اخبار / ستادی

برگزاری دومین جلسه شورای اندیشه ورزی سازمان داوطلبان

دومین جلسه شورای اندیشه ورزی با محور عمق بخشی به فرآیند افزایش اعتبار کارت عضویت داوطلبی و ارایه راهکارهای نوین انجام فعالیت های عام المنفعه در جمعیت هلال احمر با حضور صاحب نظران و پیشکسوتان عرصه فعالیت های داوطلبی برگزار شد.

۱۲ ماه قبل

برگزاری دومین جلسه شورای اندیشه ورزی سازمان داوطلبان

به گزارش روابط عمومی سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر، در ابتدای این جلسه مهندس حبیب درگاهی، سرپرست سازمان داوطلبان با تقدیر از همراهی اعضای این شورا در تصمیم سازی ها و ارایه راهکارهای آزموده شده برای ارتقای کیفی سرمایه اجتماعی و همدلی بیشتر توانمندان با قشرهای آسیب پذیر جامعه ، هدف از تشکیل دومین جلسه این شورا را عمق بخشی به فرآیند افزایش اعتبار کارت عضویت داوطلبی و ارایه راهکارهای نوین انجام فعالیت های عام المنفعه در جمعیت هلال احمر دانست.
وی با اشاره به اعتبار بالای کارت داوطلبی در سایر کشورها ،افزود: ارتقای ارزش کارت های عضویت داوطلبی درجمعیت هلال احمر نگهدار، پیش برنده و مؤثر در حفظ بنیاد این سازمان بزرگ عام المنفعه است که درنهایت منجر به رفع بخشی از مشکلات و آسیب های اجتماعی و حتی توانمندسازی افراد آسیب دیده و آسیب پذیر کشور در قالب سرمایه اجتماعی می‌شود.
سرپرست سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمرضمن مرور تجربه های قبلی به آسیب شناسی آن ها پرداخته وخاطرنشان کرد: تا کنون با خردجمعی و بهره گیری از توان توانمندان، نیازهای بی شماری از مناطق محروم مرتفع شده است که نمونه اخیر آن انعقاد قراداد تجهیز روستایی بسیار محروم دراستان ایلام به چشمه های سرویس بهداشتی و حمام در زمانی کوتاه و همچنین ساخت ۵۰ باب خانه برای اهالی روستایی محروم در استان کرمان با مشارکت چند تن از خیرین داوطلب جمعیت هلال احمر است.
مهندس درگاهی حفظ برنامه های شاخص فعلی و اضافه کردن برنامه های شاخص نوین در حوزه خدمات داوطلبانه را به عنوان راهبردهای اساسی این شورا ذکر کرد.
بهره گیری از خدمات داوطلبانه برای از کاهش فقر فرهنگی
همچنین در این جلسه، دکتر احمد علی نوربالا، رییس اسبق جمعیت هلال احمر با بیان اینکه جمعیت هلال احمر دارای برند سه گانه ای متشکل از قدمت بیش از ۹۰ ساله،اقبال و اعتماد مردمی و تعهدات بین المللی است ، افزود: اعضای داوطلب در سطوح بالای تصمیم گیری مشارکت دارند.
وی تشریح کرد: نیاز نیازمندان فقط به مواقع حادثه و فقر مادی محدود نمی شود بلکه ممکن است فقر فرهنگی را شامل شود که خدمات داوطلبانه می تواند ابزاری مفید برای رفع آن باشدکما این اینکه تا به حال نیز خدمات داوطلبانه فرصتی کم نظیر را با آموزش و آگاه سازی جامعه و نیز حساس سازی برای مسوولیت پذیری اجتماعی فراهم آورده که قابل ستایش است.
رییس اسبق جمعیت هلال احمر بر ضرورت احصاء نیازهای فرهنگی با توجه به شرایط جامعه همچون خشم، رقابت ها ی ناسالم و حسادت تاکیدکرد و خاطرنشان کرد: این نیازها وحدت ملی و سرمایه اجتماعی را تهدید می کنند که لازم است با رصد آ ن ها منطبق با برنامه ششم توسعه کشور و از همه مهم تر اساسنامه و قوانین جمعیت هلال احمر و بهره گیری از توان گروه های ۴ گانه داوطلبی ( مهارت، هدایت، حمایت و مشارکت) نسبت به رفع آن ها اقدام کرد.
بهره گیری از ظرفیت عظیم تجربه افراد کارآزموده برای جلب مشارکت های مردمی
