آگهی

اخبار / استانی

۱۰شعبه و ۳۰ تیم عملیاتی در «لحظه صفر» کردستان

مدیرعامل جمعیت هلال احمر کردستان از برگزاری مانور «لحظه صفر» به منظور تمرین آموخته ها و آمادگی، سرعت عمل و افزایش توان عملیاتی نیروهای امدادی هلال احمر استان بدون اطلاع عوامل امدادی از مکان و زمان عملیات خبرداد .

۲ ماه قبل

۱۰شعبه و ۳۰ تیم عملیاتی در «لحظه صفر» کردستان

به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر استان کردستان، محمدباقر محمدی، با تشریح سناریوی طراحی شده برای این مانور، گفت: وقوع یک زلزله فرضی با شدت ۵/۷ ریشتر در منطقه «زرینه اوباتوی» شهرستان دیواندره در ساعت ۲۱ شب به عوامل امدادی شعب تابعه ابلاغ شد تا در سریع ترین زمان به همراه تیم های تخصصی و تجهیزات کامل در محل حادثه حاضر شوند .مبنای اولیه سناریو حضور به موقع عوامل امدادی شعب و نیز اقدام برای برپایی اردوگاه اسکان اضطراری بود.

وی عدم اطلاع قبلی از زمان و مکان مانور لحظه صفر را از ویژگی های این مانور برشمرد و گفت: برگزاری چنین مانورهایی ضمن شناسایی نقاط ضعف و قوت، امکان برنامه‌ریزی های مناسب برای رفع نقاط ضعف و تقویت نقاط قوت امدادرسانی را میسر خواهد کرد.

مدیرعامل جمعیت هلال احمراستان کردستان همچنین از تشکیل یک تیم ارزیاب جمعیت استان برای ارزیابی صفر تا صد مانور مذکور خبر داد و افزود: تیم ارزیاب جمعیت استان ماموریت داشت از ابتدا تا پایان مانور، نسبت به ارزیابی انجام مانور، فعالیت تیم های حاضر، نحوه برپایی اردوگاه اسکان اضطراری و هماهنگی بین عوامل مدیریتی و اجرایی اقدامات لازم را انجام داده تا در اولین فرصت، ارزیابی های مذکور برای یافتن راهکار رفع نواقص و تقویت نقاط قوت، مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار گیرد.

وی با اشاره به حضور ۱۰ شعبه تابعه استان به همراه ۳۰ تیم عملیاتی در مانور مذکور یادآور شد که شعب تابعه استان با تجهیزات تخصصی و ناوگان ترابری اختصاصی خود در محل حادثه حضور یافته و نسبت به برپایی اردوگاه اسکان اضطراری اقدام کرده اند.

محمدی با اشاره به این که امدادرسانی در هلال احمر تابع زمان یا مکان خاصی نیست، گفت: در هر لحظه احتمال وقوع هر نوع حادثه ای چه طبیعی وچه انسان ساخت وجود دارد بنابراین نیروهای جمعیت هلال احمر باید به صورت شبانه روزی از آمادگی لازم برخوردار باشند.

وی افزایش سطح آگاهی مردم در زمینه حوادث و بحران ها، نهادینه سازی و ترویج فرهنگ ایمنی،‌ ایجاد آمادگی لازم برای انجام واکنش های سریع و صحیح در برابر زلزله و نحوه مواجهه با این پدیده طبیعی و ایجاد حساسیت مثبت در عموم مردم به منظور کاهش تلفات و خسارات ناشی از زلزله را از  اهداف برگزاری این مانور برشمرد .