اخبار / استانی

برگزاری دوره‌های آموزشی امداد و نجات هلال‌احمر در ۵ استان

دوره‌های آموزشی حمایت‌های روانی‌ و‌ اجتماعی، امداد و کمک‌های اولیه، اسکان اضطراری و اقدامات پیش بیمارستانی، این هفته از سوی هلال‌احمر در استان‌های زنجان، یزد، گیلان، کرمان و هرمزگان برگزار شد.

۴ هفته قبل

برگزاری دوره‌های آموزشی امداد و نجات هلال‌احمر در ۵ استان

برگزاری دوره تخصصی حمایت های روانی و اجتماعی در زنجان

معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر استان زنجان گفت: دوره آموزش تخصصی پایه حمایت های روانی و اجتماعی ویژه تیم های عملیاتی امدادگران و نجاتگران این استان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر استان زنجان، غفور آقاجانلو، هدف از برگزاری دوره تخصصی پایه حمایت های روانی و اجتماعی را تربیت امدادگران متخصص و تیم های عملیاتی برای ارائه خدمات در حوزه حمایت های روانی و اجتماعی در حوادث و سوانح عنوان کرد.

معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر استان زنجان گفت: شناخت گروه های آسیب پذیر، آشنایی با کمک های اولیه روانشناختی در سوانح، واکنش ها و اختلالات روانی پس از حوادث از دیگر مواردی است که فراگیران می آموزند.

آقاجانلو با بیان اینکه این دوره های تخصصی سالانه برگزار می شود، گفت: تغذیه در شرایط اضطراری، پایه پیش بیمارستانی، جست و جو و نجات در سوانح بین شهری، سرپناه اضطراری، توان افزایی، جست و جو و نجات در محیط های آبی و کوهستان از دیگر عناوین آموزشی برای تابستان امسال است.

معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر استان زنجان گفت: در دوره تخصصی ۲۴ ساعته، ۴۰ نفر از امدادگران و نجاتگران حضور داشتند.

آشنایی معلمان مقطع ابتدایی اردکان با آموزش های امداد و کمک‌های اولیه 

جمعیت هلال احمر شهرستان اردکان با همکاری آموزش و پرورش شهرستان، یک دوره آموزشی امداد و کمک‌های اولیه ویژه معلمان ابتدایی برگزار کرد.

به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر استان یزد؛ جواد کمال آبادی رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان اردکان با اشاره به اینکه ایران جزو ۱۰ کشور حادثه خیز دنیاست، افزود: با توجه به بروز انواع حوادث، بلایا و سوانح در کشور و لزوم توجه جدی و زیربنایی به آموزش‌های امدادی و اقدامات پیشگیرانه از آسیب‌ها، دوره‌های امداد و کمک‌های اولیه ویژه معلمان دوره ابتدایی این شهرستان با همکاری آموزش و پرورش شهرستان برگزار شد.

وی گفت: این دوره با هدف آموزش و ارتقای آگاهی عمومی و آموزش همگانی معلمان در زمینه فعالیت‌های امدادی و عام‌المنفعه برگزار شد.

کمال آبادی با بیان اینکه ۴۰ نفر از معلمان دوره ابتدایی دراین دوره آموزشی شرکت داشتند گفت: شرکت کنندگان در این دوره آموزشی، نحوه امدادرسانی در حوادثی چون خفگی‌ها، پانسمان و بانداژ، شکستگی‌ها، آتل بندی، CPR، زخم‌ها، خونریزی‌ها، سوختگی، مسمومیت‌ها، گزیدگی‌ها و… را فرا گرفتند.

توانمندسازی زنان هلال احمر گیلان در طراحی اردوگاه و اسکان موقت

به گزارش روابط عمومی هلال احمر گیلان، مهدی ولی پور مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان گفت: با توجه به گستردگی حوادث در سالهای اخیر نیاز به آموزش تخصصی کارکنان کاملا احساس می شد.

مانی علی اصغری معاون آموزش و پژوهش جمعیت هلال احمر استان گیلان نیز گفت: دوره های آموزشی طراحی اردوگاه و اسکان موقت ویژه زنان هلال احمر گیلان، شامل دوره اسکان اضطراری، دوره راهبردی نقشه خوانی و پیمایش، شناخت و کاربری تجهیزات امداد و نجات و مدیریت بحران است که به منظور ارتقای مباحث عملیاتی و امدادی کارکنان برگزار می شود.

اصغری گفت: در این دوره ۲۵ نفر از کارکنان زن ستاد جمعیت هلال احمر حضور داشتند که چهارمین گروه از کارکنان هلال احمر بودند.

 

۲ دوره آموزش تخصصی اقدامات پیش بیمارستانی ویژه امدادگران کرمان

معاون آموزش و پژوهش جمعیت هلال احمر استان کرمان از برگزاری دو دوره تخصصی اقدامات پیش بیمارستانی منطقه ای ویژه ۶۴ نفر از امدادگران استان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر استان کرمان؛ معاون آموزش و پژوهش جمعیت هلال احمر استان بیان کرد: این دوره با حضور امدادگران شهرستان های سیرجان، رابر، کهنوج، عنبرآباد، جیرفت و ساردوئیه و به میزبانی سیرجان و جیرفت برگزار شد.

نسرین پیرمرادی افزود: امدادگران در این دوره آموزشی با مباحث ارزیابی و تثبیت وضعیت پزشکی مصدوم، CPR پیشرفته، کار با دستگاه AED، مراقبت های اولیه در تروماها، ارزیابی اولیه صحنه، تریاژ در حوادث، آشنایی با کبف احیاء و داروهای رایج در پایگاه ها، بازکردن راه هوایی، آشنایی و ارزیابی علائم، رگ گیری و سرم تراپی نیز آشنا شدند.

آموزش تخصصی اسکان اضطراری در رودان

سرپرست جمعیت هلال احمر رودان نیز از برگزاری دوره تخصصی اسکان اضطراری به مدت سه روز در این شهرستان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر استان هرمزگان؛ یعقوب یعقوبی گفت: دوره تخصصی اسکان اضطراری با حضور ۲۰ امدادگر جمعیت هلال احمر ویژه برادران به مدت سه روز در رودان برگزار شد.

وی گفت: هدف از برگزاری دوره‌های آموزش تخصصی امدادگران، افزایش دانش عملیاتی تیم‌های امداد و نجات، افزایش بهره وری عملیات‌های امداد و نجات در سوانح و حوادث، ارتقای توان کیفی جمعیت هلال احمر در راستای مقابله با حوادث و سوانح، نمایش توان علمی و عملیاتی جمعیت هلال احمر و تثبیت نقش محوری جمعیت هلال احمر در عرصه پاسخ به سوانح و حوادث بوده است.

یعقوبی گفت: در این دوره آموزشی ۲۴ ساعته، مباحث شرح وظایف امدادگران، سرپناه اضطراری، اسکان موقت اردوگاه در حوادث، روش‌ها و استاندارد اسکان اضطراری، طراحی و اجرای اردوگاه، شناخت بیماری‌های شایع در اردوگاه اسکان اضطراری، مدیریت اردوگاه اسکان اضطراری و آشنایی با دفترچه‌های خانوار در اردوگاه آموزش داده می‌شود.

سرپرست جمعیت هلال احمر رودان، گفت: در پایان این دوره آموزشی برای قبول‌شدگان گواهینامه پایان دوره صادر شد.