حسین انواری ،عضو هییت امناء کمیته امداد امام خمینی(ره) نیز دراین جلسه با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی به مثابه عرصه ای بزرگ برای تربیت و شناساندن چهره های مدیریتی ورزیده و کارآزموده محسوب می شود، افزود: استفاده از تجربه پیشکسوتان و کمک گرفتن از سیره نبوی ، عواملی مهم برای جذب افراد موثر درانجام کارهای خیریه هستند ، از این رو بازنشستگان دستگاه های مختلف دولتی و غیر دولتی مانند ذخایری ارزشمند و با انگیزه برای انجام امور عام المنفعه هستند که نباید از آن ها غافل شد.
وی با تاکید بر ضرورت فعال تر شدن نقش سازمان های عام المنفعه درزمان های عادی و غیر بحرانی برای آماده سازی قشرهای مختلف مردمی در برابر حادثه ها، اعتماد مردمی به این گونه سازمان ها ، ظرفیت های خوبی را فراهم آورده است که شایسته است با استفاده از فناوری های نوین و توسعه روش های جدید ، تبیین ارزشی خدمات انساندوستانه و آموزش افراد فعال در حوزه خدمات اجتماعی و مددکاری این منابع را در خدمت افراد محروم و کم برخوردار جامعه قرار دهیم.
تلاش برای کاهش همزمان فقر اقتصادی و فرهنگی
مسوول حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر در این جلسه به حدیثی از حضرت امام موسی کاظم(ع) مبنی بر رابطه فقر و آسیب های اجتماعی اشاره کرد و گفت: می بایست همزمان برای رفع فقر و کفر اندیشید.
حجت الاسلام و المسلمین حسینعلی زاهدی با بیان اینکه اگر فقر و بیماری فرهنگی فراگیر شود با تنها گزارش دادن نمی‌توان آن را درمان کرد افزود: دور هم جمع شدن برای رفع مشکلات و موضوعات فراگیر خوب است اما فقر اجتماعی علل و عواملی دارد که مبارزه با آن اسباب و مصوباتی دارد و این گونه نیست که در قالب یک نهاد یا سازمانی کاری انجام شود هنگامی که فقر فراگیر و اجتماعی است باید با توجه به کارشناسی‌هایی که در بخش‌های مختلف وجود دارد در جهت رفع آن اقدام کرد.
پیش بینی برای راه اندازی نظام پیشنهادات و سیستم تشویقی داوطلبان
دبیر شورای اندیشه ورزی سازمان داوطلبان جمعیت هلا ل احمر با بیان اینکه این جلسه پس از نیازسنجی ، تعیین اولویت ها و تلاش برای تشکیل کمیته های تخصصی در حوزه انگیزشی داوطلبان با همفکری و اتخاذ بهترین تصمیم ها تشکیل شده است، خاطرنشان کرد: مسئولیت اجتماعی درمیان مردم ما جایگاه ویژه ای دارد و مردم علاقه مند هستند تا تحت پرچم هلال احمر به عنوان سازمانی باسابقه و تخصصی به ارایه خدمات و مشارکت در برنامه های خیریه بپردازند.
دکتر مهدی صادقی ، توجه به تکریم داوطلبان، تاکید بر تیم سازی و کمک به خانه های داوطلبی هلال، ترویج بیش از پیش فعالیت های داوطلبانه در فضای مجازی، راه اندازی نظام پیشنهادات و سیستم تشویقی و … را از جمله مواردی دانست که می تواند در افزایش اعتبار کارت های داوطلبی جمعیت هلال احمر مفید باشد.
گفتنی است دکتر مجید یارمند، مشاور رییس جمعیت هلال احمر در امور برنامه ریزی و بودجه، دکتر امیر مهدی سادات علایی، رییس هییت مدیره موسسه راز زندگی، عبدالرضا نداف مشاور شهرداری تهران، احمد هوشنگی، رییس هییت مدیره مجمع خیرین حمایت از بیماران صعب العلاج ، دکتر نادر ریاحی، بصیری و تنی چند از هنرمندان ، صاحب نظران پیشکسوتان عرصه فعالیت های داوطلبانه در این نشست به بیان نقطه نظرها و ارایه راهکار در خصوص افزایش اعتبار کارت داوطلبی و نیز سرمایه اجتماعی جمعیت هلال احمر پرداختند.