اخبار / ستادی

بازدید و ارزیابی ۱۰ هیات خارجی از مناطق سیل‌زده خوزستان

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خوزستان گفت: حضور مردم در حادثه سیل، کمک به سیلزده ها را منسجم تر کرد، پیش از این، همه انتظار تبعات سو اجتماعی پس از سیلاب را داشتند اما سیل همه این مسائل را با خود برد و امیدواریم بتوانیم به خوبی از آن صیانت کنیم.

۲ ماه قبل

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت به نقل از ایسنا؛ علی خدادادی در آئین تجلیل از خبرنگاران و عکاسان فعال در حادثه سیل که ۲۳ اردیبهشت‌ماه) در اهواز برگزار شد، گفت: در سیل اخیر مسائل زیادی دیدیم. شاید این سیل در طول ۱۰۰ سال اخیر بی‌سابقه بوده است. درست است که سیل پیش‌بینی شده بود با این حال در لرستان تنها برای ۴۸ ساعت سیل رخ داد، اما در خوزستان وقوع سیل تدریجی بود و آسیب بیشتری وارد کرد و ذره ذره مردم منتظر این لحظات بودند.

وی افزود: به تدریج سیل‌بندها شکسته می‌شدند. سیل‌بندها یکی پشت‌سر دیگری شکسته می‌شد و قلب‌های ما با آنها شکسته می‌شد و مردم دار و ندارشان را از دست می‌دادند و حتی برخی از کشاورزان مقروض می‌شدند که همه آنها یک طرف مساله و درد سیل هستند.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خوزستان گفت: طرف دیگر این مساله دستاورد مهم آن و انسجام ملی بود که در سیل اخیر ایجاد شد. سیل برای ما تمام شدنی نیست. کسانی که این مشقات را تحمل کردند نیاز به توجه ویژه‌ای دارند اما دولت در تنگنا است و شرایط اقتصادی خوبی بر کشور حاکم نیست.

خدادادی گفت: با این وجود بیش از ۱۰ هیأت خارجی از نزدیک مناطق سیل‌زده خوزستان را بازدید و ارزیابی کردند و از خدمات ارائه شده و شفافیتی که وجود داشت، رضایت داشتند.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خوزستان افزود: برخی مواقع در خصوص اطلاع‌رسانی اخبار صدا و سیما، گله‌هایی داشتیم. در صدا و سیما صحنه‌هایی را به تصویر می‌کشیدند که درست نیست در حالی که باید کرامت مردم سیل‌زده حفظ می‌شد. این سیل‌زدگان از نظر روحی و روانی آسیب دیده‌اند و همه چیز خود را از دست داده‌اند و ضرر کرده‌اند و آینده تاریکی پیش رو دارند.

خدادادی گفت: پیش از این، همه انتظار تبعات سو اجتماعی پس از سیلاب را داشتند اما سیل همه این مسائل را با خود برد و امیدواریم بتوانیم به خوبی از آن صیانت کنیم. همچنین آمار صحیح از آسیب‌دیدگان و خسارت‌های وارد شده باید دقیقاحصاء شود.

وی افزود: در روستای مگران، ۷۰ پشه‌بند گذاشتیم تا مردم به میزان نیاز از آنها استفاده کنند و دیدیم که فرهنگ‌سازی به حدی بود که مردم ۳۵ پشه‌بند را برداشتند و زمانی که سوال کردیم چرا همه را نبردید؟ گفتند که نیاز ما همین ۳۵ پشه‌بند است. این موضوع خیلی خوشحال‌کننده است و جای تشکر دارد.