اخبار / ستادی

توسعه همکاری‌های جمعیت هلال‌احمر و جهاد دانشگاهی

صبح امروز و در یک نشست دوجانبه،‌ جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران و جهاد دانشگاهی تفاهم‌نامه همکاری مشترک امضا کردند.

۴ هفته قبل

توسعه همکاری‌های جمعیت هلال‌احمر و جهاد دانشگاهی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر، نشست هم اندیشی و امضای تفاهم نامه میان جمعیت هلال احمر و جهاد دانشگاهی با حضور روسای دو نهاد صبح امروز در ساختمان صلح برگزار شد.

در این نشست دکتر علی اصغر پیوندی، رئیس جمعیت هلال احمر و دکتر حمیدرضا طیبی رئیس جهاد دانشگاهی و همچنین تعدادی از مدیران ارشد دو نهاد حضور داشتند و ظرفیت‌های مشترک طرفین برای همکاری تبیین شد.

دکتر علی اصغر پیوندی در این جلسه با یادآوری چهار اصل بنیادین در جمعیت هلال احمر، گفت: کاهش آلام و مشکلات بشری فارغ از نژاد، دین، رنگ، قوم و مذهب یکی از این اصول است. تکریم و افزایش حرمت انسان ها، ارتقای سلامت مردم و همین طور ترویج روحیه صلح و دوستی بین مردم و ملل دیگر سایر اصولی است که ما در تمام فعالیت ها آن را دنبال می‌کنیم.

وی با تاکید بر اینکه فعالیت های جمعیت هلال احمر طیف گسترده ای را شامل می شود، افزود: جمعیت هلال احمر واحدها و سازمان های متعددی دارد و با سابقه ۹۷ ساله اعتبار و سرمایه اجتماعی خوبی میان مردم فراهم کرده است. ما این افتخار را داریم که در لحظات خوش و ناخوش در کنار مردم و خدمتگذار آنها باشیم.

رئیس جمعیت هلال احمر همچنبن با اشاره به ظرفیت‌های جهاد دانشگاهی گفت: جهاد دانشگاهی ثمره انقلاب است که در دانشگاه شکل گرفته و ارگان توانمندی است که بسیاری از مشکلات فرهنگی، اجتماعی ، علمی و درمانی کشور را به دوش می‌کشد. امیدوارم با توجه به بسترهای مشترکی که وجود دارد بتوانیم از ظرفیت ها برای ارتقای توانمندی های دو طرف در زمینه رفع اصولی تر و علمی تر نیازهای مردم بهره ببریم. امیدوارم امضای این تفاهم نامه نقطه عطفی برای فعالیت بهتر، موثرتر و منطقی تر میان جهاد دانشگاهی و جمعیت هلال احمر باشد. ما در جمعیت هلال احمر وظایف گسترده ای داریم که بر اساس اساسنامه مصوب مجلس به عهده ما گذاشته شده است. در حوزه جوانان، داوطلبان و امداد و نجات فعالیت های متنوعی داریم. در عین حال شرکت های دارویی جمعیت هلال احمر نیز در توزیع و تولید دارو فعالیت می کنند.

ظرفیت‌های جهاد دانشگاهی

همچنین در این نشست دکتر حمیدرضا طیبی با تقدیر از اقدامات و فعالیت های جمعیت هلال احمر در سیل اخیر گفت: جهاد دانشگاهی دارای ظرفیت های پژوهشی و فناورانه در حوزه پزشکی، مهندسی، علوم انسانی و حوزه محیط زیست و سایر حوزه ها است. در زمینه فرهنگی نیز توانمندی های خوبی داریم و وجود ۳ خبرگزاری در معاونت فرهنگی، سازمان انتشارات، مرکز افکارسنجی و سازمان دانشجویان می توانند منشا خدمات خوبی در این زمینه باشند. این نهاد در حوزه آموزش عالی، علمی-کاربردی و آموزش های کوتاه مدت نیز امکانات خوبی دارد. اشتغال و کارآفرینی به ویژه برای اقشار ضعیف جامعه و اشتغال خانگی از دیگر ظرفیت های جهاد دانشگاهی است.

