اخبار / استانی

برگزاری دوره‌های امدادی در گیلان،کرمان و کردستان

دوره آموزشی “اسکان اضطراری در شرایط بحرانی” ویژه خبرنگاران استان گیلان، مرحله اول دوره آموزشی منطقه ای تیم های واکنش سریع کرمان ،۱۶۰ برنامه آموزشی بشردوستانه در کردستان در هفته گذشته،برگزار شد.

۲ ماه قبل

برگزاری دوره‌های امدادی در گیلان،کرمان و کردستان

دوره آموزش امداد و کمک های اولیه ویژه خبرنگاران در گیلان

دوره آموزشی “اسکان اضطراری در شرایط بحرانی” در مرکز آموزشی چاف لنگرود با حضور خبرنگاران و عکاسان استان به منظور ارتقاء دانش امدادی آنها و اطلاع رسانی سریع، صحیح و دقیق در حوادث و سوانح برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر استان گیلان، در این دوره آموزشی ۲ روزه، خبرنگاران و عکاسان به شکل تئوری و عملی ضمن فراگیری مباحث تئوری با نحوه چادرزنی و طراحی اردوگاه اسکان افراد آسیب دیده آشنا شدند.
رضا علیزاده مدیر روابط عمومی جمعیت هلال احمر استان گیلان در این خصوص گفت: هلال احمر گیلان با برگزاری دوره های آموزشی ویژه خبرنگاران تلاش می کند، ضمن آشنایی خبرنگاران و عکاسان با شرایط بحرانی بتواند از حضور این قشر در مواقع ضروری استفاده کند.
علیزاده یادآورشد: به دلیل حادثه خیز بودن استان گیلان، برگزاری این دوره های آموزشی برای اصحاب رسانه مستمر است و خبرنگاران و عکاسان آموزش دیده در اولویت اعزام به مناطق حادثه دیده و دریافت خدمات قرار می گیرند.


برگزاری مرحله اول دوره آموزشی منطقه ای تیم های واکنش سریع کرمان

 

معاون آموزش و پژوهش جمعیت هلال احمر استان کرمان از برگزاری مرحله اول دوره آموزشی منطقه ای تیم های واکنش سریع با حضور بیش از ۹۵ نجاتگر در محل مرکز آموزش های تخصصی امدادونجات جمعیت هلال احمر استان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر استان کرمان؛ معاون آموزش و پژوهش جمعیت هلال احمر استان بیان کرد: مرحله اول دوره آموزشی منطقه ای تیم های واکنش سریع با حضور بیش از ۹۵ نجاتگر از استان های سیستان و بلوچستان، کرمان، هرمزگان و فارس در محل مرکز آموزش های تخصصی امدادونجات جمعیت هلال احمر استان در حال برگزاری است.

نسرین پیرمرادی با اشاره به ارتقاء توان علمی و عملی نجاتگران و ضرورت آمادگی حداکثری آنان در مواجهه با حوادث، گفت: این دوره تخصصی به مدت ۷ روز و با حضور مدرسان مجرب امداد و نجات در مرکز آموزش های تخصصی واقع در پایگاه امدادی پشتیبانی جنوب شرق برگزار شده است.

وی گفت: به منظور بالا بردن میزان آمادگی تیم های واکنش سریع، در این دوره آموزشی همزمان سه رشته تخصصی جست و جو و نجات در آوار، جست و جو و نجات در حوادث جاده ای، جست و جو و نجات در ارتفاع و فضای معلق در حال برگزاری است.

وی هدف از برگزاری این دوره را افزایش آمادگی، مهارت و سطح آگاهی نجاتگران در مقابله با حوادث و بلایای طبیعی دانست و گفت: فراگیران در این دوره آموزشی با مبانی و پایه های جست و جو و نجات، مدیریت صحنه، جست و جو و روش های دسترسی به مصدوم، رهاسازی و تثبیت مصدوم، تریاژ، کار با تجهیزات آمبولانس، کار با تجهیزات خودروی نجات، مقدمات جست و جو و نجات در آوار، اصول کار با تجهیزات مورد نیاز در آوار برداری، فوریت های پزشکی، اصول عملیات نجات در ارتفاع، کار با انواع گره ها و ترکیب قرقره ها، روش و اصول نجات در ارتفاع، چاه و قنات، تخلیه از ساختمان های بلند، مهارت کار با طناب آشنا شدند.

