اخبار / ستادی

افتتاح ۳ پروژه در بوشهر با حضور دکتر پیوندی: رسیدن به ۱۲۰۰ پایگاه امدادی در صورت مشارکت مسئولان و خیّرین

با سفر رئیس جمعیت هلال احمر به استان بوشهر، سه پروژه جمعیت هلال احمر استان شامل مجتمع آموزشی امداد و نجات بوشهر افتتاح شد.

۱ ماه قبل

افتتاح ۳ پروژه در بوشهر با حضور دکتر پیوندی: رسیدن به ۱۲۰۰ پایگاه امدادی در صورت مشارکت مسئولان و خیّرین

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر؛ دکتر علی اصغر پیوندی در ادامه سفرهای استانی خود امروز وارد استان بوشهر شد و پس از دیدار با عبدالکریم گراوند، استاندار بوشهر به افتتاح پروژه های هلال احمر این استان پرداخت.

مجتمع آموزشی امداد و نجات هلال احمر بوشهر اولین پروژه ای بود که با حضور علی اصغر پیوندی، عبدالکریم گراوند استاندارد بوشهر، مرتضی سلیمی رئیس سازمان امداد و نجات، حسین درویشی سرپرست جمعیت هلال احمر استان بوشهر، عبدالحمید خدری  نماینده بوشهر، گناوه، دیلم و خارگ، حجت الاسلام و المسلمین دشتی مسئول دفتر نماینگی ولی فقیه و جمعی دیگر از مسئولان افتتاح شد.

این ساختمان چهار طبقه با زیربنای ۸۰۰ متر و با اعتبار دو میلیارد تومان به بهره برداری رسید که شامل مرکز کنترل و هماهنگی عملیات (EOC)، دیسپچ رادیویی، محل اسکان تیم های واکنش سریع، تیم های آنست، کشیک امدادی و مرکز تلفن امدادی ۱۱۲ است. همچنین قرار است در فاز بعدی پد و آشیانه بالگرد نیز به این مجموعه اضافه شود.

دکتر پیوندی پس از افتتاح این ساختمان در مرکز کنترل و هماهنگی عملیات حضور پیدا کرد و با برقراری ارتباط تصویری با استان تهران، مرکز کنترل و هماهنگی عملیات استان بوشهر رسما افتتاح شد.  

رئیس جمعیت هلال احمر در افتتاح مرکز کنترل و هماهنگی عملیات هلال احمر بوشهر با اشاره به اینکه استان بوشهر یک استان استراتژیک است، ابراز امیدواری کرد تا با کمک مسئولان استانی و خیّرین، تعداد پایگاه های جاده ای، دریایی و کوهستانی این استان افزایش یابد تا بتوان در حوادث احتمالی خدمات بهتری را ارائه کرد.

رئیس جمعیت هلال احمر همچنین با حضور در بخش دیگر، دیسپچ رادیویی این مرکز را نیز رسما افتتاح کرد.

دکتر پیوندی پس از افتتاح مجتمع آموزشی امداد و نجات جمعیت هلال احمر بوشهر در جمع خبرنگاران اظهار کرد: این پروژه به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با هزینه حدود دو میلیارد تومان به بهره برداری رسید که بیشتر این بودجه از سوی استانداری و مقامات محلی تزریق شد.

رئیس جمعیت هلال احمر با اشاره به اینکه امروز فاز اول این ساختمان افتتاح شد اضافه کرد: فاز اول مجتمع شامل مرکز ۱۱۲، مرکز کنترل و هماهنگی عملیات است و در آینده نزدیک پد و آشیانه هلی کوپتر نیز به آن اضافه خواهد شد تا از این مجتمع به عنوان مجتمع مرکزی عملیات بوشهر استفاده کنیم.

وی با اشاره به وسعت استان بوشهر اضافه کرد: این استان پهناور و استراتژیک نیازمند نگاه ویژه ای است و باید نسبت به پایگاه های جاده ای، دریایی و کوهستان در این استان توجه بیشتری شود.

رئیس جمعیت هلال احمر با اشاره به کمبود پایگاه در استان بوشهر گفت: این مساله نه تنها در بوشهر بلکه در بیشتر استان ها وجود دارد و از استاندارد ملی عقب هستیم. در بوشهر ۱۵ پایگاه داریم که شامل ۹ پایگاه جاده ای، یک پایگاه کوهستان و ۵ پایگاه دریایی است و نیازمند حدود ۸ پایگاه دیگر هستیم تا در حوادث پاسخگویی مناسبی داشته باشیم.

