آموزش / اخبار

اطلاعیه شماره ۲/ نکاتی که زائران در اربعین حسینی برای حفظ سلامت خود باید بدانند

عاشقان حضرت امام حسین (ع) از داخل و خارج کشور عراق با پیاده روی میلیونی به سمت کربلا، بزرگترین حرکت معنوی جهانی را به نمایش می‌گذارند، از همین رو برای حفظ سلامتی خود بایستی نکات بهداشتی و درمانی را بیش از گذشته رعایت کنند.

۱۲ ماه قبل

اطلاعیه شماره ۲/ نکاتی که زائران در اربعین حسینی برای حفظ سلامت خود باید بدانند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر، حضور میلیونی زائران از کشورهای مختلف در ایام اربعین می‌تواند محل مناسبی برای انتقال بسیاری از بیماری‌های واگیردار است که می توان با رعایت برخی نکات از شیوع آن‌ها جلوگیری کرد.
* با توجه به تراکم جمعیت در اربعین، استفاده از ماسک در پیشگیری از ابتلا به بسیاری از ویروس ها و میکروب ها موثر خواهد بود، بر این اساس بهتر است تا زائران به تعداد روزهای سفر، ماسک همراه داشته و روزانه یک ماسک را استفاده کنند.
*همراه داشتن چفیه، کلاه، چتر، عینک، سمعک و هر وسیله کمک توانبخشی برای زائران ضروری است.
*زائران حتماً باید صابون (به صورت مایع دستشویی، یا خمیر صابون که در داروخانه ها وجود دارد) را در کوله پشتی خود قرار دهند و مرتب به شست وشوی دست ها اقدام کنند؛ چرا که شست وشوی دست ها با مایع دستشویی از سرماخوردگی، ابتلا به بیماری های مختلف چون اسهال و استفراغ جلوگیری می کند.
*به تعداد روزهایی که در سفر هستید، جوراب به همراه داشته باشید و هر شب جوراب های خود را از پا خارج و با دقت پاهای خود را شست و شو دهید؛ این کار انرژی بهتری به زائر می دهد.
*شب ها در محل پاشنه پا از پماد ویتامین «آ د» استفاده کنید و اگر امکان دارد شب پاها را ۲۰ تا ۳۰ سانتی متر بالاتر نگه دارید.
*در مسیر حرکت زائران هوا سرد یا آفتابی است؛ لذا بهتر است دست و صورت در معرض باد و آفتاب قرار نگیرد و حتما از کرم های ضدآفتاب یا آ.د استفاده شود.
*با توجه به احتمال بالای عرق سوز شدن بدن برای زائران پیاده در اربعین، زائران می توانند از کرم های «زینک اکساید»، «کالاندولا» یا «پودر تالک» استفاده کنند، همچنین همراه داشتن لباس زیر برای تعویض مکرر نیز به این امر کمک می کند.
*افراد بیش از مقدار مصرف، داروهای خود را همراه داشته باشند و این داروها را نیز در محلی قرار دهند که به هیچ وجه آنها را فراموش نکنند. همچنین نسخه داروهای مصرفی را به همراه داشته باشید تا اگر اتفاقی برای داروها افتاد پزشکان بتوانند داروها را تهیه کنند.
*همراه داشتن داروهایی که جنبه درمان روانپزشکی، کنترل صرع، فشار خون، بیماری قلبی و قند، دارند؛ بسیار ضروری است و به هیچ وجه نباید مصرف این داروها قطع یا خودسرانه کم یا زیاد شود.
*زائران بهتر است یک کارت شناسایی درمانی برای خود درست کنند در برگه ای مشخصات خود شامل نام و نام خانوادگی و نام پدر، سن، سابقه بیماری، شماره تلفن ضروری، آدرس، گروه خونی و محل استقرار خود را در این کارت نوشته به همراه عکس خود در کوله پشتی قرار دهند و حتماً گذرنامه همراه داشته باشند.
*با توجه به اینکه مقدار غذای ارائه شده به صورت نذری در اربعین بسیار زیاد است، لزومی به حمل مواد غذایی نیست، اما زائران برای احتیاط کمی خرمای خشک، انجیر خشک، کشمش، مغزدانه های آجیل و کشک خشک همراه داشته باشید که کشک خشک از نظر پروتئین بسیار مناسب و انرژی زا و بهداشتی است و جلوی بسیاری از فسادهای معده را می گیرد.
*لیوان شخصی دردار، چنگال، قاشق، بشقاب، پتوی مسافرتی، حوله کوچک، ملافه کوچک مسافرتی و بطری خالی همراه داشته باشید و از این بطری برای شستن دست و صورت استفاده کنید.
*کفش طبی دارای پاشنه نرم، مناسب ترین کفش برای این منظور است، به کمر ضربه وارد نمی کند و از آنجایی که زائر در هنگام پیاده روی پای متورمی پیدا می کند، داشتن کفش بنددار موجب می شود بتواند کمی کفش را گشاد کند تا به پا فشار کمتری وارد شود.
*همراه داشتن سیم کارت، تلفن همراه، شارژر، کمک شارژر و کاغذ و خود کار ضروری است.
*پیاده روی آرام و منسجم داشته باشید؛ پیاده روی با شتاب و زیاد در روز اول موجب می شود به شدت دچار گرفتگی عضلات شوید.
*زائران بهتر است از کوله پشتی استفاده کرده و وسایل خود را با دست حمل نکنند؛ چرا که همراه داشتن یک وسیله در یک دست، موجب فشار آوردن شانه بر ستون فقرات شده و زائر با کمی پیاده روی دچار خستگی می شود.
*زائران از عادت غیربهداشتی روبوسی و دست دادن با بیماران به شدت پرهیز و مرتب دست های خود را پیش از غذا و پس از استفاده از سرویس های بهداشتی شست وشو کنند
*زائران در صورت داشتن سابقه آلرژی و حساسیت های غذایی از مصرف غذاهای سرخ شده و حاوی ادویه زیاد خودداری و از مصرف غذاهای خیلی چرب و نیز نوشیدنی های خیلی سرد اجتناب کنند
*گرم نگه داشتن سر با گذاشتن کلاه و بستن سر با چفیه یا دستار، مخصوصا موقع خواب به زائران توصیه می شود
*به زائران توصیه می شود از لیوان شخصی یا یک بار مصرف استفاده کنند و به هیچ عنوان از آب های موجود در ظرف های روباز و آلوده استفاده نکنند.
*در صورت بیماری، مهم ترین راه انتقال آنفلوانزای فصلی، استنشاق قطرات تنفسی آلوده (عطسه و سرفه) است. به زائران توصیه می شود هنگام عطسه و سرفه جلوی دهان و بینی خود را بگیرند و پس از تماس با بیماران و هنگام عطسه و سرفه دست ها را با آب و صابون بشویند.
زائرانی که برای راهپیمایی ایام اربعین مشرف می شوند از کفش مناسب استفاده کنند چون بیشترین ضایعاتی که در این ایام زائران با آن مواجه می شوند زخم ها و تاول های پا است و اگر کفششان مناسب نباشد در همان ابتدای پیاده روی دچار مشکل می شوند به همین دلیل حتما از کفش مناسب پیاده روی استفاده کنند.
توصیه هایی برای پیشگیری از تا ول زدن پا در ایام اربعین
*کفشی را که با آن نمی توانید راحت راه بروید، نپوشید، زیرا باعث تاول می شود مثل کفش تنگ یا خشک.
* اگر می توانید بعد از پوشیدن کفش نو، مدتی آن را از پایتان در آورید، زیرا مدتی وقت می برد که کفش های نو با شکل پای شما جور شوند، یعنی کفش نو را مدت طولانی و پشت سر هم نپوشید. با پوشیدن کفش نو برای مدت زمان طولانی و بدون اینکه آن را برای مدتی از پایتان در آورید، تاول پوست پا به طور مکرر بروز می کند، زیرا کفش نو سفت و سخت است و با پوست نرم و نازک شما مطابقتی ندارد.
* برای پا کردن کفش از پاشنه کش استفاده کنید . تاول هایی که در پشت پا ایجاد میشوند اغلب نتیجه سایش قسمت پشت کفش با پشت پای شما هستند. استفاده از پاشنه کش این سایش را کمتر می کند.