آموزش های همگانی امداد و کمک های اولیه در شهر بابک

سرپرست جمعیت هلال احمر شهربابک از بهره مندی بیش از ۲۰۰ نفر از اقشار مختلف جامعه ورزشی، انتظامی، دهیاران و عموم از دوره های آموزش های همگانی امداد و کمک های اولیه خبر داد.

موسی نگارستانی با اعلام این خبر گفت: در چهار ماه نخست سال جاری ۷ دوره آموزشی توسط جمعیت هلال احمر شهربابک برگزار شده است.

وی گفت: بیش از ۲۰۰ نفر از اقشار مختلف ورزشی، انتظامی، دهیاران و عموم با حضور در دوره های آموزش همگانی از آموزه های امدادی برخوردار شدند.

وی با اشاره به برگزاری دوره آموزش عمومی امداد ویژه ۲۴ نفر از اعضای جوانان و داوطلبان هلال احمر شهربابک گفت: فراگیران در این دوره با مباحثی از قبیل نحوه کار با قطب نما و انواع آن، مستند سازی و ارتباط با رسانه، اصول پیمایش، کلیدهای طبیعی، نقشه و پیمایش الکتریکی، ارزیابی سوانح، نحوه کار با تجهیزات امدادی و پشتیبانی، اسکان اضطراری و نحوه برپایی اردوگاه آشنا شدند.

برگزاری ۱۶۰ برنامه آموزشی بشردوستانه در کردستان

مدیرعامل جمعیت هلال احمر کردستان نیز از برگزاری ۱۶۰ برنامه و فعالیت آموزشی، بشردوستانه، فرهنگی و تفریحی جهت جوانان و نوجوانان از ابتدای تابستان تا کنون خبر داد.

به گزارش روابط عمومی هلال احمر استان کردستان، محمدباقر محمدی ضمن اشاره به اهمیت جذب و سازماندهی اعضای جوان گفت: تابستان فرصت مناسبی برای جذب اعضاء جدید همچنین اجرای برنامه ها و فعایتهای  همسو با اهداف جمعیت هلال احمر است.

محمدی گفت: اعضاء کانون های جوانان، دانشجویی، دانش آموزی، طلاب، روستایی و غنچه های هلال جمعیت هلال احمر استان در فصل تابستان نیز مانند سایر فصول در جمعیت حضور داشته و اوقات فراغت خود را در خانواده جمعیت هلال احمر و در قالب کلاس ها و کارگاههای متنوع آموزشی سپری می کنند.

وی گفت: برنامه های آموزشی همچون کلاس های کمک های اولیه، پیشگیری از اعتیاد و ایدز، مهارت های زندگی، و.. برنامه های بشردوستانه همچون بازدید از سالمندان، پاکسازی محیط زیست از جمله سر فصل های اصلی برنامه ها در تابستان است.

مدیر عامل جمعیت هلال احمر کردستان یادآور شد: باتوجه به این که سازمان جوانان به عنوان دروازه ورود به جمعیت هلال احمر محسوب می شود، تلاش جمعیت هلال احمر برای پرکردن اوقات فراغت جوانان و نوجوانان باید با حساسیت، اهتمام و نوآوری های قابل توجهی همراه باشد.

محمدی به ضرورت راه اندازی یک اردوگاه چند منظوره فرهنگی، آموزشی و تفریحی در این استان برای اجرای برنامه های متنوع و مدون فرهنگی و آموزشی هلال احمر به منظور جذب و نگهداری جوانان و نوجوانان  عضو جمعیت هلال احمر تاکید کرد.