ داده را در این نمایشگاه در معرض دید جهانیان بگذارم و به آن ها بگویم به دلیل تحریم های ناجوانمردانه علیه کشورمان کمک‌های جهانی به سیل زده‌ها نمی رسد. به عنوان عضو کوچکی از انجمن عکاسان ایران با زبان هنر و در مهد هنر یعنی کشور فرانسه، گوشه‌ای از اتفاقاتی که برای هموطنانمان در سیل‌های اخیر رخ داده را در معرض دید عموم مردم گذاشتم.

وی افزود: به عنوان عضو داوطلب جمعیت هلال‌احمر ایران این فرصت را داشتم که برای تهیه عکس به مناطق سیل زده اعزام شوم؛ وقتی به آنجا رفتم از جایی که می دانستم مانند هر سال برای جشنواره به کن می‌روم، ایده‌ای در ذهنم شکل گرفت و به این فکر کردم که چقدر کار پسندیده‌ای است عکس‌هایی از این سیل آماده کرده و در حاشیه جشنواره فیلم کن که یکی از مهمترین رویدادهای فرهنگی و سینمایی جهان است به نمایش گذاشت و مردم را آگاه کرد که تحریم ها موجب شده تا کمک‌های جهانی به سیل زدگان ایران نرسند.

برزویه خاطرنشان کرد: از آنجا که امکان برگزاری نمایشگاه عکس به صورت معمول در جشنواره کن فراهم نبود از آقای سعید شمس خواهش کردم این نمایشگاه را در قالب مدیای تصویری آماده کند تا آن را در غرفه بنیاد سینمایی فارابی در بخش بازار جشنواره فیلم کن به نمایش درآوریم و سپس تابلوها را در رایزنی فرهنگی کشورمان در پاریس به معرض دید عموم بگذاریم.

وی تأکید کرد: با توجه به اینکه تاریخ سفرم به جشنواره فیلم کن در روزهای پایانی این رویداد بود، فکر نمی کردم از نمایشگاه استقبال چندانی شود، اما خوشبختانه سعادت یار ما شد و از شبکه های مختلف تلویزیونی به تماشای این نمایشگاه آمدند و برخی سینماداران در پاریس هم به ما قول دادند این عکس‌ها را که در قالب یک مدیای تصویری آماده شده، در سینماهای پاریس اکران کنند.

این عکاس باسابقه سینما با بیان اینکه این نمایشگاه با ۵۸ تابلو از عکس‌های سیل که توسط ۲۸ عکاس آماده شده، به مدت یک هفته از ۲۵ تا ۳۱ ماه می در محل رایزنی فرهنگی ایران برای بازدید علاقه‌مندان برپاست، اظهار کرد: من تمام تلاش خود را می کنم تا به جهانیان اتفاقات تلخ تحریم ها را بازگو کنم و باید در این زمینه عملکرد خوبی داشته باشیم. با استناد به این بیت شعر که «غیر از هنر که تاج سر آفرینش است دوران هیچ منزلتی پایدار نیست» خواستم با زبان هنر حرف‌ها و دغدغه‌های خودم و مردم ایران را برای جهانیان بازگو کنم.

وی تأکید کرد: این تصاویر دنیایی از حرف است و از آنجا که جامعه هنری فرانسه تصویر را به خوبی می شناسد، مطمئن هستم تحت تأثیر این نمایشگاه قرار خواهند گرفت و چهره پلید تحریم را به خوبی درک خواهند کرد.

برزویه در پاسخ به این سوأل که آیا برای برگزاری این نمایشگاه به صورت خصوصی اقدام کرده اید یا اینکه از سوی نهادی حمایت شده‌اید، گفت: معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، جمعیت هلال‌احمر، بنیاد سینمایی فارابی و رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در فرانسه از برگزاری این نمایشگاه عکس حمایت کرده اند. صندوقی بابت کمک به سیل‌زده‌ها در این نمایشگاه قرار داده‌ام، اما روی آن نوشته‌ام «در این صندوق پول نریزید چرا که به دلیل تحریم های ناعادلانه این پول‌ها به دست سیل‌زده ها نخواهد رسید» که این اتفاق هم با استقبال خوبی از سوی بازدیدکننندگان روبه‌رو شده است.

وی در خصوص برنامه‌های آتی این نمایشگاه در سطح بین‌الملل اظهار کرد: دبیر جشنواره فیلم برلین در حاشیه برگزاری جشنواره فیلم کن از نمایشگاه بازدید و اظهار کرد این امکان را به ما می‌دهد تا در جشنواره فیلم برلین ۲۰۲۰ حضوری جدی تر داشته باشیم، همچنین قرار است به زودی این نمایشگاه در مقر سازمان ملل متحد نیز برگزار شود.