اخبار / ستادی

توانمندسازی ۷۰۰ تن از روسای خانه‌های داوطلب

۷۰۰ تن از روسای خانه های داوطلب جمعیت هلال احمر در دوره ای چهار روزه آموزه های خود را در زمینه تکنیک های برقراری ارتباط موثر با خود و دیگران را به روز می کنند.

۴ هفته قبل

توانمندسازی ۷۰۰ تن از روسای خانه‌های داوطلب

خانه داوطلب مکان مستقل است که به منظور استفاده از ظرفیت و توان داوطلبان در سطح مرکز استان و شعب تابعه در داخل و خارج از جمعیت راه اندازی می شود. این مکان محل خدمت تمامی اعضا و داوطلبان با هر تخصص و توان بوده و زیر مجموعه آن چهار گروه داوطلبی مشارکت، مهارت،حمایت و هدایت است.

خانه داوطلب به منظور ارتقاء سطح مشارکت داوطلبان در برنامه های بشردوستانه جمعیت و متاثر از مدیریت داوطلبان با اهداف ایجاد شبکه گسترده داوطلبی، بهره مندی از خدمات و مشارکت داوطلبان از طریق سازماندهی توان و تخصص آنان، بهره گیری از خدمات و حمایتهای داوطلبانه جهت شناسایی نیاز اقشارآسیب دیده و مرتفع نمودن آنها، تحقق امر داوطلب محوری و امکان ایجاد مشارکت واقعی داوطلبان در برنامه های جمعیت، توانمند سازی و ارائه آموزشهای لازم و مورد نیاز به داوطلبان و مدیریت داوطلبان در زمان بروز حوادث و سوانح تشکیل می شود.

خانه های داوطلبی شامل خانه داوطلب روستایی، مساجد، ادارات و کارخانجات، خانه داوطلب شعب، پزشکان، اصناف و بازاریان، هنرمندان، ورزشکاران، خبرنگاران و خانه داوطلب فرهنگیان است که هر یک از اقشار بنا به توانمندی های خود در این خانه ها به انجام فعالیت های داوطلبانه و عام المنفعه می‌پردازند.

سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر به منظور توانمندسازی و به روزرسانی آموزه های روسای خانه های داوطلب، اقدام به برگزاری کارگاه های آموزشی روسای خانه های داوطب به مدت چهار روز در مشهد مقدس کرده است.

کارگاه آموزشی روسای خانه های داوطلب از ۲۷ ام تا سی ام دی ماه جاری در مجتمع فرهنگی امامت شهر مقدس مشهد با حضور ۷۰۰ تن از روسای خانه های داوطلب، معاونان داوطلبان جمعیت هلال احمر استان‌ها در حال برگزاری است.

محمد نصیری؛ رئیس سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر در افتتاح این کارگاه های آموزشی گفت: در حال حاضر یک هزار و ۵۳۷ خانه داوطلب جمعیت هلال احمر در سراسر کشور در راستای نشر فرهنگ داوطلبی و همبستگی اجتماعی برای خدمت رسانی به قشرهای آسیب پذیر و آسیب دیده، فعال هستند.

وی با بیان اینکه بالندگی جمعیت هلال احمر به عنوان سازمانی اجتماعی، همواره وامدار مشارکت موثر خیرین و سمن ها است، افزود: هم افزایی خیرین و سمن ها با جمعیت هلال احمر در قالب خانه های داوطلب، عامل مهمی در استان ها برای افزایش سطح رضایتمندی بهره وران طرح های حمایتی از جمله تامین هزینه های دارویی-درمانی بیماران نیازمند، تهیه جهیزیه و … است.

رئیس سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر تصریح کرد: جذب ۵ میلیون داوطلب و تعریف برنامه های نوین برای مشارکت پذیری فعال و از همه مهم تر نگهداشت آن ها، منطبق بر برنامه توسعه کشور در دستورکار جمعیت هلال احمر قرار دارد.

وی با اظهار این مطلب که سازمان داوطلبان به دور از ایفای نقش تصدی گری به دنبال تسهیل گری در فضای ارائه خدمات عام المنفعه است، اضافه کرد: بنابراین برنامه ریزی در این خصوص بر اساس فرهنگ بومی و نیازسنجی مناطق مختلف کشور انجام می شود.

نصیری با اشاره به تجربه هدایت و ساماندهی، جذب و توزیع کمک های مردمی در زلزله کرمانشاه، خاطرنشان کرد: خانه های داوطلب در این حادثه به خوبی وارد عمل شدند و از این پس نیز با برنامه ریزی برای مواقع بحرانی و شرایط عادی، مراکزی منحصر بفرد برای تجمیع خدمات جمعیت هلال احمر برای مردم و خلق حال خوب تر برای آن ها خواهد بود.

رئیس سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر درباره جمع آوری کمک های مردمی در سال ۹۶، گفت: رقم کمک های مردمی به جمعیت هلال احمر در سال گذشته به ۲۵۰ میلیارد تومان رسید که بخش عمده آن در برنامه های خدمت رسانی این سازمان هزینه شد.

وی با اشاره به رشد چشمگیر سمن ها و موسسات خیریه در یک دهه اخیر، بیان کرد: حدود ۱۱ هزار موسسه و ۴۰هزار انجمن مردمی در کشور فعال است و به جرات می توان گفت: هیچ کودک سرطانی نیست که نیازهای دارویی و درمانی اش به واسطه وجود یکی از این مراکز فوق، بدون پاسخ مانده باشد.

رئیس سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر با اشاره به جمعیت ۲ میلیون نفری داوطلبان هلال احمر، تصریح کرد: در افق ترسیمی جمعیت هلال احمر، افزایش شمار داوطلبان به ۵ میلیون نفر لحاظ شده است، که البته به موازات آن برنامه های ویژه ای برای مشارکت پذیری حداکثری آن ها در برنامه های عام المنفعه، بسته به فرهنگ بومی مناطق و همچنین برنامه های مرتبط با روحیات و توانایی های داوطلبان بر اساس جنسیت شان پیش بینی شده است.

نصیری ایجاد فرصت خدمت داوطلبانه برای همه را از ضروریات دانست و افزود: در آینده ای نزدیک با تشکیل خانه های هلال در مساجد، نهادها و مراکز عمومی، تمامی ظرفیت های خدمت رسانی جمعیت هلال احمر مبتنی بر نیاز هر منطقه احصا و به کار گرفته می شود.

تکنیک های برقراری ارتباط موثر با خود و دیگران موضوعی است که در کارگاه های آموزشی روسای خانه های داوطب برای ۷۰۰ تن از روسای خانه های داوطلب ۳۰ استان کشور در ۲ نوبت در حال برگزاری است و دوره بعدی کارگاه آموزشی توانمندسازی روسای خانه های هلال، اردیبهشت ماه سال آتی برگزار می شود.