اخبار / اربعین 98 / ستادی

تشکیل قرارگاه مرکزی اربعین حسینی هلال‌احمر/ آغاز عملیات رسمی ارائه خدمات هلال‌احمر به زائران در ایام اربعین

رئیس مرکز کنترل و هماهنگی عملیات اضطراری جمعیت گفت: عملیات ارائه خدمات هلال احمر به زائران در ایام اربعین حسینی از امروز به شکل رسمی آغاز شد.

۱ هفته قبل

تشکیل قرارگاه مرکزی اربعین حسینی هلال‌احمر/ آغاز عملیات رسمی ارائه خدمات هلال‌احمر به زائران در ایام اربعین

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر؛ دکتر حمیدرضا اسکاش گفت: مراحل آمادگی هلال احمر برای ارائه خدمات به زائران در ایام اربعین حسینی در دو سوی مرز ایران و عراق با استقرار نیروها و تجهیزات امدادی و درمانی انجام شده و از امروز، عملیات ارائه خدمات به زائران به شکل رسمی آغاز شد.

دکتر اسکاش با اشاره به طراحی و راه‌اندازی قرارگاه مرکزی اربعین حسینی جمعیت هلال احمر در اربعین سال جاری، افزود: فعالیت این قرارگاه در مرکز کنترل و هماهنگی عملیات اضطراری هلال احمر واقع در ساختمان صلح، از یک ماه گذشته آغاز شده و تا زمانی که دبیرکل جمعیت به عنوان فرمانده قرارگاه، پایان عملیات را اعلام کند، ادامه خواهد یافت اما پیش بینی می شود عملیات ارائه خدمات به زائران در ایام اربعین حسینی تا پایان مهرماه ادامه داشته باشد.

وی گفت: دو بازوی اصلی قرارگاه مرکزی اربعین هلال احمر، سازمان امداد و نجات در داخل ایران و مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر در کشور عراق هستند. سازمان امداد و نجات جمعیت، علاوه بر ارائه خدمات امدادی به زائران در داخل مرزهای کشور، ۲۱۰ امدادگر و نجاتگر و مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر هم در مجموع ۱۵۳۶ نیرو برای ارائه خدمات پزشکی و درمانی به عراق اعزام می کنند.

رئیس مرکز کنترل و هماهنگی عملیات اضطراری جمعیت همچنین از تشکیل ستاد کنترل و هماهنگی عملیات اضطراری EOC هلال احمر ایران برای اولین بار در شهر نجف در ایام اربعین خبر داد و گفت: این ستاد به منظور ایجاد مرکزیت و مدیریت اطلاعات و فرماندهی عملیات در اربعین تشکیل می شود.

افزایش ظرفیت خدمات هلال احمر در اربعین سال جاری

دکتر اسکاش در ادامه با اشاره به افزایش ظرفیت خدمات هلال احمر ایران در اربعین سال جاری افزود: برای اولین بار نیروهای جوانان به شکل سازماندهی شده در عملیات خدمت رسانی به زائران در ایام اربعین حضور دارند و ۳۷ نیروی جوان که اغلب ایشان امدادگر، نجاتگر و مربی هلال احمر هم هستند، در قالب تیم های سحاب در شهرهای نجف، کربلا و مسیر نجف به کربلا مستقر شده و زائران را برای دریافت خدمات مورد نیاز از هلال احمر، راهنمایی می کنند. علاوه بر این، برای نخستین بار در ایام اربعین، ۲۴ نیروی کادر و داوطلب جمعیت هلال احمر نیز با استقرار در شهرهای نجف و کربلا به زائران مهجور و در راه ماندگان که برای بازگشت به کشور مشکل دارند، خدمات لازم از جمله مددکاری و انتقال به داخل کشور ارائه می کنند. سه نیروی پژوهشگر هم به منظور مستندسازی و انجام پروژه های پژوهشی هلال احمر در اربعین فعال خواهند بود.

وی تأکید کرد: این قرارگاه با ستاد اربعین وزارت کشور به شکل ۲۴ ساعته در تماس است و علاوه بر دریافت اطلاعات لازم، اطلاعات مهم مربوط به عملکرد هلال احمر را نیز در اختیار وزارت کشور قرار می دهد.