طیبی پژوهشگاه صنایع غذایی جهاد دانشگاهی را یکی از ظرفیت های حوزه مواد فراسودمند ارزان دانست و افزود:  همین طور ظرفیت های آی تی و فناوری اطلاعات که می توانند در زمینه کمک رسانی به آسیب دیدگان و همین طور اطلاع سریع تر از حوادث و خدمت رسانی بهتر داشته باشیم.

در این نشست تعدادی از معاونان جهاد دانشگاهی نیز به تبیین ظرفیت های معاونت خود پرداختند. از جمله محمدرضا پورعابدی، معاون پژوهش و فناوری جهاد دانشگاهی که گفت: جهاد دانشگاهی از نظر پژوهشی ظرفیت بالایی دارد و از این ظرفیت می توانیم برای رفع نیازهای تکنولوژیک و فناورانه استفاده کنیم. جهاد دانشگاهی در حوزه تجاری سازی، پارک ها و مراکز رشد دارد که می تواند مورد توجه طرفین قرار بگیرد.

عیسی علیزاده، معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی نیز به فعالیت‌های نزدیک این معاونت با جمعیت هلال احمر اشاره کرد و ابراز امیدواری کرد با امضای تفاهم‌نامه این همکاری ها افزایش پیدا کند.

علی متقیان مدیرعامل خبرگزاری ایسنا نیز فعالیت هلال احمر در سیل اخیر را ستودنی دانست.

تدوین دوره‌های کاربردی در جهاد دانشگاهی

در این نشست معاون آموزشی جهاد دانشگاهی با تشریح فعالیت های جهاد دانشگاهی در زمینه های آموزشی و علمی-کاربردی گفت: ما می توانیم در زمینه تدوین دوره های کاربردی و تخصصی، راه اندازی مرکز آموزش های مختلف، آموزش توانبخشی و ارائه خدمات اجتماعی و همچنین حوزه توانمند سازی کانون های دانش آموزشی و دانشجویی همراه با هلال همکاری کنیم.

وی افزود: همکاری مشترک در زمینه تولید داروهای نو ترکیب از دیگر بخش هایی است که با وجود موسسه رویان و پژوهشگاه ابن سینا در جهاد دانشگاهی و همین طور وجود کارخانه ای در جمعیت هلال احمر که می تواند دارو تولید کند می توان در مورد این موضوع همکاری کرد.

همچنین در این نشست، دکتر حسین کلانتری، مدیرکل دفتر برنامه ریزی و توسعه آموزش جهاددانشگاهی  گفت: همکاری جهاد دانشگاهی و هلال احمر مدتی است که شروع شده و یکی از کارهای خوبی که صورت گرفته راه اندازی مرکز نوباوه رویش است. می توانیم از این همکاری مشترک در حوزه پزشکی و ناباروری، بازساختی سلول درمانی، سرطان پستان و زخم های مزمن که از مشکلات کشور از داشته باشیم. در این زمینه دانش خوبی در کشور داریم که می توانیم برای کاهش آلام بیماران استفاده کنیم.

کلانتری با اشاره به ظرفیت سها جمعیت هلال احمر گفت: از این ظرفیت خوب می توانیم در حوزه زیست فناوری و داروهای نو ترکیب، آنتی بادی، سرم و واکسن بهره ببریم.

در ادامه این نشست مدیران جمعیت هلال احمر نیز به تشریح فعالیت ها و ظرفیت های فعالیت مشترک پرداختند.

در همین زمینه محمد نصیری، رئیس سازمان داوطلبان گفت: اصلی ترین وظیفه سازمان داوطلبان فرآیند سازی برای ارائه خدمات داوطلبانه است. هلال احمر تنها سازمانی است که به شکل قانونی امکان استفاده از خدمات داوطلبانه را به وجود ریسک ها و فرصت های آن داریم. ممکن است بعضی از دستگاه ها به واسطه ریسک های این فعالیت ها تمایل به انجام نداشته باشند اما ما با توجه به امکانی که قانونی در اختیارمان قرار داده می توانیم این فعالیت ها را انجام بدهیم. هر جایی که تکلیفی وجود دارد امکان کار داوطلبانه نیز هست.

وی در ادامه گفت: ما می توانیم کاری مشترک را در موضوع خیّرین و تجهیز منابع همکاری کنیم.

