اخبار / ستادی

بازدید رئیس جمعیت هلال‌احمر از المپیاد آماده/ ۲ میلیون دانش‌آموز در ۷ سال گذشته مهارت‌های امدادی را فراگرفته‌اند

رئیس جمعیت هلال احمر در بازدید از روند اجرای هفتمین دوره مسابقات سراسری طرح دادرس (المپیاد آماده) گفت: ۳۱ تیم حدود ۴۴۰ پسر و ۵۰۰ دختر از مرحله مقدماتی به  المپیاد کشوری مسابقات راه یافته و در رقابت با یکدیگر در ۲ بخش دختران و پسران، می آموزند که چگونه در حوادث، خود و خانواده‌‎شان را نجات دهند.

۲ ماه قبل

بازدید رئیس جمعیت هلال‌احمر از المپیاد آماده/ ۲ میلیون دانش‌آموز در ۷ سال گذشته مهارت‌های امدادی را فراگرفته‌اند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر؛ دکتر علی اصغر پیوندی پیش از ظهر امروز در بازدید از روند اجرای هفتمین دوره مسابقات سراسری طرح دادرس (المپیاد آماده) که در دو بخش دختران و پسران انجام می‌شود، گفت: مسابقات مقدماتی طرح دادرس در ۸ هزار مدرسه در استان های سراسر کشور انجام شده و ۳۱ تیم حدود ۴۴۰ پسر و ۵۰۰ دختر به مرحله المپیاد کشوری مسابقات راه یافته و در رقابت با یکدیگر می آموزند که چگونه در حوادث، خود و خانواده شان را نجات دهند.

دکتر پیوندی افزود: در ۷ سال گذشته، بیش از ۲ میلیون دانش آموز،  با مهارت های امدادی آشنا شده اند. امسال هم ۸ هزار مدرسه در ایران در زمینه آموزش های طرح دادرس فعال هستند که امیدواریم با توجه به ظرفیت و علاقه مندی دانش آموزان، بتوانیم آینده سازان کشور را برای مواجهه با حوادث آماده تر کرده و مصدومیت و تلفات حوادث را نیز کاهش دهیم.

رئیس جمعیت هلال احمر در ادامه به جرقه آغاز اجرای طرح دادرس نیز اشاره کرد و گفت: بعد از حادثه شین آباد در آذرماه سال ۹۱ که ۲۷ دانش آموز در آتش سوزی مدرسه سوختند و ۲ دانش آموز هم جان خود را از دست دادند این ایده شکل گرفت که از توان دانش آموزان در جهت نجات خود آنها و کمک به خانواده هایشان استفاده شود. بنابراین طرح دانش آموز آماده در حوادث پیش بینی و برنامه ریزی شد که در واقع طرحی به منظور آمادگی بیشتر برای مواجهه با حوادث طبیعی و غیر طبیعی است.

وی افزود: با توجه به اینکه این نسل، نسلی آموزش پذیر است و می تواند سال های سال منشا خیر باشد، امیدواریم که با ظرفیت های موجود، آموزش ها نیز افزایش پیدا کند چراکه فردی که امروز آموزش می بیند و دانش آموز است فردا دانشجو‌ می شود، در جامعه نقش ایفا می کند، تشکیل خانواده می دهد و می تواند در تحقق اهداف هلال احمر که کمک به انسانهاست موثر واقع شود. ما معتقدیم آموزش یک فرد؛ آموزش یک خانواده و یک جامعه است.

اعلام آمادگی هلال احمر برای گسترش امکانات اجرای طرح دادرس

رئیس جمعیت هلال احمر به همکاری این جمعیت با آموزش و پرورش هم اشاره کرد و گفت: در حال حاضر با آموزش و پرورش یک تفاهم نامه کلی داریم و براساس آن، ۸ هزار مدرسه در زمینه آموزش های طرح دادرس فعال هستند اما با وجود مدرسه های غیرانتفاعی و دولتی در سراسر کشور می توانیم این همکاری را گسترش دهیم. هلال احمر این آمادگی را دارد که با افزایش تعداد مربیان و افزایش امکانات، در زمینه ارائه آموزش های خودامدادی و دیگر امدادی، کاری ماندگارتر برای کشور رقم بزند.

دکتر پیوندی به نقش موثر آموزش های طرح دادرس در عملیات های واقعی نیز اشاره کرد و گفت: در زلزله کرمانشاه و در سیل اخیر، بسیاری از دانش آموزان که آموزش دیده بودند، برای نصب چادر و دیگر کمک ها به هلال احمر پیوستند و به خود و خانواده شان کمک کردند. این‌اتفاق نشان داد در عملیات های واقعی، آموزش های طرح دادرس بسیار کارساز است که هم تزریق نشاط و شادی به جامعه را در پی دارد و هم مهارتی اجتماعی محسوب می شود.

رئیس جمعیت هلال احمر در حاشیه برگزاری این المپیاد و در جمع خبرنگاران در پاسخ به این سوال که آیا تجربه طرح دادرس به دیگر کشورها هم منتقل می شود، گفت: اولویت هلال احمر گسترش آموزه های این طرح در کشور است اما می توانیم این تجربه را به دیگر کشور ها هم منتقل کنیم که با امکانات و بضاعت خودشان، طرح را اجراکنند.

دکتر پیوندی با ابراز امیدواری در مورد اینکه مهارت های طرح دادرس هر سال کامل تر و جامع تر شود، به دلیل انتخاب رده سنی دانش آموزان دوره متوسطه برای دریافت این آموزش ها هم اشاره کرد و گفت: در این دوره سنی، علاقه دانش آموزان برای آموزش و استقلال نسبی آنها بیشتر و آموزش پذیری بالاتری دارند و با آموزش های موثرتر، کمک می کنند تا ما سریعتر به اهداف هلال احمر که کمک به آسیب دیدگان و حادثه دیدگان است، دست یابیم.

وی تاکید کرد: اساس کار‌ جمعیت هلال احمر داوطلبی است و دانش آموزانی که از آموزه های طرح دادرس بهره مند می شوند نیز اعضای هلال احمر و به شکلی داوطلب هستند که در مواقع خطر به جمعیت هلال احمر در کمک رسانی به حادثه دیدگان کمک می کنند.