اخبار / استانی

برگزاری نشست مجمع خیرین استان قم با حضور جانشین رئیس سازمان داوطلبان

جانشین رئیس سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر گفت: مجمع خیرین نماد واسط در مشارکت مردم و همان صدای جامعه است.

۷ روز قبل

برگزاری نشست مجمع خیرین استان قم با حضور جانشین رئیس سازمان داوطلبان

به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر استان قم، وحید شفیعی در نشست مجمع خیرین جمعیت هلال احمر استان قم گفت: قم حرم اهل بیت(ع) است و این نشان از قدمت و بار معنوی شهر قم و خیرین و بزرگان این شهر دارد.

مشاور و جانشین رئیس سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر با گرامیداشت ۱۴ آذرماه؛ روز جهانی داوطلب، افزود: هر خدمت بی منتی که در این شهر به زائران و مجاوران ارائه می‌شود به برکت حضرت معصومه(س) و جمکران است.

وی تصریح کرد: در آیات قرآن از بین ۶ هزار و ۶۶۶ آیه، در ۱۸۹ آیه از کلمه خیر و خیرین نام برده شده است که معنای خیر، نیکی و خوبی است و برخی از آیات نیز به باقی الصالحات اشاره دارد.

شفیعی بیان کرد: بزرگترین رسالت جمعیت استفاده از ظرفیت کار داوطلبانه است و افتخار می کنیم در خدمت داوطلبانی هستیم که خدمتی بی منت به آحاد مردم می دهند و مشکلات جامعه را حل می کنند.

وی خاطرنشان کرد: مجمع خیرین در واقع نماد واسط مشارکت مردم و همان صدای جامعه است که تلاش می کنند تا بار بزرگی را از دوش مسئولان بردارند.

مشاور و جانشین رئیس سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر عنوان کرد: در سیل گسترده فروردین سال جاری، کمک ۲۶۰ میلیارد تومانی مردم به حساب جمعیت و کمک غیر نقدی ۱۶۰ میلیارد تومانی جمع آوری شد. این کمک ها براساس نیازسنجی، جمع آوری شده و توسط داوطلبان و مردم و به دست نیازمندان اصلی رسید. خدماتی که در این سیل ارائه شد به عنوان خدمات ۵ ستاره از سوی فدراسیون اعلام شد که در دنیا بی سابقه و شامل توزیع غذای گرم و کانکس و دیگر امکانات بود.

وی در مورد طرح نذر آب ۲ هم گفت: سال گذشته ۵ میلیارد تومان از بودجه جمعیت به آب رسانی به مناطق محروم سیستان و بلوچستان اختصاص یافت و در سال جاری نیز با استفاده از ظرفیت داوطلبان و خیرین، این طرح را در مناطق محروم توسعه دادیم. با این فرآیند در ۱۳۰۰ کیلومتر در سیستان و جنوب کرمان و جنوب خراسان، طرح نذر آب ۲ اجرا شد و علاوه بر کاروان های سلامت، خیرینی از قم در این طرح مشارکت داشتند و ۲۵ میلیون تومان دارو و ۲۳۸ بسته غذایی یک ماهه توسط ستاد قم در این مناطق توزیع شد. همچنین توزیع ۶۲۷ پک لوازم تحریر و اسباب بازی برای کودکان کار بزرگی بود که توسط داوطلبان قمی انجام شد.

مشاور و جانشین رئیس سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر در ادامه اظهار کرد: در ایام اربعین امسال، برای اولین بار طرح “بازپیوند خانواده” در کربلا نیز با مشارکت داوطلبان و خیرین انجام شد و ۷۹۷ در راه مانده در کشور عراق که گرفتار بودند تحت پوشش خدمات قرار گرفتند.

وی خاطرنشان کرد: در این طرح وضعیت مال باختگان و بیماران و آوارگان توسط مددکاران اجتماعی در کربلا بررسی و هزینه ها پرداخت می شد که در این میان دو مورد شاخص از قمی ها شاهد بودیم، یک نفر از اهالی قم در طرح به طور خودجوش ویلچر افراد را تعمیر می کرد و در ادامه خدمت رسانی داوطلبانه پذیرای خدمت به زائران شد و خیر دیگری از قم با قبول هزینه های سنگینی، پذیرایی از زائران را بر عهده گرفت.

شفیعی تصریح کرد: اصالت شهر قم، بار مسئولیت ما را سنگین می کند، من به یاد دارم خانمی به دفتر من مراجعه کرد و گفت هزینه خود را می پردازم چرا که وقتی در کربلا بودیم از خدمات در راه ماندگان استفاده کردم و به عنوان مستمری بگیر کمیته امداد با مبلغ بسیار ناچیز این هزینه ها را به هلال احمر بازگرداند. حضور چنین انسان‌هایی وظیفه ما را سنگین می کند تا در این شرایط سخت مسئولانه تر رفتار کنیم.

مجمع خیرین جمعیت هلال احمر استان قم در اقدامات خیرخواهانه، الگوست

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان قم هم در این نشست گفت: مجمع خیرین جمعیت هلال احمر استان قم در اقدامات خیرخواهانه، الگو و نمونه است.

دکتر محمد گل‌فشان افزود: این نشست، سومین مجمع عمومی خیرین استان قم در مجموعه هلال احمر است و برای سومین دوره نیز هیات خیرین برگزار می شود.

وی گفت: فعالیت های گسترده ای در هلال احمر در امور خیر انجام گرفته ولی اینکه به صورت سازمان‌دهی شده بتوان در فعالیت های خیرخواهانه شرکت کرد، تاکنون نمونه‌ای در کشور نداشتیم. در واقع اولین مجمع خیرین هلال احمر در قم تشکیل شد و مجمع خیرین این استان در اقدامات خیرخواهانه، الگو و نمونه معرفی شده است.

گل‌فشان خاطرنشان کرد: این مجمع مشارکت زیادی در جمع آوری کمک ها به ویژه در حوادث اخیر داشته است و قم در جمع آوری کمک های سیل سال ۹۸ نیز به عنوان استان سوم معرفی شد.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان قم گفت: فعالیت های خیرخواهانه جایگاه والایی دارد و هر یک از اعضاء سرشاخه ای مهم در انجام اقدامات خیر هستند؛ تهیه جهیزیه در جمعیت قم سال‌هاست در حال انجام است در حالی که وظیفه هلال احمر نبوده اما جمعیت و خیرین نیازهای استان را شناسایی کرده و در این حوزه وارد شدند.

وی گفت: طرح تجهیزات پزشکی امانی که از سال ۸۵ در قم در حال اجراست، از سوی خیرین و داوطلبان قمی برنامه‌ریزی و طراحی شده و در حال حاضر به عنوان طرحی کشوری در حال انجام است.

گل‌فشان افزود: اقدامات بشردوستانه به شکل های مختلف در قم و در بین خیرین باید عملیاتی شود، در دانشگاهها طرحی در سلف سرویس دانشجویی در حال انجام است در این طرح دانشجویان قبل از مصرف غذا مقداری از آن را در ظرفهای خاصی جمع آوری و سپس بسته بندی می کنند و به دست نیازمندان می رسانند. با اجرای این طرح غذای گرم به دست نیازمندان می رسد که بسیار زیباست و یک فرهنگ سازی نیز تلقی می شود.