اخبار / ستادی

تشریح اقدامات انجام شده در ۵ استان گرفتار در سیل و آبگرفتگی

در پی وقوع سیل و آبگرفتگی در استان های کشور، معاون عملیات سازمان امداد و نجات اقدامات صورت گرفته در سیل استان های گلستان، مازندران، لرستان، خوزستان و ایلام را تشریح کرد.

۲ ماه قبل

تشریح اقدامات انجام شده در ۵ استان گرفتار در سیل و آبگرفتگی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر، شاهین فتحی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در استان گلستان از ۲۵ اسفند ۹۷ لغایت ۱۳ فروردین گفت: در ۱۰ شهرستان، تعداد ۹۸ شهر، روستا و محورهای کوهستانی به بیش از ۵۸ هزار نفر امدادرسانی شده و قریب به ۱۵ هزار و ۸۰۰ نفر اسکان اضطراری و بیش از ۵۶ هزار بسته غذایی بین آسیب دیدگان توزیع شده است.

وی افزود: باتوجه به محاصره برخی از روستاها توسط آب و تخریب راه های ارتباطی، یکی از نکات برجسته عملیات استفاده از ۶ فروند بالگرد امدادی جهت ایجاد راه دسترسی هوایی برای انتقال بیش از ۲۸۸ هزار کیلوگرم اقلام غذایی و زیستی طی ۲۱۸ ساعت پرواز بالگردهای جمعیت، سپاه و ارتش بوده است.فتح

فتحی با اشاره به ایجاد اردوگاه در مناطق مختلف شهرستان آق قلا و گرگان، افزود: بخش عمده ای از آسیب دیدگان در این اماکن اسکان اضطراری داده شده و جهت تغذیه نیز با هماهنگی خیرین غذای گرم توزیع شد

وی تاکید کرد: روزانه بیش از ۲۴۰ نفر نجاتگر در قالب ۵۰ تیم عملیاتی در حال فعالیت و امدادرسانی بوده و تعداد ۶۰ دستگاه خودروی امدادی و آمبولانس و با همکاری سازمان های دیگر و مردم محلی روزانه ۳۳ فروند قایق در حال توزیع اقلام غذایی و امدادی بین آسیب دیدگان هستند.

فعالیت ۱۱۷ تیم امدادی در مازندران

معاون عملیات سازمان امداد و نجات در خصوص اقدامات انجام شده در استان مازندران از ۲۵ اسفند تا ۶ فروردین ۹۸ گفت:تغییرات شرایط جوی در ۱۲ شهرستان استان مازندران باعث شد تا در ۸۸ شهر، روستا و محورهای کوهستانی به بیش از ۱۳ هزار نفر امدادرسانی شده و تعداد ۴۲۹ نفر اسکان اضطراری و ۴۴۵ دستگاه خودرو از برف رهاسازی و ۸۸۰ منزل از آب تخلیه شوند.

وی افزود:  در این استان نیز تعداد ۴۸۲ نفر در قالب ۱۱۷ تیم امدادی با ۱۸ فروند قایق(امدادی و محلی) فعالیت داشته و اقلام ذیل را بین آسیب دیدگان توزیع شد و در ۶ فرودین عملیات در استان مازندران به اتمام رسید.

ایجاد ۳۴ اردوگاه اسکان اضطراری در خوزستان

بنابراین گزارش فتحی در خصوص اقدامات انجام شده در استان خوزستان از ۲۵ اسفند تا ۱۳ فروردین گفت: در ۱۸ شهرستان استان خوزستان ۱۱۹ شهر، روستا، مناطق عشایرنشین و محور کوهستانی به تعداد به بیش از ۳۰ هزار ۸۰۰ نفر امدادرسانی شده و ۱۵ هزار و ۵۹۳ نفر اسکان اضطراری داده و تعداد ۳۷۶ نفر به مناطق امن انتقال داده شدند.

وی با اشاره به فعالیت ۱۷۵ تیم ( ۸۵۰ نفر) در سیل استان خوزستان افزود:  ۳۴ اردوگاه اسکان اضطراری در مدارس و سالن های ورزشی شهرهای دزفول، اهواز،شوش، شوشتر،شادگان، باوی و سوسنگرد برای سیل زدگان برپا شد. 

فعالیت ۶ فروند بالگرد برای تسریع در عملیات امدادرسانی در لرستان

معاون عملیات سازمان امداد و نجات با اشاره به اقدامات انجام شده  در استان لرستان از ۴ تا ۱۳ فروردین گفت: در استان لرستان نیز در ۱۰ شهرستان به تعداد ۱۶ هزار و ۴۲۵ نفر امدادرسانی شده و ۱۱ هزار و ۱۱۸ نفر اسکان اضطراری داده شدند.

وی با اشاره به تخلیه آب از ۳۸۵ واحد مسکونی در ازنا، پلدختر، الشتر، کوهدشت، نورآباد، الیگودرز، خرم آباد، دورود و بروجرد افزود: استقرار و فعالیت ۶ فروند بالگرد امدادی در منطقه، اعزام تیم های امدادی از استان های معین اصفهان، کردستان، همدان، چهارمحال و بختیاری و مرکزی و ایجاد اردوگاه اسکان اضطراری در شهرستان های نورآباد، الیگودرز، پلدختر و دورود از دیگر فعالیت ها در استان لرستان بوده است.

وی تاکید کرد: ۱۶۸ تیم عملیاتی (۷۵۸ نفر) در حال خدمت رسانی در این استان هستند.

امدادرسانی به بیش از ۵ هزار نفر در ایلام

معاون عملیات سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر در خصوص اقدامات این سازمان در استان ایلام از ۴ تا ۱۳ فروردین گفت: در استان ایلام نیز در ۱۱ شهرستان به تعداد ۵ هزار ۴۲۲ نفر امدادرسانی شده و ۲ هزار ۹۲۵ نفر اسکان اضطراری داده شدند.

وی با اشاره به تخلیه آب از ۱۰۳ واحد مسکونی در ایلام، آبدانان، ایوان غرب، سیروان، دهلران، ملکشاهی، چرداول، دره شهر، ماژین، بدره و مهران افزود: استقرار و فعالیت ۲ فروند بالگرد امدادی در منطقه، ایجاد ۸ اردوگاه اسکان اضطراری در شهرستان های ملکشاهی، دره شهر، ماژین و مهران و فعالیت ۳۲ تیم (۱۵۰ نفر) از دیگر اقدمات در سیل استان لرستان است.

به گفته معاون عملیات سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر امدادرسانی در گلستان، خوزستان، لرستان، ایلام، کهگیلویه و بویراحمد و خراسان شمالی ادامه دارد