اخبار / حوادث

امدادرسانان ۲ مرد را از یک قدمی مرگ نجات دادند/ نجات چوپان قبل از خواب دردناک

اعلام گزارش های مربوط به گزیده شدن توسط مار و عقرب در روزهای اخیر بارها امدادگران را به مناطق صعب العبور و ارتفاعات کشانده است و به این ترتیب می توان حوادث گزیدگی را جزو حوادث مهم روزهای اخیر برشمرد.

۵ ماه قبل

امدادرسانان ۲ مرد را از یک قدمی مرگ نجات دادند/ نجات چوپان قبل از خواب دردناک

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر؛ تنها در روز سه شنبه هجدهم تیرماه، ۲ حادثه مارگزیدگی در استان های اصفهان و مازندران به امدادگران گزارش شد که در عملیات‌ صورت گرفته در استان مازندران، امدادگران توانستند چوپانی را که در مناطق مالرو و صعب العبور «سه هزار» گزیده شده بود را قبل از آنکه زهر مار باعث خواب دردناک او شود به بیمارستان منتقل کنند.

نجات چوپان مارگزیده
ساعت ۱۳:۳۰ دقیقه ۱۸ تیرماه ، امدادگران هلال احمر شهرستان تنکابن در جریان حادثه مارگزیدگی در ارتفاعات سه هزار در منطقه گزناچال قرار گرفتند.
امدادگران زمانی از ماجرا مطلع شدند که خانواده چوپان سی ساله ای ، نگران و وحشتزده به مرکز هلال احمر شهرستان تنکابن مراجعه کرده و از حادثه تلخی که برای مرد چوپان رخ داده بود، خبر دادند.
آنها گفتند که جوان چوپان، لحظاتی قبل با خانواده اش تماس گرفته و به آنها گفته است که مار او را گزیده و توان حرکت ندارد.
از آنجا که زمان زیادی برای نجات این مرد وجود نداشت و با گذشت زمان زهر مار در خون این مرد پخش شده وممکن بود جان او را به خطر بیندازد تیمی از امدادگران زبده هلال احمر از شعبه دوهزار تنکابن به سرپرستی احمد شعبانی، مسئول پایگاه دو هزار شهرستان تنکابن به سرعت عازم محل شدند.
آن گونه که اطلاعات اولیه نشان می داد، با وجود آنکه پایگاه دو هزار نزدیک ترین پایگاه به منطقه گزناچال بود اما به علت جاده نامناسب ، چند ساعت طول می کشید تا با خودرو به نزدیکترین روستا به محل حادثه رسید.
با وجود آنکه تیم امدادی سعی می کرد در کوتاهترین زمان خود را به محلی که چوپان در آنجا دچار حادثه شده بود برساند اما چهار ساعت طول کشید تا تیم امدادی در محل حاضر شود و این در حالی بود که همزمان با تلاش تیم امداد ونجات، مردم محلی نیز تلاش کردند تا مرد مارگزیده را به پایین ارتفاعات منتقل کنند ، مردم روستا در ابتدا مرد چوپان را از منطقه مالرویی که در آنجا دچار حادثه شده بود سوار بر اسب به منطقه ای رساندند که خودروهای مخصوص کوهستان می توانستند خود را به آنجا برسانند و سپس او را سوار بر یک خودروی مزدا به منطقه پایین تری منتقل کردند ، در این مرحله، امدادگران این مرد را تحویل گرفته و کمک های اولیه درمانی را در تماس با متخصصان و پزشکان آغاز کردند و سپس وی را به سرعت به بیمارستان منتقل کردند.

گزیدگی در اصفهان
در حادثه مار گزیدگی دیگر که در اصفهان رخ داد ، ساعت نه صبح هجدهم تیر، مردی به پایگاه امداد جاده ای گلپایگان مراجعه کرده و درخواست کمک کرد.
این مرد ۴۳ ساله به امدادگران گفت که لحظاتی قبل دچار مارگزیدگی شده و بنابراین به سرعت خود را به پایگاه رسانده است. با حضور این مرد در پایگاه، درمان اولیه آغاز شد و وی به سرعت برای تکمیل درمان به بیمارستان منتقل شد.