اخبار / ستادی

افزایش فعالیت تیم‌های حمایت روانی در مناطق سیل‌زده

رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر طرح این سازمان برای ساماندهی حمایت‌های روانی و اجتماعی پس از بحران را تشریح کرد.

۱ ماه قبل

افزایش فعالیت تیم‌های حمایت روانی در مناطق سیل‌زده

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر، دکتر شهاب الدین صابونچی درباره اقدامات انجام شده از سوی سازمان جوانان جمعیت هلال برای بازتوانی روحی و روانی آسیب دیدگان حوادث مختلف به ایسنا گفت: بعد از زلزله ورزقان گروه‌های مختلف مردمی و فعالان سازمان‌های مردم نهاد به این فکر افتادند تا اقداماتی در زمینه کاهش آثار مخرب روحی و روانی زلزله برای آسیب‌دیدگان انجام دهند. اقداماتی که بسیار مؤثر بود و خلاء آن در گذشته بسیار به چشم می‌آمد؛ لذا سازمان جوانان جمعیت هلال احمر نیز در این زمینه وارد عمل شد.

وی با بیان اینکه پس از زمین لرزه کرمانشاه این اقدامات با ساماندهی بیشتری دنبال شد، گفت: به این منظور طرح سحر به معنای ساماندهی و حمایت روانی و اجتماعی حادثه دیدگان از سوی سازمان جوانان با دو هدف تغییر فضای روحی و تغییر فضای پیرامونی آسیب دیدگان حوادث اجرایی شد و تمرکز اصلی‌ بر کودکان و نواجوانان به عنوان آسیب پذیرترین گروه ها در شرایط بحرانی قرار گرفت.

رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر با اشاره به اقدامات تیم‌های سحر در حوادث مختلف اظهارکرد: در زلزله کرمانشاه تیم‌های سحر با حضور در مناطق زلزله زده اقدام به برگزاری کارگاه‌های مختلف برای کودکان و نوجوانان کرده و سعی کردند از طریق تغییر فضای فیزیکی اطراف و ارتقای روحیه کودکان و نوجوانان، آنها را از معرض پیامدها و عوارض ناشی از بحران دور کنند.

وی افزود: در سیل سه استان گلستان، لرستان و خوزستان نیز تیم‌های سحر وارد عمل شده و اقداماتی از جمله برگزاری کارگاه‌های نقاشی، جُنگ‌های کودکان، اجرای موسیقی برای کودکان، بازی درمانی و…انجام دادند و با توجه به اینکه در جریان بسیاری از این اقدامات می‌توان به اختلالات روحی کودکان و نوجوانان پی برد، در صورت رو به رو شدن با مشکلات حاد روحی، این افراد به تیم‌های بهزیستی و وزارت بهداشت معرفی می‌شوند تا اقدامات درمانی برای آنها انجام شود.

صابونچی درباره زمان آغاز به کار تیم‌های سحر در مناطق متأثر از بحران نیز اظهار کرد: معمولا در روزهای نخست وقوع یک حادثه هم خود افراد در شوک هستند و هم افراد دیگر در اطراف فرد حادثه دیده حضور دارند و به همین دلیل فرد کمتر احساس افسردگی یا درماندگی می‌کند، اما معمولا با گذشت یک ماه پس از وقوع حادثه، محل حادثه از حضور و کمک مردمی و دستگاه‌های امدادی خالی می‌شود و افراد درگیر بحران نیز بیشتر با واقعیت روبه‌رو می‌شوند و به همین دلیل نیز فعالیت تیم‌های حمایت روان سازمان جوانان از همین ایام آغاز شده و بسته به شرایط تا ۶ ماه یا حتی یکسال بعد نیز در محل ادامه می‌یابد.

صابونچی با بیان اینکه تلاش ما این است که از جوانان بومی عضو سازمان جوانان هلال احمر که با فرهنگ و زبان منطقه آشنا هستند، کمک بگیریم، گفت: توجه به فرهنگ‌ها و آداب هر منطقه، تسلط به زبان و گویش هر و همچنین بومی بودن افراد با توجه به اینکه زمان استقرار تیم‌ها در محل طولانی مدت است، از نکات مهمی است که مورد توجه قرار گرفته است.

وی از همکاری یونیسف با سازمان جوانان جمعیت هلال احمر خبر داد و گفت: تیم‌های سحر که در دسته بندی‌های مددکاری و تسهیل‌گری در محل حاضر می‌شوند، مورد توجه یونیسف نیز قرار گرفته و این سازمان با استقبال از چنین اقداماتی در ایران اعلام کرد که آماده همکاری با جمعیت هلال احمر در حوزه آموزش به جوانان و… است.

رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر با بیان اینکه در مجموع سه استان سیل زده گلستان، خوزستان و لرستان بیش از ۳۰ هزار نفر از نیروهای سازمان جوانان مشارکت داشتند، گفت: در حال حاضر نیز گرچه عملیات امداد و نجات به پایان رسیده، اما فعالیت جوانان در مناطق سیل‌زده در پوشش تیم‌های سحر همچنان ادامه دارد.

صابونچی افزود: شهروندان نیز می‌توانند در صورتی که قصد کمک به کودکان و نوجوانان مناطق سیل‌زده را دارند، از طریق تیم‌های جوانان و پایگاه‌های سازمان جوانان اقدام کرده تا با توجه به شناختی که این گروه‌ها از نیازهای کودکان و نوجوانان مناطق سیل‌زده دارند، اقلام مورد نیاز آنان از کتاب و اسباب بازی تا موادخوراکی و… تهیه شده و در اختیار قرار داده شود. به عنوان مثال همین چند روز پیش ۱۰۰ هزار بسته لوازم التحریر در مناطق سیل زده توزیع شد.

به گفته وی، در مجموع تمامی اقدامات تیم‌های سحر در راستای بازگشت زندگی در مناطق بحرانی به حالت عادی است و استقرار و اقدامات این تیم‌ها نیز تا زمان رسیدن به این هدف ادامه خواهد داشت.