اخبار

اطلاعیه شماره ۱۲ جمعیت هلال احمر/ هیچ کمک نقدی خارجی تا به حال دریافت نشده است

به دنبال برخی ابهامات در روند ارائه کمک های خارجی به سیل زدگان و نقش تحریم های ضدانسانی آمریکا در این خصوص، جمعیت هلال احمر در اطلاعیه ای به تشریح وضعیت کمک های بین المللی پرداخت.

۸ ماه قبل

اطلاعیه شماره ۱۲ جمعیت هلال احمر/ هیچ کمک نقدی خارجی تا به حال دریافت نشده است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر در متن این اطلاعیه آمده است:

۱٫پس از وقوع سیل گسترده در کشور برخی از نهادهای بین‌المللی و جمعیت های ملی همدردی خود با مردم ایران و آمادگی برای همکاری در زمینه امدادرسانی یا ارسال کمک های نقدی و غیر نقدی را اعلام کردند. دفتر هماهنگ کننده مقیم سازمان ملل متحد در ایران، دفتر هماهنگ کننده امور بشردوستانه سازمان ملل OCHA در ایران، الحاج اس سی، دبیرکل فدراسیون بین المللی جمعیت های صلیب سرخ و هلال احمر، هلال السایر، رئیس جمعیت هلال احمر کویت، حسن بانو غضنفر، رئیس جمعیت هلال احمر افغانستان، نوروز اصلانوف، رئیس جمعیت هلال احمر آذربایجان و عضو پارلمانی این کشور از جمله آنها بودند.

۲٫صلیب سرخ آلمان، جمعیت هلال احمر ترکیه و جمعیت هلال احمر کویت از جمله جمعیت های ملی بودند که کمک های غیر نقدی برای سیل زدگان ارسال کردند که توسط جمعیت هلال احمر دریافت شده و برخی از آنها نیز در میان سیل زدگان توزیع شده است. صلیب سرخ های روسیه، سوئیس و فرانسه هم اعلام کرده اند که در حال ارسال محموله هستند ولی تاکنون (۱۸ فروردین ماه) چیزی دریافت نشده است.

۳٫هیچ کمک نقدی خارجی تا به حال به جمعیت هلال احمر ایران انجام نشده است و اصولا هیچ راه ارتباطی مالی برای این کار وجود ندارد. برخی نهادها و کشورها اعلام آمادگی کرده و مبالغی نیز اعلام کرده اند ولی به هرحال با توجه به تحریم های ضد انسانی آمریکا راهی برای ارسال این کمک های نقدی وجود ندارد. برخی تناقضات در این باره ناشی از آن است که تفاوت میان ارسال کمک نقدی و ارسال محموله نادیده گرفته می شود. برای ارسال و دریافت محموله های امدادی مشکلی وجود ندارد اما کمک های نقدی بدلیل تحریم های آمریکا ممکن نیست.

۴٫جمعیت هلال احمر ایران به دنبال درخواست های فراوان ایرانیان خارج از کشور یک راه ارتباطی مالی برای دریافت کمک های نقدی باز کرد که متاسفانه آن نیز با توجه به تحریم های آمریکا فورا بسته شد. در حال حاضر هیچ راهی برای ارسال کمک های نقدی هموطنان خارج از کشور وجود ندارد. بعضا برخی از نهادها و خیریه های موجود در خارج از کشور اقداماتی را برای جمع آوری کمک های نقدی در خارج از کشور به نام هلال احمر انجام داده اند که مورد تایید نیستند. فعلا تنها راه موجود برای ایرانیان خارج کشور و شهروندان سایر کشورها یک مورد پرداخت خیریه اختصاص (donate) است که صلیب سرخ آلمان باز کرده است. با توجه به بسته شدن راههای ارتباط مالی با ایران، جمعیت هلال احمر ایران از همه شهروندان ایرانی و غیر ایرانی دعوت می کند تا با مراجعه به سایت رسمی صلیب سرخ آلمان کمک های نقدی خود را برای سیل زدگان ارسال کنند. پس از تجمیع این کمک ها هلال احمر ایران و صلیب سرخ آلمان راههای هزینه کرد این مبلغ برای سیل زدگان را بررسی و اقدامات لازم را انجام می دهند.

۵٫علی رغم برخی ادعاهای مقامات آمریکایی، تحریم های اعمال شده از سوی ایالات متحده نه تنها در کمک رسانی در حادثه اخیر کار را با دشواری هایی همراه کرده بلکه به دلیل این تحریم ها جمعیت هلال احمر در طول سال های اخیر به سختی توانسته در زمینه به روزرسانی ظرفیت لجستیکی و به خصوص امداد هوایی خود فعالیت کند. به دلیل اعمال این تحریم ها امکان خرید بالگرد از طرق عادی امکان پذیر نیست اما با این حال جمعیت هلال احمر با ۲۴ فروند بالگرد در امر امداد هوایی فعالیت می کند که در سیل اخیر نیز این ظرفیت کمک شایانی به تسریع عملیات های نجات و امداد کرد ولی متاسفانه برای نگهداری همین ناوگان امدادی نیز مشکلات متعددی برای تامین قطعات وجود دارد.

۶٫بدیهی است پس از دریافت کمک های خارجی (نقدی و غیرنقدی) گزارش رسمی نحوه مصرف و یا هزینه کرد آن توسط جمعیت هلال احمر ایران منتشر خواهد شد.

 

اطلاعیه شماره ۱۱ جمعیت هلال احمر/ برقراری نظم و امنیت در پلدختر برای ارائه خدمات امدادی ضروری است

اطلاعیه شماره ۱۰ جمعیت هلال احمر/ کمک های مردمی برای همه استان‌های خسارت دیده از سیل مصرف می شود

اطلاعیه شماره ۹ جمعیت هلال احمر/ میزان کمک های مردمی به ۱۵۶میلیارد ریال رسید

اطلاعیه شماره ۸ جمعیت هلال احمر/ مراقب شایعات و دروغ پراکنی ها باشید

اطلاعیه شماره هفت هلال احمر/ ۸۴ میلیارد ریال کمک های مردمی تا صبح هفتم فروردین دریافت شد

اطلاعیه شماره ۶ هلال‌احمر درباره شیوه دریافت کمک‌های غیرنقدی مردمی به سیل‌زدگان/ کمک‌های نقدی برای مردم آسیب‌دیده سودمندتر است

اطلاعیه شماره ۵ هلال احمر/ گزارش هزینه خدمات امدادی توزیع شده در سیل گلستان

اطلاعیه شماره ۴ هلال احمر در پی شکل گیری سامانه جدید و قوی بارشی/ ۱۰ توصیه مهم هلال احمر برای مسافران و ساکنان غرب و جنوب کشور

اطلاعیه شماره ۳ جمعیت هلال احمر در خصوص سیل شمال کشور/ اعلام رسمی شماره حساب های مشارکت های مردمی

اطلاعیه شماره ۲ هلال احمر در خصوص مناطق سیل زده/ آماده پذیرش کمک های مردمی هستیم

اطلاعیه مهم هلال احمر در خصوص مناطق سیل زده و مسافرت های نوروزی در شرایط نامساعد جوی