* جوراب بپوشید ،جوراب های آکریلی که در اکثر مقازه های لوازم ورزشی موجودند گزینه های مناسب تری هستند زیرا که این جوراب ها از لایه هایی درست شده اند که اصطکاک را کاهش می دهند. معمولا وقتی پوست پا در معرض ساییدگی، گرما، آلودگی و رطوبت قرار می گیرد، تاول می زند. این عوامل در ورزش هاو راهپیمائی های طولانی مثل راهپیمائی اربعین و نیروهای پیاده نظامی وجود دارند، خصوصاً اگر، کفش و جوراب نامناسبی هم پوشیده باشید.
* هر روز از پودر بچه استفاده کنید.قبل از پوشیدن جوراب، پودر بچه روی پایتان بپاشید. این کار باعث می شود جوراب روی پا بیشتر لغزش داشته باشد و از تاول زدن جلوگیری کند.
* از کفی های مخصوص استفاده کنید ، بسیاری از محصولات موجود در بازار برای پیشگیری از تاول زدگی مناسب هستند . یکی از آنها کفی مخصوصی است که حباب های نیتروژن در آن به کار رفته است و باعث حالت بالشتکی در کف پا می شود و نمی گذارد پا به کف کفش بچسبد.
*پایتان را از کفش و جوراب در آورید و اجازه دهید خنک و خشک شود.
* اگر می خواهید با کفش تان راه بروید، روی قسمتی را که در معرض زدن تاول است، با نوار چسب مخصوص پوست و یا بانداژ بپوشانید تا گرما و سایش آن قسمت کم شود.

