اخبار / حوادث / ستادی

اسکان‌اضطراری ۱۳هزار نفر در سراب و میانه/ حضور ۱۰ تیم حمایت روانی میان زلزله‌زدگان/ آخرین جزئیات امدادرسانی در مناطق زلزله‌ آذربایجان‌شرقی

رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر با تشریح آخرین گزارش تجمیعی امدادرسانی در مناطق زلزله زده استان آذربایجان شرقی از اسکان اضطراری ۱۳ هزار نفر در اردوگاه های اسکان اضطراری و همین طور چادرهای نصب شده در نزدیکی منزل و همچنین توزیع اقلام مختلف ضروری از جمله ۴۱۶ بسته غذایی یک ماهه خبر داد.

۴ هفته قبل

اسکان‌اضطراری ۱۳هزار نفر در سراب و میانه/ حضور ۱۰ تیم حمایت روانی میان زلزله‌زدگان/ آخرین جزئیات امدادرسانی در مناطق زلزله‌ آذربایجان‌شرقی

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی جمعیت هلال‌احمر، مرتضی سلیمی با اعلام گزارش خدمات امدادی هلال‌احمر به زلزله‌زدگان آذربایجان شرقی از بامداد جمعه(۱۷آبان) تا ساعت ۲۴ سه شنبه ۲۱ آبان ماه، گفت: ساعت ۲ و ۱۷دقیقه بامداد جمعه (۱۷آبان ماه) زمین لرزه ای به بزرگی ۵٫۹در مقیاس امواج درونی زمین(ریشتر) استان آذربایجان شرقی را لرزاند. جمعیت هلال‌احمر از ابتدای وقوع زلزله تا ساعت ۸ صبح امروز (پنجشنبه)، با به‌کارگیری ۵۷ تیم عملیاتی و ارزیاب به مناطق مختلف و ۱۰ تیم حمایت روانی (جمع تیم‌های ارزیاب و امداد روانی ۲۹۰ نفر نیروی عملیاتی) در حال امدادرسانی و انجام حمایت های روانی در مناطق زلزله زده است.

وی با اشاره به ارزیابی ۸۷ روستا در زمان وقوع زمین لرزه، تاکید کرد: به هموطنان ساکن در ۶۲ روستا در شهرستان های میانه و سراب امدادرسانی شده است و بیشترین آسیب دیدگی ها مربوط به روستاهای ورنکش، حلمسی، ورزقان، بلوکان، چیچکلو، دونیق، تیرشاب، اله حق، ترکمنچای، گاوینه رود، برزلیق، ایورق، بالسین، دستجرد بوده است.

رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر درباره اسکان اضطراری هموطنان متاثر از زلزله در آذربایجان شرقی، افزود: ۱۳ هزار  نفر از زلزله زدگان در اردوگاه اسکان اضطراری یا به صورت فردی با نصب ۳ هزار و ۲۵۰  دستگاه چادر، به صورت اضطراری اسکان داده شده اند.

وی با اشاره به توزیع اقلام امدادی و بسته های غذایی میان متاثران از زلزله، اضافه کرد: ۲ هزار و ۶۵۸ بسته غذایی ۷۲ساعته، ۴ هزار و ۵۹۵بطری آب معدنی، ۳ هزار و ۷۱۳ تخته پتو، یک هزار و ۶۳۸ شعله والور، ۴۴۰ست ظروف، ۹۴۶  تخته موکت، ۳ هزار و ۷۰۰ کیلوگرم نایلون پوششی، ۳۸۰ بسته نان و ۴۱۶ بسته غذایی یک ماهه میان زلزله‌زدگان توزیع شده است.

به گفته سلیمی، بر اثر وقوع زمین لرزه ۵٫۹ ریشتری ۵۸۴ نفر مصدوم شدند که از این تعداد ۶۶ نفر به علت ماندن زیر آوار و ۵۱۸ نفر به علت ترس و اضطراب (براساس گزارش اورژانس کشور)، بوده است، همچنین ۵ نفر در روسای ورنکش شهرستان میانه جان خود را از دست داده‌اند. متاسفانه ۲ نفر در بخش ترکمنچای در چادر شخصی که در حیاط خانه خود برپا کرده بودند، به علت گاز گرفتگی فوت شدند.