آگهی

اخبار / ستادی

تحلیل‌ و بررسی عملکرد تیم‌های بهداشت‌ودرمان در‌ سیل ۹۸؛ بازنگری دستورالعمل عملیاتی سیل ویژه تیم‌های بهداشت و درمان

مدیرکل بهداشت و درمان جمعیت هلال‌احمر گفت: کارگاه کشوری تحلیل و بررسی عملکرد تیم‌های بهداشت و درمان در سیل ۹۸، با هدف آینده نگری، بررسی تجارب، شناخت نقاط قوت و رفع نقاط ضعف در عملیات گذشته، برنامه‌ریزی و برگزار شد.

۱ ماه قبل

تحلیل‌ و بررسی عملکرد تیم‌های بهداشت‌ودرمان در‌ سیل ۹۸؛ بازنگری دستورالعمل عملیاتی سیل ویژه تیم‌های بهداشت و درمان

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت، درمان و توانبخشی، دکتر افشین علیخانی با اشاره به ارائه خدمات درمانی تیم‌های بهداشت و درمان در جریان سیل‌های سال جاری، اظهار کرد: سیل‌هایی که ابتدای سال جاری در  بسیاری از استان‌های کشور اتفاق افتاد، تجربه متفاوتی را با توجه به وسعت زیاد مناطق متاثر برای ما ایجاد کرد.

مدیرکل بهداشت و درمان هلال احمر با تاکید بر وجود شرایط بسیار خاص در مناطق آسیب‌دیده از سیل، عنوان کرد: تیم‌های بهداشت و درمان اعزام شده به مناطق سیل زده، به واسطه اتفاقاتی مانند بالا رفتن یا فروکش کردن آب، ایجاد مناطق درگیر جدید و همچنین از دسترس خارج شدن برخی مناطق آسیب‌دیده، به ناچار مجبور به تغییر مداوم برنامه‌های عملیاتی می‌شدند.

دکتر علیخانی در ادامه افزود: به هنگام بروز زلزله تیم‌های بهداشت و درمان به مناطق آسیب دیده، اعزام و پس از استقرار در مناطق عملیاتی، گاهی مجبور به ارائه خدمات سیار در مناطق آسیب دیده می‌شوند؛ اما در مواجهه با سیل تمامی خدمات باید تنها به شکل سیار ارائه می‌شد.

مدیرکل بهداشت و درمان با اشاره به انجام بررسی‌های علمی برای برگزاری کارگاه کشوری تحلیل و بررسی عملکرد تیم‌های بهداشت و درمان در سیل ۹۸، عنوان کرد: به منظور جمع آوری تجارب اعضای تیم‌های بهداشت و درمانی که در مناطق سیل زده حضور داشتند؛ پرسشنامه‌هایی توسط هفت کارگروه مختلف شامل تیم هماهنگی و مدیریت عملیات در میدان، پرستاری، پزشکی، مامایی، بهداشت محیط، بهداشت روان و تغذیه؛ طراحی و پس از توزیع در استان‌ها، توسط همین کارگروه‌ها بررسی شد.

دکتر علیخانی در پایان تاکید کرد: نتایج حاصل از این ارزیابی برای مواجهه احتمالی مجدد با سیل و ارائه بهتر خدمات به‌عنوان یک دستورالعمل عملیاتی به تمامی استان‌ها ابلاغ خواهد شد‌.