هشدارهایی برای تاول پا
* هرگز از شعله آتش برای ضدعفونی کردن سوزنی که می خواهید با آن تاول را بترکانید، استفاده نکنید. آتش، فلز سوزن (یا قیچی) را اکسید می کند و ذرات سیاه و دوده روی آن بر جای می گذارد که باعث عفونت تاول می شوند.

* زخم تاول را مرتبا بشویید تا عفونت نکند.
*اگر مقدار زیادی چرک از تاول بیرون آمد که بوی بدی می داد، احتمالا نشان می دهد که عفونت کرده است. پس نزد پزشک بروید.
* اگر تاول پا خونی بود، نشان می دهد آسیب جدی است و برخی مویرگ های خونی پا را پاره کرده است. توجه داشته باشید که ترکاندن این نوع تاول، اغلب باعث عفونت آن می شود.

توصیه هایی برای تاول پا
* استفاده از گیاه آلوئه ورا نیز راه موثری برای درمان تاول است. کمی آلوئه ورا روی محل تاول بمالید.
* روغن درخت چای نیز برای درمان سریع تاول پا مفید است.
* از وسایل و مواد آلوده برای بهبودی تاول استفاده نکنید، زیرا باعث عفونت آن می شوند.
* پوست روی تاول را جدا نکنید، زیرا این پوست از تاول محافظت می کند. اگر هم باید این پوست را بردارید، با یک قیچی استریل آن را جدا کنید و هرگز آن را با دستتان جدانکنید. این کار، وضعیت تاول را بدتر می کند.
*هرگز از شعله آتش برای ضدعفونی کردن سوزنی که می خواهید با آن تاول را بترکانید، استفاده نکنید
* سعی کنید وقتی پایتان تاول زده، با کفش راه نروید.
* اجازه دهید تا تاول خوب شود. هر چند مدت یک بار چسب و یا بانداژ روی تاول را بردارید تا هوا بخورد و زودتر خوب شود.
*زخم تاول را بدتر نکنید.اگر می خواهید مجددا به راهپیمایی ادامه دهید، ابتدا کمی بتادین روی آن بمالید، یک گاز استریل غیر چسبنده روی آن بگذارید و با نوار چسب محکم مثل اکسید روی آن را محکم کنید.این کار از عفونت تاول جلوگیری می کند، بانداژ آن راحت برداشته می شود و از سایش بیشتر محل تاول پیشگیری می کند..
*محل تاول را تمیز نگه دارید. هر روز محل تاول را بررسی کنید و آن را با آب و صابون بشویید و بتادین بزنید تا تمیز و ضدعفونی شود.
* برای ترکاندن تاول، سوزن ضدعفونی شده یا استریل را در کنار تاول وارد کنید تا مایع داخل آن بیرون بیاید. ولی پوست روی تاول را جدا نکنید، زیرا این کار باعث باز شدن روی تاول و عفونت آن می شود.
* محل تاول را ضدعفونی کنید.با یک محلول ضدعفونی کننده مثل بتادین، محل تاول را پاک کنید. این کار کمی سوزش دارد، به خصوص اگر آن را اسپری کنید، اما از عفونی شدن تاول باز جلوگیری می کند.
* روی محل تاول را بپوشانید. روی تاول ترکانده شده را با گاز استریل و یا چسب زخم بپوشانید. سعی کنید چیزی که روی زخم تاول می گذارید، چسبنده نباشد تا موقع برداشتن از روی آن، پوست تاول را جدا نکرده و بهبودی آن را مختل نکند.
* کمی خمیر دندان روی تاول بمالید، خمیردندان جوش، زخم و حتی تاول رو خشک میکند. تاول خودش بعد از چند روز خشک میشود، اما استفاده از کمی خمیر دندان این روند رو سریع تر میکنه.
* از ویتامین E استفاده کنید ،ویتامین E خواص بسیار موثری برای ترمیم پوست دارد، و کمک میکند تا سریع تر خوب شده و از ایجاد زخم هم جلوگیری میکند. شما میتوانید از روغن یا کرم ویتامین E استفاده کنید، یا حتی یک قرص ویتامین را باز کرده و مایع آنرا مستقیما روی تاول بگذارید .
* روغن کرچک بزنید، روغن کرچک یه درمان موثر برای تاول است. شب قبل از خواب، روی تاول کمی روغن کرچک زده و بذارین برای کل شب باقی بمونه تا خشک بشه. برای اینکه این درمان موثرتر باشه میتوانید روغن کرچک رابا سرکه سیب ترکیب کنید تا زودتر خوب شود.
*اجازه بدهید نفس بکشد، بعضی وقتها، تاول خیلی سریع تر خوب میشوداگر در یک محیط تمیز به پا اجازه بدهید بدون باند باشدو وقتی بیرون هستید با چسب زخم یا بانداژ اون رو بپوشونیدتا در برابر کثیفی و میکروب محافظت بشود. اما توی خونه بانداژ رو باز کنید تا نفس بکشدو خشک شود . میتوانیدکمی پماد ضدباکتری روش بزنین تا عفونت نکند.