اخبار / ستادی

بیست و نهمین دوره مسابقات «رفاقت مهر» برگزار می‌شود

 رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر از برگزاری بیست و نهمین دوره مسابقات کشوری «رفاقت مهر» ویژه دختران و پسران جوان و برگزیده استان های سراسر کشور از چهارم تا ۱۴ آذر ۹۷ به میزبانی استان یزد خبر داد.

۱۰ ماه قبل

بیست و نهمین دوره مسابقات «رفاقت مهر» برگزار می‌شود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر، شهاب الدین صابونچی در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا، با اعلام این خبر اظهار داشت: در اجرا و برگزاری این دوره از مسابقات کشوری رفاقت مهر به صورت جداگانه میزبان دو گروه از دختران و پسران برگزیده استان های سراسر کشور هستیم.

وی ادامه داد: در حاشیه برگزاری این دوره از مسابقات کشوری شرکت کنندگان در یک اردوی کویرنوردی شرکت خواهند کرد که هدف از آن کسب آمادگی های لازم و توان افزایی اعضای جوان و آشنایی آنان با این شرایط مختلف آب و هوایی و چگونگی بقا و حضور در مناطقی همچون جنگل، کوهستان و کویر است.

رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر توضیح داد: در اجرا و برگزاری این دوره از مسابقات کشوری تغییراتی در آیتم های امتیازبندی و داوری این مسابقات لحاظ شده و سعی کرده ایم که بحث بشردوستی را در کنار مهارت های امدادی جدی تر بگیریم و امتیازات ویژه ای به آن بدهیم تا در انتخاب استان برگزیده این دوره از مسابقات تاثیرگذارتر باشد؛ چرا که برای ما مهم و حیاتی است که اعضای جوان هلال احمر بدانند که اصل اول از اصول هفتگانه جمعیت های ملی صلیب سرخ و هلال احمر اصل بشردوستی است و ارائه خدمات امداد و نجات یکی از مصادیق بشردوستی است.

صابونچی با بیان اینکه برگزاری مسابقات کشوری رفاقت مهر به عنوان یکی از باسابقه ترین طرح های سازمان جوانان با هدف تحقق اهداف، اصول و ارزش های فدراسیون بین المللی جمعیت های ملی صلیب سرخ و هلال احمر انجام می شود، اضافه کرد: ایجاد زمینه های دوستی و مهربانی بین اعضای جوان این سازمان، پرورش روحیه تلاش، سازندگی، تعاون، تعهد و کار دسته جمعی و داوطلبانه، شناخت، رشد، پرورش و هدایت استعدادهای بالقوه و تقویت انگیزه های اعضا نیز از جمله اهداف و رویکردهای مهم درنظرگرفته شده در اجرا و برگزاری مسابقات کشوری رفاقت مهر است.

وی تصریح کرد: همچنین ایجاد شخصیت متعادل با عنایت به علایق و نیازمندی های متفاوت اعضا در راستای اعتلای فرد و جامعه، کمک به ارتقای توانمندی های علمی، معنوی و معرفتی اعضا برای انجام فعالیت های امدادی و عام المنفعه، ایجاد رقابت سالم و غنی سازی اوقات فراغت در قالب شناخت و آموزش فرهنگ، هنر، آداب، رسوم و سنن مطلوب جامعه ‌اسلامی و پرورش روحیه مشارکت جویی، مسئولیت پذیری، تعامل و همدلی در بین اعضا از دیگر اهداف این مسابقات کشوری است.

رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر در خصوص اصول و ضوابط اجرای بیست و نهمین دوره مسابقات کشوری رفاقت مهر نیز خاطرنشان کرد: توجه به اصل کانون محوری و تکریم شخصیت اعضا، جلب مشارکت و همکاری آگاهانه و فعال اعضا، مربیان، والدین و ارگان ها و سازمان های مرتبط از موارد مهم در اجرای و برگزاری این مسابقات است.

صابونچی اظهار داشت: کارآمدی و اثربخشی برنامه ها و فعالیت ها، بهره گیری از شیوه های غیرمستقیم و تجربه های سازنده برای انتقال مفاهیم، توجه به سهولت، صرفه جویی و جامعیت برنامه ها، توجه به این اصل که مسابقه یک وسیله است نه هدف و تاکید بر آموزش قبل و بعد از اجرای مسابقه نیز سایر اصول و سیاست های مورد توجه در اجرا و برگزاری بیست و نهمین دوره مسابقات کشوری رفاقت مهر در استان یزد است.

* تمرین زلزله در مدارس و خوابگاه های دانشجویی برگزار می شود

صابونچی با اشاره به اینکه هفتم آذر ماه نیز در سراسر کشور تمرین زلزله در مدارس را در دستور کار داریم، افزود: این تمرین سراسری با هماهنگی سازمان مدیریت بحران کشور برگزار خواهد شد که طی آن سازمان جوانان جمعیت هلال احمر حضور جدی، پررنگ و تاثیرگذار خواهد شد و کانون های دانش آموزی و معاونت جوانان هلال احمر در استان و شهرستان ها پای کار هستند.

رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر، گفت: برای نیمه دوم آذر ماه هم پیش بینی کرده ایم که تمرین زلزله و امداد در خوابگاه های دانشجویی برگزار شود که هماهنگی آن با وزارت علوم و وزارت بهداشت انجام شده و این تمرین به بهانه روز ۱۶ آذر روز دانشجو در سراسر کشور انجام خواهد شد.