اخبار / استانی

با مشارکت ۳ استان؛ برگزاری مانور منطقه‌ای بهداشت و درمان اضطراری در بیرجند

مانور منطقه ای تیم‌های بهداشت و درمان اضطراری به مدت یک روز در مناطق کم برخوردار کاظمیه و حاجی آباد بیرجند برگزار شد.

۸ ماه قبل

با مشارکت ۳ استان؛ برگزاری مانور منطقه‌ای بهداشت و درمان اضطراری در بیرجند

به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی، «مجید رضا لطیفی» معاون بهداشت، درمان و توانبخشی هلال احمر خراسان جنوبی امروز (۱۴ بهمن) حاشیه مانور بهداشت و درمان اضطراری در جمع خبرنگاران اظهار کرد: به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی جمعیت هلال احمر خدمات بهداشتی و درمانی را به محلات کم برخوردار شهرستان بیرجند ارائه می‌کند.

معاون بهداشت، درمان و توانبخشی هلال احمر خراسان جنوبی از استقرار دو تیم درمان اضطراری هلال احمر از استان خراسان رضوی و شمالی در مناطق کم برخوردار کاظمیه و حاجی آباد بیرجند خبر داد و گفت: در این راستا ۴۰ نفر شامل پزشک، پرستار، کارشناس بهداشت محیط، کارشناس بهداشت تغذیه،‌ روان شناس، ماما، تکنیسین دارویی و تعدادی از پرسنل داوطلبان و  امدادگران جمعیت هلال احمر مشارکت داشتند.

لطیفی با تاکید بر ارائه خدمات تیم‌های درمان اضطراری به مردم تا عصر امروز، ادامه داد: این تیم‌ها به ۷۳۵ نفر از مردم مناطق کم برخوردار بیرجند به صورت رایگان خدمات بهداشتی و درمانی ارائه داده‌اند.

 

 

وی هدف از برگزاری این مانور را افزایش آمادگی در زمان بروز حوادث عنوان کرد و گفت: این عملیات تمرینی به مدت یک روز و با هدف ‌سنجش آمادگی تیم‌ها در سطح منطقه و زمان‌های بحرانی و با هدف ارتقاء سطح سلامت جامعه و ارائه خدمات بهداشتی و درمانی اجرا شده است.

معاون بهداشت، درمان و توانبخشی هلال احمر خراسان جنوبی با اشاره به اینکه برگزاری مانور بهداشت و درمان اضطراری به علت اینکه در مناطق کم برخوردار اجرا می‌شود نیز گامی مثبت در راستای محرومیت‌زدایی و ایجاد امکان درمان برای ساکنان این مناطق است، بیان کرد: همچنین در راستای برگزاری این مانور بیمارستان صحرایی (RDH)هلال احمر خراسان جنوبی در شهرک بعثت بیرجند راه اندازی شده و قسمت های مختلف شامل اتاق عمل،‌ ریکاوری، اورژانس و بخش های زنان و مردان در آن پیش بینی شده است.

 
برگزاری مانور زلزله در حاجی آباد بیرجند

مریم خادمی، رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان بیرجند امروز ( ۱۴ بهمن) در حاشیه مانور بهداشت و درمان اضطراری اظهار کرد: با توجه به گزارش مرکز ۱۱۲ جمعیت هلال احمر مبنی بر وقوع زلزله فرضی در روستای حاجی آباد امدادرسانی منطقه به جمعیت هلال احمر بیرجند واگذار شد.

وی افزود: بلافاصله تیم های ارزیابی سوانح، جستجو و نجات شهری، فوریت های درمانی، واکنش سریع، تغذیه و اسکان اضطراری، پشتیبان اضطراری، مستندسازی و آنست به محله حادثه اعزام شدند.

رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان بیرجند با بیان اینکه هدف از برگزاری این مانور ارزیابی دستگاه های امدادی و خدمات رسان و افزایش آمادگی نیروهای امدادی هلال احمر در حوادث است، گفت: برگزاری این مانور ها کمک می کند تا نیروهای امدادی در ماموریت های حوادث واقعی به نحو مطلوب و موثری ارائه خدمات داشته باشند.

 

خادمی با اشاره به اینکه آتش نشانی، نیروی انتظامی، اورژانس، اداره آب و فاضلاب روستایی، شرکت برق و پزشکی قانونی و شبکه بهداشت و درمان در این مانور همکاری داشتند، عنوان کرد: با توجه به اینکه احتمال تخریب در این زلزله فرضی زیاد بود همزمان با تیم های ارزیابی سوانح نیروهای امدادی نیز به محل حادثه اعزام شدند.

وی از اعزام ۶۵ نفر در قالب ۱۰ تیم امدادی به محل برگزاری مانور خبر داد و بیان داشت: بالگرد هلال احمر نیز در این مانور مصدومان حادثه را به بیمارستان صحرایی منتقل می کند.