اخبار / ستادی

تشکیل مرکز هماهنگی بین بخشی در سازمان داوطلبان

رئیس سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر گفت: سازمان داوطلبان با تشکیل مرکز هماهنگی بین بخشی در مواقع بحران می تواند رسانه‌های همکار، ‌سازمان‌های حامی و همکار، ‌کارگروه های تخصصی سازمان مدیریت بحران کشور، ‌سازمان‌های تخصصی مسئول،‌ همکار و پشتیبان را به مراکز EOC جمعیت متصل می کند.

۴ هفته قبل

تشکیل مرکز هماهنگی بین بخشی در سازمان داوطلبان

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر؛ محمد نصیری در همایش ملی خیریه‌ها و تشکل‌های مردم نهاد همکار با جمعیت هلال‌احمر افزود: جمعیت هلال‌احمر شامل داوطلبان حقیقی و حقوقی است. داوطلبان حقوقی جمعیت هلال‌احمر شامل بنگاه‌های اقتصادی، موسسات و سازمان‌های دولتی یا غیر‌دولتی هستند که در برنامه‌های انسان‌دوستانه،‌ امدادی و خیریه جمعیت مشارکت دارند و از آن حمایت می کنند.

نصیری با اشاره به اینکه سیلاب گسترده فروردین ۹۸ در ۲۶ استان کشور جزو بزرگترین عملیات‌های امدادرسانی ملی کشور بود، افزود: تشکل‌های مردمی و موسسه‌های خیریه در سیل اخیر کمک زیادی به جمعیت هلال احمر کردند، و جمعیت با در اختیار گذاشتن توان لجستیکی خود از حمایت‌های این خیرین استفاده کرد.

رئیس سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر گفت: جمعیت هلال احمر با ۹۷ سال سابقه جزو قدیمی ترین موسسات مردم نهاد است که با  ۴۱۵ شعبه و دفتر نمایندگی در سراسر کشور مشغول به فعالیت است و دارای ۲ میلیون عضو جوان و داوطلب است.

محمد نصیری همکاری سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر و تشکل‌های مردمی و موسسه‌های خیریه را برای تحقق اهداف مشترک در سه مرحله قبل از سوانح، ‌حین سوانح (امداد رسانی) و پس از دوران اضطرار(بازتوانی، ‌بازسازی، بازیابی) قابل بررسی دانست.

رئیس سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر افزود: جمعیت هلال احمر در برنامه ۵ ساله خود برخی از تکالیف را مانند انجام پژوهش‌های بنیادین برای تعیین نیاز‌های جامعه، تعیین اولویت‌ها برای همکاری با سازمان‌های مردم نهاد، کمک برای ایجاد بستر‌های قانونی لازم جهت گسترش سهم مشارکت سازمان‌های مردم نهاد در خدمات اجتماعی و … را بر عهده سازمان داوطلبان قرار داده است.

وی با بیان اینکه ۴۰ هزار نیروی داوطلب هلال احمر در سیل اخیر با لباس هلال احمر امدادرسانی کردند، افزود: در سیل اخیر اثبات شد که در کنار داوطلبان حقیقی اگر به داوطلبان حقوقی نیز اهمیت دهیم در مواقع بحران و وقوع حوادث بسیار کمک خواهند کرد و این تعامل باید تداوم یابد.

وی با اشاره به عقد تفاهم نامه همکاری بین سازمان داوطلبان جمعیت هلال‌احمر و تشکل‌های مردمی و موسسه‌های خیریه افزود: با عقد این تفاهم‌نامه شاهد سنجش ظرفیت سازمانی، تدوین پروژه و برنامه مشترک، توسعه ظرفیت، ‌توانمندسازی و آموزش،‌ پایش و ارزشیابی مستمر، همکاری بر مبنای مزیت نسبی، مستندسازی و تبادل اطلاعات خواهیم بود.

رئیس سازمان داوطلبان گفت: جمعیت هلال‌احمر جمهوری اسلامی ایران، موسسه ای خیریه، مردم نهاد، غیر انتفاعی و دارای شخصیت حقوقی مستقل است. زن و مرد بدون داشتن ملاحظات سیاسی،‌ مذهبی نژادی و با رعایت اساسنامه و مطابق آیین نامه عضویت جمعیت می تواند در هلال‌احمر فعالیت کنند.

محمد نصیری خدمت در جمعیت را فعالیتی داوطلبانه دانست و با اشاره به اهداف چهارگانه جمعیت هلال احمر گفت: سازمان داوطلبان هلال‌احمر، تامین احترام انسان‌ها، تلاش برای برقراری دوستی و تفاهم متقابل و صلح و پایدار بین ملت‌ها، تلاش برای تسکین آلام‌بشری،‌ حمایت از زندگی و سلامت انسان‌ها بدون در نظر گرفتن هیچگونه تبعیض را سرلوحه کار خود قرار داده است.