رئیس سازمان داوطلبان اضافه کرد: در تولید علم در زمینه خدمات داوطلبانه کمبود داریم و به دنبال همکاری با مراکزی هستیم تا بتوانیم در این زمینه کار مشترکی انجام بدهیم. با توجه به اینکه جهاد دانشگاهی در زمینه آموزش تخصصی و گسترده سابقه علمی بالایی دارد می توان در این رابطه همکاری کرد.

همکاری‌های هلال احمر و جهاد دانشگاهی

شهاب الدین صابونچی، رئیس سازمان جوانان با اشاره به سابقه همکاری دیرینه این سازمان با معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی اظهار کرد: با اشتراکاتی که میان سازمان جوانان هلال احمر و سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی وجود دارد. در زمینه های مختلفی از جمله تندیس فداکاری، باشگاه محیط زیست همکاری داشتیم. با توجه به شناخت خوبی که از ظرفیت های جهاد دانشگاهی و هلال احمر در زمینه جوانان وجود دارد، می توانیم از ظرفیت های تفاهم نامه بهره مناسبی ببریم.

دکتر احمد سلطانی، معاون آموزش، پژوهش و فناوری جمعیت هلال احمر نیز به ظرفیت های مشترک که قابلیت همکاری های فی ما بین را دارد اشاره کرد و گفت: ماهیت فعالیت های بین رشته ای معاونت آموزش و همین طور جهاد دانشگاهی می تواند مبنای فعالیت مشترک باشد. همچنین ما در تلاش برای استفاده هر چه بیشتر از فناوری های روز در ماموریت های جمعیت هلال احمر هستیم و از همین رو در کنار ایجاد دو مرکز تحقیقات تخصص تاب آوری در حوادث و بلایا و مدیریت سلامت در تجمعات انبوه، مرکز فناوری را هم در معاونت راه اندازی کرده ایم.

سلطانی با اشاره به فعالیت این معاونت در حوزه آموزش عالی گفت: فعالیت ما در زمینه آموزش عالی پیشینه ۵۵ ساله دارد و یکی از مراکز علمی مرجع در حوزه مدیریت بحران بودیم. هنوز هم چشم امید بسیاری از دانشجویان که قصد دارند در حوزه امداد و سوانح تحصیل کنند به جمعیت هلال احمر است. از طرف دیگر با توجه به وظیفه میدانی که در زمینه بحران در اختیار ما قرار گرفته سازمان دیگری این آموزش ها را ارائه نمی کند و امیدواریم با همکاری مشترک بتوانیم در این زمینه فعالیتی را آغاز کنیم.

تلاش برای هم‌افزایی 

پس از ارائه توضیحات طرفین و تبیین ظرفیت های جدید همکاری مشترک، دکتر پیوندی با تاکید بر پتانسیل مناسب دو نهاد گفت: تولید داروهای نوترکیب و گیاهی یکی از مواردی است که جهاد دانشگاهی ظرفیت آن را دارد و ما هم زمینه فعالیت داریم و با وجود این دو عامل می توان هم افزایی مناسبی ایجاد کرد.

وی همچنین در مورد توقف فعالیت مرکز علمی- کاربردی و چاره اندیشی در مورد آن گفت: هلال احمر ۳۲ مرکز علمی-کاربردی در کشور دارد که لازم است ماهیت و نوع کار آنها تغییر کند و امیدواریم بتوانیم در قالب تفاهم نامه هایی از ظرفیت جهاد دانشگاهی در این زمینه استفاده کنیم.

پیوندی همچنین بر ضرورت همکاری در زمینه فناوری ها و استارتاپ ها و به کارگیری آن در ماموریت های جمعیت هلال احمر تاکید کرد و ابراز امیدواری کرد تا از ظرفیت های جهاد دانشگاهی در این زمینه بهره مناسب برده شود.

وی همچنین همکاری در زمینه درمان ناباروری را از جنبه های دیگر همکاری مشترک عنوان کرد و در مورد طب بازساختی نیز گفت: درست است که شاید فعالیت در زمینه علوم پایه کار ما و شما نباشد اما فعالیت در این زمینه می تواند با نتایج خوبی برای کشور در سطح جهانی همراه باشد.