اخبار / استانی

امداد رسانی به ۱۱ هزار آسیب دیده در استان گیلان

مدیر عامل جمعیت هلال احمر گیلان گفت : ۷ هزار و ۶۴۷نجاتگر طی بیش از یک هزار و ۵۵۵ عملیات به ۱۱ هزار و ۶۷ حادثه دیده امداد رسانی کردند .

۲ ماه قبل

امداد رسانی به ۱۱ هزار آسیب دیده در استان گیلان

مهدی ولی پور گفت : از بین حادثه دیدگان یک هزار و ۲۹۱  نفر  توسط آمبولانس های هلال احمر به مراکز درمانی منتقل و یک هزار و ۴۸۱ نفر نیز نجات یافتند .

کسب رتبه برتر حوزه لجستیک هلال احمر استان

مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان گیلان همچنین با اشاره به کسب رتبه برتر مرکز کنترل عملیات این استان گفت : بر اساس ارزیابی سازمان امداد و نجات مرکز کنترل عملیات این استان به رتبه ۲۹ در سطح کشور ارتقا پیدا کرد .

وی بیان کرد : هلال احمر گیلان در بحث امداد و نجات در سال گذشته پیشرفت های مطلوبی در زمینه افزایش پایگاهها و پست های امدادی در نقاط خطر آفرین و پر تردد مانند پایگاههای کلید بر صومعه سرا  ، افتتاح ساختمان اداری و امدادی رضوانشهر ، آغاز عملیات ساخت پایگاه امداد و نجات آغوزی سیاهکل و پایگاه امدادی ، اداری ماسال ، آغاز ساخت انبار امدادی شفت و فومن داشته است   همچنین نو سازی و تقویت ناوگان امدادی از پیشرفت های حوزه  امداد و نجات می باشد  .

ولی پور با اشاره به این که هلال احمر گیلان جزء ۱۰ استان برترکشور به دلیل داشتن مرکز هوایی استاندارد است، گفت : ساخت و راه اندازی  مرکز امداد هوایی ، راه اندازی و  اصلاح و تقویت سیستم ارتباطات رادیویی و بیسیم ، تقویت و تجهیز انبارهای امدادی ، از دیگر کارهای انجام شده در این حوزه می باشد.

 

راه اندازی مجتمع خدمات درمانی و دارویی  هلال احمر در رشت

مدیر عامل جمعیت هلال احمر با اشاره به راه اندازی مرکز کار درمانی و فیزیوتراپی با کمک یکی از خیرین رودسر در سال گذشته از افتتاح مرکز توانبخشی هلال احمر در مرکز استان خبر داد و افزود : این مرکز خریداری و در حال آماده سازی جهت بهره برداری می باشد .

وی گفت : بیش از ۲ هز ار و ۶۰۰ نفر از خدمات درمانی و بیش از ۷۷ هزار نفر از خدمات دارویی مرکز درمان و توانبخشی هلال احمر استان  در سال گذشته بهره مند شدند .

ارائه آموزش های همگانی به۳۳ هزار تن

ولی پور خاطر نشان کرد : یک هزار و ۱۸۴ دوره آموزش تخصصی عمومی و همگانی امداد و ضمن خدمت  در سال گذشته برگزار شد که بیش از ۲۹  هزار علاقه مند به دریافت آموزش های امدادی در دوره های همگانی ۸ ساعته ، عمومی امداد  کمک های اولیه و مهارت های داوطلبی هلال احمر گیلان  شرکت کردند .

با برگزاری ۶۵دوره آموزشی ، تخصصی  برای نجاتگران و اعضای هلال احمر گیلان  ، همچنین ۹۹۷ نفر از کارکنان و مدیران استان در دوره های آموزشی ضمن خدمت چهار گانه شرکت کردند .

عضویت بیش از ۱۴  هزار نفر در حوزه جوانان

۱۴ هزار و ۱۷۲ نفر از جوانان در سال گذشته به عضویت جمعیت هلال احمر پذیرفته شدند.براساس برنامه ریزی ۵ ساله جمعیت هلال احمر کشور ۵ درصد جمعیت جوان استان باید به عضویت هلال احمر درآمده تا ضمن دریافت آموزش های امدادی ، اجتماعی و فرهنگی در بحث های تصمیم گیری و فعالیت هلال احمر حضور یافته و طبق برنامه فدراسیون جهانی در جهت کاهش آسیب های اجتماعی و عضویت هلال احمر در این فدراسیون  با جذب و برنامه ریزی در راستای  آموزش جوانان گامی موثر در کاهش آسیب های اجتماعی برداریم .

