به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر، الکسیس باندریچ وگا سفیر کوبا در ایران صبح امروز با دکتر علی اصغر پیوندی دیدار کرد و در این دیدار افزایش تعاملات در حوزه خدمات امدادی و بشردوستانه اعلام کرد.

علی اصغر پیوندی در این جلسه به توضیحاتی در مورد فعالیت ها و ظرفیت های جمعیت هلال احمر ایران اشاره کرد و گفت: جمعیت هلال احمر ایران عضوی از شورای حکام فدراسیون و جزو ۲۰ جمعیت برتر دنیا است که در خدمت مردم ایران و دیگر ملل دنیا است.

رئیس جمعیت هلال احمر اضافه کرد: ایران کشوری پهناوری است و تا کنون آبستن حوادث بسیاری بوده و در آینده هم ممکن است حوادث دیگری را هم تجربه کند. تجربه هایی که در این حوادث به دست آمده جمعیت ایران را در امداد و نجات، جوانان و داوطلبان قدرتمند کرده و خدمات خوبی هم ارائه دادیم.

وی ادامه داد: هلال احمر ایران یکی از جمعیت های منحصر به فرد است که کارخانه های متعدد دارد و اقلام مورد نیاز در حوادث و وقایع را خودمان تهیه می کنیم.

پیوندی به ظرفیت های داوطلبی اشاره کرد و گفت: علاوه بر امداد و نجات در بخش جوانان و داوطلبان فعالیت های گسترده ای داشتیم و حدود ۲ میلیون داوطلب و ۴۰۰ هزار جوان با جمعیت هلال احمر همکاری می کنند و با این ظرفیت ها جمعیت هلال احمر ایران جنس مردمی گرفته و می تواند نه تنها در داخل کشور بلکه در کشورهای منطقه هم منشاء کمک باشد.

رئیس جمعیت هلال احمر با اشاره به حضور ایران در عرصه های بین المللی افزود: ما در کشور خود حوادث تلخی از جمله زلزله کرمانشاه، بم، ورزقان، حوادث ترافیکی و سیل و رانش زمین را تجربه کردیم اما علی رغم همه این مشکلات از کمک رسانی به ملل دیگر هم غافل نبودیم و در این زمینه کارنامه درخشانی داریم. ما در سیل پاکستان، قحطی سومالی، مساله مسلمانان روهینگیایی و یمن و سوریه نقش موثری داشتیم و بر اساس آرمان های صلیب سرخ و هلال احمر خدمات خوبی ارائه دادیم. همچنین علاوه بر کمک به کشورهای دیگر، در ۱۴ کشور قاره های آمریکای لاتین، آفریقا و آسیا هم مراکز درمانی و بیمارستانی داریم که خدمات ارائه می دهند.

پیوندی با اشاره به تعامل و همکاری های میان جمعیت هلال احمر ایران و کمیته بین المللی صلیب سرخ به روابط میان ایران و کوبا اشاره کرد و گفت: میان دو کشور بعد از انقلاب علایق مشترکی وجود  داشته و شاید بعد مسافت نگذاشته بین جمعیت های دو کشور ارتباط نزدیک به وجود بیاید. هر چند که ما در سال ۲۰۱۰ به خاطر طوفانی که رخ داده بود کمک های مختلف هلال احمر ایران شامل پتو، چادر، پشه بند و اقلامی دیگر ارسال شد.

وی افزود: در ماه ها و سال های اخیر به دلیل تحریم های ظالمانه آمریکا  قدرت مانور ما در خارج از کشور کاهش یافته است. هر چند که از تریبون های جهانی گفته می شود جمعیت ها به خاطر فعالیت های بشردوستانه آزاد هستند.

 الکسیس باندریچ وگا نیز در این دیدار با تبریک چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی اظهار کرد: حمله تروریستی زاهدان را تسلیت می گویم و آن را محکوم می کنم و باید بگویم ما هم مخالف هر گونه اقدام از این دست هستیم.

سفیر کوبا در ایران به حوادثی که این کشور با آن مواجه است اشاره کرد و گفت: کوبا نیز تجربه های زیادی در سوانح طبیعی به دست آورده و ما در منطقه ای هستیم که طوفان های شدیدی در آن اتفاق می‌افتد. اما طوفانی که اخیرا رخ داد متفاوت بود و حدود ۸۰ سال طوفانی با این قدرت رخ نداده بود.

وی به تمایل ایران برای کمک رسانی به حادثه دیدگان طوفان در کوبا اشاره کرد و گفت: قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه اعلام کرد که ایران می خواهد کمک کند. این مسئله مورد توجه ما قرار گرفت و خواستیم اولویت های مورد نیاز را اعلام کنیم.

باندریچ وگا با اشاره به اولویت های مور نیاز گفت: تانکرها و مخازن ذخیره آب، مصالح ساختمانی و تجهیزاتی که بتوان با آنها ضایعات حاصل از طوفان را جمع آوری کرد مورد نیاز ما است.

سفیر کوبا نیز از اقدامات بشردوستانه هلال احمر و روحیه انسان دوستانه ایرانیان تقدیر و تشکر کرد.