اخبار / استانی

افتتاح «خانه هلال» مرکز خدمات حوزه‌های علمیه قم

آئین افتتاحیه خانه هلال مرکز خدمات حوزه‌های علمیه با حضور جمعی از مسئولان و کارکنان این مرکز و مسئولان هلال‌احمر استان قم برگزار شد.

۴ هفته قبل

افتتاح «خانه هلال» مرکز خدمات حوزه‌های علمیه قم

به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر استان قم، معاون منابع انسانی و مالی مرکز خدمات حوزه های علمیه قم در این مراسم با تقدیر از جمعیت هلال‌احمر برای تشکیل خانه‌های هلال در سازمان‌های مختلف، گفت: تشکیل خانه هلال بموجب شبکه‌سازی و سپردن بسیاری از کارها به سازمان‌های مردم‌نهاد می‌شود تا در زمان بروز حادثه، این شبکه‌ها به سرعت به یکدیگر متصل شده و به کمک هلال‌احمر بیایند.

وی به تفاهم‌نامه مرکز خدمات و هلال‌احمر سراسر کشور اشاره و اظهار کرد: همکاری بسیار خوبی بین دو مجموعه از سال گذشته ایجاد شده است و از ظرفیت‌های هلال‌احمر در عرصه‌های مختلف مانند برگزاری کارگاه‌های آموزشی استفاده کرده‌ایم.

معاون منابع انسانی و مالی مرکز خدمات حوزه های علمیه قم، با اشاره به حادثه سیل اخیر و حضور جهادی طلاب در مناطق سیل زده، گفت: از نخستین روزهای وقوع سیل، رئیس مرکز خدمات در این مناطق حاضر شد و ضمن دلجویی از سیل‌زدگان در جریان مشکلات آنها قرار گرفت.

وی گفت: در همان ایام عید، ستاد حوادث غیرمترقبه در مرکز خدمات راه‌اندازی شد و علاوه بر اعلام شماره‌حسابی برای جمع‌آوری کمک‌های نقدی حوزویان، مراکز استانی مرکز خدمات تبدیل به ستادهای جمع‌آوری کمک‌های مردمی شدند و تاکنون چندین محموله از سوی این مراکز به مناطق سیل‌زده ارسال شده است.

حجت الاسلام و المسلمین حسام افروز اظهار کرد: در اقدامی دیگر یک گروه جهادی از کارکنان مرکز خدمات به‌صورت داوطلبانه در مناطق سیل‌زده برای کمک به سیل‌زدگان حاضر شدند و توانستند به‌خوبی به وظیفه خود عمل کنند.

دکتر محمد گل فشان، مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر استان قم نیز در این مراسم گفت: فعالیت‌های هلال‌احمر با فرامین دینی مطابقت دارد و با توجه به اینکه فرامین دینی درباره خدمت‌رسانی کامل است به نوعی هلال‌احمر گوشه‌ای از آنها را پیاده می‌کند.

وی با اشاره به اینکه هر کاری که در جمعیت هلال‌احمر انجام می‌شود به‌صورت داوطلبانه، بی‌منت و بی‌طرفانه است، بیان کرد: باید اصل بی‌طرفی و بی‌منت بودن را در کارهایمان رعایت کنیم؛ همان‌طور که در فرامین دینی داریم که کار باید برای خدا باشد و هلال‌احمر آن را مدنظر دارد.

مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر استان قم با قدردانی از تلاش‌های نیروهای هلال‌احمر گفت: نیروهای هلال‌احمر در زمان وقوع بحران جانانه پای‌کار هستند و تلاش می‌کنند؛ در سیل اخیر شاهد بودید که مردم چگونه برای کمک‌رسانی اقدام کردند ولی متأسفانه تنها نقاط ضعف و کاستی‌های امدادرسانی منتشر شده و نقاط قوت نمایش داده نمی‌شود.

وی گفت: در کشورهای پیشرفته دنیا که چنین حوادثی رخ داده مشکلات بسیاری برای امدادرسانی وجود داشته‌ و زمانی طولانی صرف شده تا از بحران نجات پیدا کنند ولی تصاویری که از امدادرسانی آن‌ها منتشر می‌شود نقاط قوت را نشان می‌دهد و به نقاط ضعف نمی‌پردازند.

گل فشان گفت: ایران، کشوری حادثه‌خیز است و بالغ‌ بر ۳۰ مورد بلایای طبیعی در آن رخ می‌دهد؛ مهم این است که ما آمادگی مقابله با این حوادث طبیعی را داشته باشیم و در گام نخست باید ساخت و سازهای ما از استحکام لازم برخوردار بوده و ساختمان ها در مسیرهای امن ساخته شود.

مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر استان قم گفت: با تشکیل خانه هلال‌احمر در مرکز خدمات حوزه‌های علمیه این نوید را می‌دهیم که یک هلال‌احمر کوچک در این مجموعه تشکیل شود و برای ارائه آموزش‌های لازم در خصوص امدادرسانی ویژه کارکنان و خانواده‌ها در هر زمانی که اعلام شود با شما همکاری خواهیم داشت.

در این مراسم از اعضای گروه جهادی کارکنان مرکز خدمات که در مناطق سیل‌زده حضور پیدا کرده بودند تجلیل شد و در پایان نیز خانه هلال‌احمر مرکز خدمات افتتاح شد.