حوزه جوانان هلال احمر استان دارای ۵۶۱ کانون جوانان ، آزاد ، دانش آموزی ، دانشجویی ، طلاب ، روستایی ، غنچه ها  می باشد  که اعضای جذب شده در هر یک از کانونها ضمن دریافت آموزشهای لازم  بنا به وظایف خود با هلال احمر همکاری می کنند  .

همچنین ۳۲۴ مدرسه تحت پوشش طرح دادرس جمعیت هلال احمر که ۵ هزار و ۶۲۳ دانش آموز عضو متوسطه اول عضو این طرح می باشند که طی آن در سراسر استان مربیان آموزش دیده با حضور در مدارس تیم های ” دانش آموزان آماده در حوادث “تشکیل و آموزش می دهند تا با انتقال مباحث امدادی در هر خانوده یک امدادگر داشته باشیم .

وی همچنین  گفت : تیم حمایت روانی استان گیلان جزو تیم های برتر کشور می باشد که در سال گذشته با حضور در مناطق کم برخوردار و آسیب دیده از حوادث مانند سیستان و بلوچستان و لرستان خدمات قابل توجهی به مردم و کودکان منطقه ارایه کرده است .

 کمک ۱۰  میلیارد ریالی خیرین  به نیازمندان

ولی پور گفت :حوزه داوطلبان جمعیت هلال احمر استان گیلان هرساله با اجرای طرح های ملی (  همای رحمت ، فرشتگان رحمت ، ارمغان مهر )و طرح  های استانی و  پروژه های انساندوستانه در جهت کمک به حفظ محیط زیست ، آموزش در حاشیه شهرها ، کمک دارویی و مالی به بیماران صعب العلاج ، خرید لوازم منزل برای نیازمندان ، ویزیت رایگان در نقاط دور از دسترس ، برپایی چادرهای سلامت در مناسبت های خاص ، جمع آوری کمک برای نیازمندان ، ایستگاه سلامت ، اجرای طرح نیابت و کمک به سالمندان ، اجرای کاروان سلامت و حضور پزشکان و پرستاران داوطلب در نقاط محروم و ویزت رایگان  نقش مهمی در کمک به قشر آسیب پذیر ایفا می کند که در سال گذشته با مشارکت ۱۰ هزار و ۶۴۸ داوطلب فعال توانست ۱۰ میلیارد و ۵۶۳ میلیون ریال به نیازمندان و بیماران کمک کند  .

وی،با اشاره به این که تاکنون ۳۶ تفاهم نامه  همکاری با موسسات مردم نهاد منعقد شده بیان کرد : هلال احمر استان دارای ۱۰ هزار و ۶۴۸ عضو و داوطلب در چهار رشته مهارت ، حمایت ، مشارکت و هدایت در حوزه داوطلبان می باشد که به صورت داوطلبانه در یکی از رسته های مذکور با هلال احمر همکاری می کنند .

مدیر عامل هلال احمر گیلان گفت : همچنین در یک سال گذشته  با افتتاح ۶۸ خانه هلال  در سراسر استان با کمک دهیاران و بخشدارن تعداد خانه های هلال  به ۱۶۵ باب رسید.

وی با بیان این که راه اندازی خانه هلال در دیگر نقاط گیلان در دست اقدام قرار دارد اظهار داشت: راه اندازی خانه های هلال در گیلان با توجه به حادثه خیز بودن استان از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

کمک ۴میلیارد ریالی هلال احمر گیلان به سیل زدگان

ولی پور توضیح داد:جمعیت هلال احمر استان گیلان با وقوع حادثه سیل در استان های لرستان ، گلستان ، اهواز ، ایلام و مازندران از محل ذخیره انبارهای امدادی  و استقرار پایگاههای جمع آوری کمک های مردمی و مشارکت سازمانها به ارزش  ۴۶ میلیارد ریال  کمک های غیر نقدی به مناطق آسیب دیده ارسال کرد .

وی تصریح کرد:این کمک ها در قالب ۶۳ دستگاه کامیون و تریلی  با حضور نیروهای نجاتگر، جوان و کارکنان هلال احمر در مناطق آسیب دیده توزیع شد .