اخبار / استانی

تقدیر از عملکرد ۵۱ پایگاه امداد و نجات استان خراسان رضوی

رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر کشور گفت: عملکرد ۵۱ پایگاه امداد و نجات هوایی، جاده‌ای، کوهستانی جمعیت هلال احمر خراسان رضوی به‌ویژه کمک قابل توجه این استان به هموطنان سیل‌زده شمال و جنوب کشور شایسته تقدیر است.

۴ ماه قبل

به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر استان خراسان رضوی،مرتضی سلیمی در حاشیه بازدید از فعالیت‌های جمعیت هلال احمر خراسان رضوی در طرح نوروزی ۹۸، اظهار کرد: در حوزه امداد و نجات این استان اقدامات قابل توجهی صورت گرفته و جزو استان‌های بسیار فعال، موفق و خوش‌فکر کشور بوده است. اکنون ۵۱ پایگاه امداد و نجات هوایی، جاده‌ای، کوهستانی با ۶ هزار و ۴۴۸ تن نیروی نجاتگر و امدادگر در استان امام رضا(ع) فعال است و این استان کمک قابل توجهی به هموطنان سیل‌زده شمال و جنوب کشور داشته است و عملکرد این استان در این ایام شایسته تقدیر است.

رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال ‌احمر کشور به منابع به‌کارگیری شده در طرح نوروزی ۹۸ و آماده‌باش جمعیت هلال ‌احمر در یک ‌هزار و ۴۲۱ پایگاه و پست امدادی اشاره کرد و گفت: بر این اساس ۵ هزار و ۴۴۲ نیروی امدادی نجاتگر و ایثار در ۵۵۹ پایگاه ثابت، ۸۳۸ شعبه و پست موقت و ۲۴ پست امداد هوایی در نوروز ۹۸ به هموطنان خدمات لازم را ارائه خواهند دارد و ۳۱ تیم واکنش سریع استان‌ها (۴۶۵ نفر اعضاء تیم) در مراکز استان‌ها و ۳۱ تیم توانا خواهران (تیم ۵ نفره) و به عبارتی روزانه ۱۵۵ نفر در سراسر کشور آماده خدمت‌رسانی خواهند بود.

سلیمی تصریح کرد: برای امدادرسانی در طرح نوروز ۹۸ جمعیت هلال ‌احمر ۳ هزار و ۴۷۸ دستگاه خودرو و توان لجستیکی از جمله یک‌ هزار و ۲۸۲ خودروی امدادی، یک ‌هزار و ۲۶ دستگاه آمبولانس، ۴۳۸ خودروی نجات، ۵۰ خودروی ویژه عملیاتی، ۱۱ خودروی ارتباطات، ۴۷۵ موتورسیکلت امدادی، ۱۲۲ موتور آمبولانس و ۲۴ بالگرد امدادی به کار گرفته خواهد شد.

وی اضافه کرد: از روز ۲۵ اسفند ماه ۹۷ تاکنون ۳۱ استان کشور درگیر سیل بودند و بحرانی‌ترین نقاط هم استان‌های مازندران، گلستان، خراسان شمالی، سمنان، فارس، خوزستان و لرستان بودند و در این استان‌ها بیشترین عملیات‌های امدادرسانی را به سیل‌زدگان استان داشتیم.

رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال ‌احمر کشور با بیان این که در سیلاب‌های ۶۲۱ شهر، روستا و محور کوهستانی کشور به ۱۶۴ هزار حادثه‌دیده امدادرسانی شد و از این تعداد ۵۸ هزار ۱۹۶ نفر از آن‌ها اسکان اضطراری در پایگاه‌ها، سالن‌ها، راهدارخانه‌ها، مساجد، مدارس و دیگر اماکن استاندارد اسکان یافتند، خاطرنشان کرد: در سیل‌های اخیر ۲۷۴ نجات‌یافته به مناطق امن انتقال یافتند و ۳۸ نفر هم به دلیل وخامت حالی‌‌ که داشتند به مراکز درمانی منتقل شدند و متاسفانه ۴۵ نفر نیز در این سیل‌ها فوت کردند.

سلیمی بیان کرد: جبهه جدید بارش‌ها در روزهای آینده در سراسر نقاط کشور به‌ویژه از شمال به شرق کشور به‌خصوص در خراسان رضوی بوده است و توصیه‌مان به مسافران نوروزی داشتن زنجیر چرخ، بخاری سالم خودرو و به‌همراه داشتن لباس گرم است.

وی با تاکید بر اینکه مردم باید از اسکان در کنار رودخانه‌ها خودداری کنند، اضافه کرد: توصیه‌مان به مردم این است که از چادرزدن در مکان‌های ناایمن به‌شدت خودداری کنند، زیرا ممکن است آنی گرفتار سیلاب شوند و امکان خارج‌شدن سریع از مکان‌های ناامن نباشد؛ همچنین در آستانه روز طبیعت اعلام می‌کنیم ضمن شناسایی نقاط ایمن و ناایمن از اسکان در مناطق پرخطر پرهیز کنند تا آسیبی نبینند و در این روز بیش از همه چیز مراقب کودکان باشند تا آسیبی نبینند و متاسفانه این گروه سنی بیشترین فوتی‌ها و مصدومان حوادث نوروزی امسال را شامل می‌شوند و والدین باید مراقب فرزندان خود باشند تا با حادثه‌‌های تلخ و جبران‌ناپذیر همراه نباشند.

رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال ‌احمر کشور افزود: همیشه از تجربه خراسان رضوی بهره‌مند می‌شویم و کمک فکری و حتی توان عملیاتی این استان را در اختیار سازمان و تمامی استان‌‌های زیرمجموعه‌اش قرار داده‌ایم و امیدواریم امدادگران و نجاتگران خراسان رضوی مثل همیشه در تمامی عرصه‌‌های خدمتی‌شان به‌خوبی بدرخشند.