اخبار / ستادی

 امضای تفاهم‌نامه همکاری میان سازمان داوطلبان و سازمان امور اجتماعی کشور/ جوامع محلی برای مقابله با بحران‌ها آماده‌تر می‌شوند

تفاهم نامه همکاری میان سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر و سازمان امور اجتماعی کشور با محوریت آموزش تشکل های مردم نهاد برای آمادگی و رویایی موثر در بلایا و حوادث و همچنین اجرای پروژه های مشترک محرومیت زدایی میان طرفین به امضا رسید.

۲ ماه قبل

 امضای تفاهم‌نامه همکاری میان سازمان داوطلبان و سازمان امور اجتماعی کشور/ جوامع محلی برای مقابله با بحران‌ها آماده‌تر می‌شوند

به گزارش روابط عمومی سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر، در این مراسم که جمعی از مدیران و  نمایندگان موسسات خیریه و مردم نهاد فعال در سیل اخیر کشور نیز حضور داشتند، از خیریه ها و سمن های فعال در کمک رسانی به آسیب دیدگان از سیل اخیر کشور تقدیر شد.

محمد نصیری، رئیس سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر در این مراسم گفت: در جریان سیل اخیر کشور با همکاری و هماهنگی بین سازمان ها و نهادهای حاکمیتی و سمن ها، سرمایه بی نظیری از وفاق و همدلی برای حمایت از هموطنان آسیب دیده فراهم آمد و رقم کمک های نقدی جمع آوری شده مردمی تا امروز بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان و کمک های غیر نقدی هم ۱۵۲ میلیارد تومان بوده است.

وی افزود: امسال برای نخستین بار رقم کمک های نقدی مردمی از کمک های غیر نقدی پیشی گرفته و تلاش هلال احمر برای جلب اعتماد مردمی با تحسین فدراسیون بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر همراه شده است چراکه برتری میزان کمک های نقدی نسبت به کمک های غیر نقدی در حوادث و بحران ها حاکی از این است که مردم هلال احمر را واسطه بهتری برای رساندن کمک های خود به آسیب دیدگان دانسته اند.

رئیس سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر گفت: در حادثه سیل فروردین ۹۸، بیش از ۱۴ هزار داوطلب در فرایند جمع آوری، بسته بندی و ارسال کمک ها و قریب ۲۶ هزار داوطلب نیز به عنوان نجاتگر و امدادگر در مناطق حادثه دیده مشارکت کرده اند، این در حالی است که آمار کارکنان جمعیت هلال احمر در تمام کشور ۸ هزار نفر است.

نصیری هدف از برگزاری این نشست را ارائه گزارش عملکرد فعالیت سمن های مشارکت کننده در کمک رسانی به سیل زدگان و همچنین تقدیر از تلاش ها و همکاری های آن ها با جمعیت هلال احمر دانست و اعلام کرد: ظرفیت بسیار خوبی برای آموزش تخصصی و بهره مندی اعضای تشکل های مردمی تخصصی و فعال در دوره های آموزشی فدراسیون بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر فراهم است و با امضای تفاهم نامه با سازمان امور اجتماعی کشور سعی داریم تا بیشتر به تشکل ها خدمت کنیم و از خلال همکاری و تعامل گسترده تر با آنها، جوامع محلی را برای مقابله با بحران ها و مدیریت صحیح آسیب ها آماده تر کنیم.

وی همچنین از  اقدامات این سازمان برای راه اندازی اپلیکیشنی با همکاری سازمان ثبت احوال و وزارت رفاه برای استحقاق سنجی حادثه دیدگان و قشرهای آسیب پذیر جامعه در راستای اصلاح روند توزیع کمک های مردمی خبر داد و افزود: با امضای تفاهم نامه همکاری میان این سازمان و سازمان امور اجتماعی کشور، بیش از گذشته تجربه ها و ظرفیت های طرفین در سطوح ستادی و استانی برای هم افزایی و  مداخله کارآمد در بحران ها به اشتراک گذاشته شوند.

میزان و سرعت حضور داوطلبان در مناطق سیل زده مثال زدنی بود

معاون مشارکت های اجتماعی سازمان امور اجتماعی کشور نیز در این نشست ضمن تقدیر از سمن های فعال در سیل اخیر، گفت: در این حادثه، بلوغی از خدمات دهی و همکاری و تعامل میان سازمان های دولتی و سمن ها به نمایش گذاشته شده و اقدامات به یاد ماندنی برای کمک رسانی به آسیب دیدگان انجام شد.

کمال اکبری افزود: بنابر اعلام نماینده حاضر سازمان ملل در استان های حادثه دیده، میزان و سرعت حضور داوطلبان در مناطق آسیب دیده از ویژگی های خاص و مورد توجه در امر امدادرسانی به حادثه ای با این ابعاد وسیع بود. حضور سمن ها با ابزار رسانه ای مردمی خود در مناطق سیل زده برای اطلاع رسانی درست از نیازهای آسیب دیدگان و خنثی سازی خبرهای نگران کننده و تفرقه افزار از سوی شبکه های معاند خبری، از دیگر تجربه های موفق این همکاری بود و علاوه بر این، امدادرسانی سمن ها، ضمن القای آرامش به سیل زدگان، این احساس را در آن ها ایجاد می کرد که تنها نیستند.

وی ضمن تقدیر از اقدام و همکاری سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر در زمینه صدور مجوزهای جمع آوری کمک های مردمی برای سمن ها در اسرع زمان و همچنین برگزاری جلسه ها و کارگروه های مشترک با سازمان متبوعش از همان ساعات ابتدایی وقوع حادثه، گفت: ۳۵۰ سمن به شکل مستقیم با حضور در مناطق سیل زده و بیش از یک هزار و ۲۰۰ سمن به طور غیر مستقیم، یاری رسانی کردند که این مهم نشان از همبستگی ملی دارد.

معاون مشارکت های اجتماعی سازمان امور اجتماعی کشور افزود: استقرار بیش از یک هزار و ۶۰۰ تیم مددکاری اجتماعی برای ارائه خدمات بهداشتی- اجتماعی در مناطق سیل زده، عاملی برای کنترل و پیشگیری از بیماری های شایع و تهدید کننده حیات بود. در حال حاضر در مرحله بازتوانی اجتماعی آسیب دیدگان هستیم بنابراین ضروری است سمن ها با قدرت بیشتری با هماهنگی و طبق برنامه مشخص و متناوب برای تامین نیازهای آسیب دیدگان به خصوص نیازهای روحی- روانی زنان و کودکان بازمانده از حادثه حاضر شوند.

در این نشست تفاهم نامه همکاری با موضوع مشارکت تشکل های مردم نهاد با جمعیت هلال احمر در مدیریت بحران به امضای طرفین رسید که راه اندازی شبکه تشکل های مردم نهاد حوزه بحران، آموزش مدیران و بدنه آنها برای تربیت تیم واکنش سریع با ارائه آموزش های عمومی و تخصصی، استفاده از ظرفیت نیروهای داوطلب در ماموریت های امدادی، اجرای پروژه های مشترک محرومیت زدایی و برگزاری مانورهای امدادی برای آمادگی در برابر حوادث پس از گذراندن دوره های آموزشی از مفاد تفاهم نامه بود.