به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر، خالقی؛ مدیر کل تشریفات و ارتباطات بین المللی معاونت امور بین‌الملل و حقوق بشردوستانه ضمن تقدیر و تشکر از مدرس این دوره، توماس گلاس، دفتر کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در تهران، برگزار‌کنندگان و همچنین همکاران امور بین‌الملل و حقوق بشردوستانه، معاونت آموزش، پژوهش و فناوری و اداره کل روابط عمومی و ارتباطات مردمی، موفقیت و دستیابی به اهداف این کارگاه را در تداوم و تبادل اطلاعات و همچنین نهادینه کردن مبحث مشارکت جوامع و مسئولیت پذیری (CEA) دانست و ابراز خرسندی کرد: ایران از نحستین کشورها و جمعیت های ملی پیشگام در برگزاری این دوره است؛ لذا از دریافت انتقادات و پیشنهادات برای بهتر شدن دوره های بعدی استقبال می کنیم تا در آینده گام های محکم تری در این زمینه و گسترش موضوع مورد بحث برداشته شود.

خواسته‌های جامعه آسیب‌دیده را کشف کنیم
توماس گلس، مشاور اطلاع رسانی عملیاتی و مشارکت جوامع کمیته صلیب سرخ به تدریس مفهوم «مشارکت جوامع» پرداخت و بر «لزوم مشارکت دادن افراد آسیب دیده در فرآیند امدادرسانی» تاکید کرد.

وی با بیان اینکه هلال احمر ایران با داشتن دو میلیون داوطلب و خدمت رسانی وسیع، یکی از اعضای قوی نهضت بین المللی صلیب سرخ محسوب می شود، گفت: هلال احمر ایران یکی از باتجربه ترین جمعیت های ملی دنیاست. برگزاری کارگاه مشارکت جوامع و مسئولیت پذیری به مجموعه اقداماتی اشاره دارد که مرتب انجام می شود و قرار است در چارچوب جدیدی مورد یادآوری قرار بگیرد.

توماس گلس، محورهای اصلی کارگاه را در چهار بخش «ارزیابی»، «طراحی و برنامه ریزی»، «اجرا و پایش» و «ارزشیابی و فراگیری» تقسیم بندی کرد و افزود: این کارگاه آموزشی به بررسی نقش جوامع هدف در کمک‌رسانی پرداخت و بر اهمیت مشارکت افراد منطقه حادثه‌دیده در فرآیند امدادرسانی تاکید داشت؛ مشخصا سعی کردیم به این سوال پاسخ بدهیم که چگونه میتوانیم جوامع هدف را در فرآیند کمک‌رسانی مشارکت بدهیم؟ به نحوی که در نهایت به درک درستی از خواسته ها و نیازهای آنها برسیم و با ایجاد حس اعتماد و احترام به کسانی که نیاز به کمک دارند، امدادرسانی کنیم.

مشاور اطلاع رسانی عملیاتی کمیته بین المللی صلیب سرخ با بیان اینکه برای دستیابی به این مهم نیاز است تا «بیشتر از اینکه درباره خودمان صحبت کنیم، اجازه بدهیم جامعه هدف حرف بزند» بر «اطلاع رسانی به معنای کمک» تاکید کرد و افزود: باید بدانیم چه اطلاعاتی می تواند به نجات زندگی افراد آسیب دیده منجر شود یا اینکه آنها را در شرایط بهتری قرار بدهد؟ ارزیابی دقیق و شرکت دادن افراد حادثه دیده در فرآیند امدادرسانی، ما را به این هدف نزدیک می کند. همچنین باید فرهنگ، آداب و ارزش های مردم مناطق آسیب دیده را بشناسیم و از آن برای تعیین رویکردهای بشردوستانه مان بهره ببریم.

توماس گلس، برآورد کارگاه آموزشی و مشارکت شرکت کننده ها را مثبت ارزیابی کرد و گفت: ۴۵ نفر از اعضای جمعیت هلال احمر ایران با تخصص‌های مختلف در کارگاه حضور داشتند و تعاملی قوی را رقم زدند. شخصا همانقدر که حرفی برای گفتن داشتم، توانستم از شرکت کننده ها یاد بگیرم. من به این کارگاه از بیست، ۱۹ می دهم؛ به این دلیل که می توانست طولانی تر باشد.

در پایان این کارگاه آموزشی به شرکت کننده ها، مدرک معتبر حضور در دوره آموزشی داده شد.