اخبار / استانی

ایران، عضو پاسخ اضطراری فدراسیون بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر است

مدیرکل بهداشت و درمان اضطراری جمعیت هلال احمر گفت: جمعیت هلال احمر ایران به عنوان تنها کشور مسلمان عضو پاسخ اضطراری فدراسیون بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر است.

۶ ماه قبل

ایران، عضو پاسخ اضطراری فدراسیون بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر است

به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر استان مرکزی؛ افشین علیخانی در آیین آغاز به کار کارگاه های تیم های درمان اضطراری جمعیت هلال احمر کشور با حضور ۸ استان در خمین افزود: ۱۴ کشور عضو فدراسیون صلیب سرخ می توانند پاسخ اضطراری ارائه دهند و ایران تنها کشور مسلمان دارای این قابلیت است.
وی ادامه داد: تیم های واحد پاسخ اضطراری هفت گروه هستند و در سه سطح عمل می کنند.
مدیرکل بهداشت و درمان اضطراری جمعیت هلال احمر اظهار کرد: براساس این عضویت، هر سانحه ای که در سطح بین الملل اتفاق می افتد، از ایران برای امداد رسانی دعوت رسمی می شود.
علیخانی تاکید کرد: جمعیت هلال احمر باید توانایی کمک به مجروحان نیازمند به خدمات خاص و خدمات تشخیصی را در زمان وقوع حوادث طبیعی وغیر طبیعی داشته باشد.
وی گفت: بخش درمان جمعیت هلال احمر بر اساس ساختارهای سریع الاستقرار، خدمات سرپایی و بیمارستان صحرایی شکل گرفته است.
مدیرکل بهداشت و درمان اضطراری جمعیت هلال احمر کشور با اشاره به شمار جانباختگان زلزله بم، افزود: بعد از این حادثه، قانون ملی مدیریت بحران در ۱۴ گروه تخصصی در کشور تصویب شد.
علیخانی ادامه داد: کشور ما حادثه خیز نیست بلکه آسیب پذیر است و در زمان وقوع حوادث، آسیب بسیاری به مناطق مسکونی وارد می شود.
وی ادامه داد: حوزه امدادی جمعیت هلال احمر نیاز به افرادی با تحصیلات خاص ندارد اما در حوزه درمان به امدادگرانی با تحصیلات پزشکی و پیراپزشکی نیاز است.
مدیرکل بهداشت و درمان اضطراری جمعیت هلال احمر تاکید کرد: بیش از۱۰ هزار داوطلب با تحصیلات پزشکی و پیراپزشکی در حوزه درمان جمعیت هلال احمر فعالیت می کنند.
علیخانی با اشاره به برگزاری ۲ کارگاه منطقه ای در استان های کشور در هر ۶ ماه، افزود: این کارگاه ها با هدف تقویت سطح آمادگی داوطلبان جمعیت هلال احمربرگزار می شود.
مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان مرکزی نیز در این آیین گفت: کارگاه های منطقه ای دوره بهداشت و کودک با موضوع ارزیابی مامایی در سوانح و دوره تغذیه با موضوع مداخلات غذایی به مدت ۲ روز درخمین برگزار می شود.
دکتر محمد محمدی افزود: این کارگاه ها با حضور ۶۰ نفر ازاعضای داوطلب تیم های درمان جمعیت هلال احمر هشت استان تهران، گلستان، سمنان، البرز، قزوین، قم ، مازندران و مرکزی برگزار می شود.
فرماندار خمین نیز در این آیین گفت: این کارگاه ها فرصت مناسبی برای تبادل اطلاعات و انتقال تجربیات است.
احمد طهرانی افزود: غذا و درمان در زمان وقوع سوانح از ابتدائی ترین و مهمترین مسائل است.
وی ادامه داد: جمعیت هلال احمر یکی از سازمان های مردم نهادی است که بعد از گذشت سال ها فعال تر از قبل به جامعه خدمات ازائه میدهد.
فرماندار خمین تاکید کرد: اعتماد جامعه به این سازمان بسیار زیاد است و در زمان وقوع زلزله کرمانشاه این اعتماد مردمی به خوبی مشاهده شد.
شهرستان خمین از توابع استان مرکزی دارای ۱۰۵ هزار نفر جمعیت و در فاصله ۶۱ کیلومتری اراک قرار دارد.

دیدگاه‌ها