وی در مورد مجموع پایگاه ها در سراسر کشور نیز اظهار کرد: مجموعا ۵۵۷ پایگاه امداد و نجات در سراسر کشور داریم و برای رسیدن به استاندارد ۱۲۰۰ پایگاه باید تلاش بیشتری داشته باشیم.

پیوندی با بیان اینکه پایگاه ها، نماد خدمت رسانی اولیه جمعیت در حوادث مختلف هستند گفت: ما تلاش می کنیم به سرعت این کمبود را برطرف کنیم که البته این کار تنها با مشارکت مقامات استانی و خیّرین امکان پذیر است.

پیوندی در مورد پروژه های افتتاح شده جمعیت هلال احمر در ایام دهه فجر گفت: در این ایام در سراسر کشور ۱۴ پایگاه و چندین انبار امدادی و ساختمان اداری افتتاح کردیم. همچنین خودروهای نجات را نیز به استان ها تزریق کردیم و همه اینها حاکی از تلاش جدی برای برطرف کردن نقیصه ها است و البته همچنان راه درازی در پیش داریم.

رئیس جمعیت هلال احمر به ضرورت توجه به ایجاد پایگاه های دریایی در استان بوشهر اشاره کرد و گفت: عمده نقیصه ای که باید در استان بوشهر برطرف کنیم پایگاه های دریایی است و باید آمادگی بیشتری برای حوادث دریایی داشته باشیم. خوشبختانه استاندار نیز قول همکاری با این پروژه را داده است و امیدوارم با تلاش مرکز استان و نمایندگان مجلس، این مشکلات برطرف شود تا در حوادث دریایی پاسخ مناسب تری داشته باشیم.

پیوندی در پاسخ به این سوال که جمعیت هلال احمر چند بالگرد در سراسر کشور دارد گفت: در حال حاضر ۲۴ بالگرد در سطح کشور داریم که شامل ۱۲ بالگرد میل و ۱۲ بالگرد بل است. با توجه به اقلیم گسترده و پهناور و متنوع کشور این تعداد با نیازهای ما همخوانی ندارد و تلاش جدی داریم تا در سال ۹۷ حداقل سه بالگرد جدید اضافه کرد.

وی همچنین در پاسخ به سوال دیگری در مورد توزیع دارو در داروخانه های هلال احمر گفت: بخش عمده توزیع دارو به عهده وزارت بهداشت است ولی ما در تمام استان های کشور حداقل یک داروخانه داریم که داروهای بیماری های صعب العلاج و کمیاب را توزیع می کند و ما تلاش می کنیم تا این دسته از بیماران برای پیدا کردن داروها دغدغه کمتری داشته باشند.

پیوندی در مورد تمهیدات جمعیت هلال احمر برای ایام نوروز نیز گفت: مانند هر سال از ۱۵ اسفند خدمات نوروزی هلال احمر آغاز می شود و با بسیج تمام امکانات و نیروهای جوانان، امدادگران و داوطلبانی که عاشقانه در تمام صحنه ها حضور پیدا می کنند تلاش می کنیم تا مردم در آسایش و آرامش خاطر تردد کنند.

ساختمان اداری، امدادی و فرهنگی هلال احمر در شهرستان دیلم پروژه بعدی بود که در استان بوشهر افتتاح شد.

دکتر پیوندی در جمع خبرنگاران در مورد این ساختمان اظهار کرد: در ایام مبارک دهه فجر و چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی، این ساختمان که بالغ بر هزار متر مربع مساحت دارد در بندر دیلم افتتاح شد و به عنوان مرکز امدادی-عملیاتی در شهرستانی محسوب می شود که شعبه فعالی دارد.

رئیس جمعیت هلال احمر ادامه داد: این پروژه با مشارکت مقامات محلی، استانی و کشوری و با صرف هزینه حدود دو میلیارد تومانی ساخت و تجهیز شد تا بتواند عملیات و فرماندهی این شهرستان را به عهده بگیرد و خدمت رسانی کند.

انبار امدادی شهر خورموج طرح دیگری بود که در استان بوشهر به بهره برداری رسید.