اخبار / استانی

امدادرسانی به بیش از ۳ هزار و ۵۰۰ آسیب‌دیده سیل در خراسان جنوبی

مدیر عامل جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی گفت: امدادگران هلال احمر خراسان جنوبی در سیل های اخیر از اسفند ماه سال گذشته به ۳ هزار و ۶۹۴ نفر امداد رسانی کرده و۲ هزار و ۴۸۶ نفر را اسکان داده است.

۶ روز قبل

به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی، در نخستین کارگروه تخصصی امداد و نجات و آموزش همگانی و کمیته امداد و نجات کارگروه عمرانی و تاسیسات استان با حضور جمعی از مسئولان استانی، کمبودها و نقاط ضعف و قوت در روند امدادرسانی ها مورد بحث و بررسی قرار گرفت. 

شهریاری، مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی با اشاره به اینکه هشدار ها و اطلاع رسانی به‌موقع توسط دستگاه های مسئول باعث شد تا کمترین تلفات جانی در حوادث سیل و آبگرفتگی را داشته باشیم، گفت: هلال احمر خراسان جنوبی در سیل های اخیر از اسفند ۹۷ به ۳ هزار و ۶۹۴ آسیب‌دیده امداد رسانی کرده و ۲ هزار و ۴۸۶ سیل زده را نیز اسکان داد.

وی با بیان اینکه تاکنون ۴۲۳ چادر و یک‌هزار و ۴۹۹ بسته غذایی در میان سیل‌زده‌ها توزیع شده است، گفت: در این بارندگی ها ۹۸۱ نفر در قالب ۲۷۲ تیم امدادی که بیشتر آنها داوطلب هلال احمر بودند، به مناطق سیل زده استان اعزام شدند.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی با بیان اینکه ۲۸۸ خودروی امدادی و ۱۲۳ دستگاه موتور پمپ در این حوادث به کارگیری شد، گفت: بیشترین توزیع چادر با ۱۸۱ مورد در شهرستان طبس انجام شد و یک‌هزار و ۱۱۵ نفر در این شهرستان اسکان یافتند.

وی با اشاره به واژگونی اتوبوس مسافربری در سیل گفت: واژگونی این اتوبوس در محور طبس از جمله حوادث نادری بود که با تلاش نیروهای امدادی به خوبی امداد سانی شد. همچنین در بارندگی های فروردین ماه شهرستان سربیشه ۲۴ نفر از مرگ حتمی نجات یافتند و خوشبختانه با وجود وسعت حادثه، فقط یک مورد تلفات جانی در سربیشه داشتیم.

شهریاری با بیان اینکه به دنبال بارندگی های فروردین ماه مسیر ارتباطی چند روستا از شهرستان طبس قطع شد، گفت: بخشی از روستاها با استفاده از بالگرد امدادی و تعدادی با استفاده از خودروی یونیماک در شرایط سخت امدادرسانی شدند. همچنین به دنبال این بارندگی ها به ۷۰۰ نفر از هم استانی ها امدادرسانی شد و ۴۷۰ نفر از اهالی روستای شیرگ در ۹۸ چادر هلال احمر اسکان پیدا کردند.

وی با اشاره به مشکلات پیش روی روند امدادرسانی در شیرگ گفت: خانه های روستایی این منطقه دو طبقه بود که طبقه اول دام و احشام نگهداری می‌شد و به دنبال جاری شدن سیل و آبگرفتگی، گل و لای زیادی در منازل جمع شد و توان دستگاه ها و کف‌کش‌های هلال‌احمر را کاهش داد.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی میزان خسارت های وارده به ماشین آلات و تجهیزات امدادی را نزدیک به ۵۰ میلیارد ریال عنوان کرد و گفت: به منظور حفظ آمادگی و مقابله با حوادث احتمالی، تامین اعتبار خرید اقلام و تجهیزات خسارت دیده از طریق استانداری خراسان جنوبی و جمعیت هلال احمر مورد انتظار و پیگیری است.

وی از توزیع شناسنامه امدادی میان سیل‌زده های روستای «شیرگ» خبر داد و گفت: یکی از چالش های موجود در زمان بروز حوادث غیرطبیعی، ورود افراد سودجو به مناطق سیل زده و دریافت خدمات بوده که باید مورد توجه واقع شود. علاوه بر آن دستگاه‌های امدادرسان باید برای مواقع بحران ذخیره مطلوبی داشته باشند، نیروهای عملیاتی هر دستگاه باید متناسب با نوع خدمت، تجهیزات و امکانات لازم برای پشتیبانی نیروهای عملیاتی خود را به همراه داشته باشند.

شهریاری خواستار گسترش فرهنگ خود امدادی و بیمه منازل مسکونی و وسایل موجود در خانه ها شد و گفت: باید نقاط قوت و ضعف موجود در سیل های اخیر در قالب میزگردهای تخصصی بررسی شود.

وی با بیان اینکه اطفای حریق باید از طریق کارشناسان آتشنشانی فرهنگ‌ سازی و اجرایی شود، گفت: نزولات آسمانی موجب تاثیر چشمگیری بر پوشش گیاهی استان شده است که با شروع فصل گرما و خطر اتش سوزی، باید شهرداری و دهیاری آموزش اطفای حریق را مد نظر قرار دهند.