اخبار / استانی

آموزش آگاهی از خطرات مین به بیش از ۳ میلیون مهاجر افغان در هلال‌احمر خراسان‌رضوی

رئیس دفتر نمایندگی کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در ایران در دیدار با مدیرعامل هلال احمر خراسان رضوی گفت: میزبانی ایران از مهاجران افغانستان و عراق در سالیان متمادی نشان‌دهنده مهمان‌پذیری و قلب مهربان ایرانیان است.

۲ ماه قبل

آموزش آگاهی از خطرات مین به بیش از ۳ میلیون مهاجر افغان در هلال‌احمر خراسان‌رضوی

به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر استان خراسان رضوی، رتو آدریان اشتوکر، رئیس جدید دفتر کمیته بین المللی صلیب سرخ در ایران با اشاره به اجرای دو پروژه مشترک مرکز حمایت از بهبودیافتگان در گلشهر مشهد و مرکز آموزش آگاهی از خطرات مین در مرز دوغارون – تایباد، گفت: هر نوع کمکی که لازم باشد برای دسترسی بیشتر به افراد آسیب‌پذیر و حمایت از آنان باید مورد توجه قرار گیرد.

وی همچنین اجرای پروژه های مشترک همکاری میان صلیب سرخ و هلال احمر ایران با مشارکت بخش غیردولتی ویژه اتباع در مشهد را نمونه‌ای از استفاده درست از منابع و نیز پروژه آگاهی از خطرات مین در مرز دوغارون را موفق و تاثیرگذار، دانست و گفت: در سال های ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ در برخی مناطق افغانستان بالاترین آمار مصدومیت‌ها را از مین و جراحت‌های ناشی از آن داشتیم که حدود ۷۰۰ هزار نفر در این زمینه آسیب دیدند.

رئیس دفتر کمیته بین‌المللی صلیب‌سرخ در ایران گفت: حمایت از آسیب‌دیدگان بیشتر جسمی و معطوف به تامین نیازهای اولیه است، اما در مرکز حمایت از بهبودیافتگان مشهد نیازهای روانی و روحی افراد نیز مطرح و مدنظر است.

آموزش ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار مهاجر افغان در زمینه خطرات مین

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان رضوی نیز در این دیدار با ارائه گزارشی از وضع خدمات هلال احمر در خراسان رضوی، گفت: در سال‌های اخیر از بدو راه‌اندازی مرکز آگاهی از خطرات مین تایباد تاکنون بیش از ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر از مهاجران افغان از دوره‌های آموزشی آن بهره بردند.

سید مجتبی احمدی گفت: بیش از ۳۰ میلیون زائر و گردشگر همه ساله به مشهد مقدس مشرف می‌شوند که ارائه خدمات امداد و نجات به این افراد و سایر موارد مرتبط از وظایف هلال احمر استان است.

وی با اشاره به اینکه حدود ۶ درصد جمعیت استان خراسان رضوی پناهندگان و مهاجران غیرایرانی اعم از افغانستان، عراق و پاکستان و سایر کشورها هستند، تاکید کرد: همه مردم ایران آرزوی صلح و آرامش در افغانستان را دارند، اما این آرزو  برای خراسانی‌ها از دیرباز بیش از دیگران بوده است.

احمدی گفت: بازدیدهای میدانی از روند پیشرفت دو پروژه مرکز حمایت از بهبودیافتگان در گلشهر مشهد و مرکز آموزش آگاهی از خطرات مین ضمن آگاهی‌بخشی و بهبود، در تعالی اهداف بشردوستانه موثر است و موجب تسهیل روابط و تعاملات بیشتر می‌شود.