آگهی

اخبار / استانی

جوان اراکی، پرچمدار صلح و دوستی

داشتن دنیایی آرام و سراسر صلح و دوستی، از اصلی‌ترین نوع حقوق بشر است و تحقق آن جز با در نظر گرفتن انسانیت، بشردوستی و … که از هفت اصل اساسی هلال‌احمر است، امکانپذیر نخواهد بود و برای داشتن این مهم در جامعه ای که دغدغه های شخصی و اجتماعی اشخاص بیش از صلح و دوستی پایدار میان انسان ها شده و انگشت شمارند کسانی که آن را سرلوحه زندگی خود قرار دهند، باید چاره ای اندیشید.

۱ ماه قبل

جوان اراکی، پرچمدار صلح و دوستی

به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر استان مرکزی؛ مجتبی یادگاری، عضو جوان جمعیت هلال احمر شهرستان اراک به عنوان سفیر صلح و دوستی در ایران، مسیر ۱۰ کیلومتری تمام استانهای کشور را ۲۲ تیر تا ۸ مرداد ماه، طبق برنامه ریزی های انجام شده، می‌دود تا پرچمدار این نماد جهانی بوده و صلح و دوستی را با این سبک به تصویر بکشد.

ابلاغ صلح و دوستی در دنیا از سوی عضو جوان اراکی

آرش اشتری، معاون امور جوانان جمعیت هلال احمر استان مرکزی با اشاره به اهمیت این اقدام فرهنگی ورزشی در ایران، گفت: با توجه به اینکه یکی از اهداف سازمان جوانان هلال احمر، حمایت از استعدادهای ورزشی است، مجتبی یادگاری به عنوان یک فرد ورزشکار و دونده و عضو جمعیت هلال احمر استان مرکزی، دغدغه ارائه اصول و اهداف هلال احمر به مردم را داشته و لذا یک طرح پیشنهادی به سازمان جوانان ارائه و در آن مقرر شد وی به عنوان سفیر صلح و دوستی مسیرهای ۱۰ کیلومتری هر استان را پیموده و این پیام را از همه استانها به سراسر دنیا ابلاغ کند.

هدف از این فعالیت فرهنگی – ورزشی که از سوی رئیس سازمان جوانان هلال احمر مورد حمایت قرار گرفت، ترویج فرهنگ صلح طلبی در جامعه، دوری از هر گونه خشونت، آشنایی مردم با اهداف عالی هلال احمر، ترویج فعالیتهای فرهنگی و ورزشی و همچنین تلاش برای جذب، ساماندهی و مشارکت اعضای جدید به سازمان جوانان است.

شعار این برنامه فراگیرشدن صلح جهانی در دنیاست و با توجه به این که خشونت در جهان در حال گسترش بوده و کشور ما نیز متأثر از این خشونت ها است، لذا ضروری است که با اجرای برنامه های متنوع فرهنگی و ورزشی، در زمینه فرهنگ سازی و ایجاد حساسیت در پیروی و حمایت آن از سوی مردم، اقدام و آنها را به صلح و آرامش در جامعه دعوت کنیم که این دویدن نمادین به عنوان سفیر صلح، پیام آور این حرکت فرهنگی و صلح طلبی خواهد بود.

با توجه به هجوم فضای مجازی و اینکه  علاقمندی جوانان به این فضاها به صورت صعودی رو به همه گیری و گسترش است، لذا این حرکت های ورزشی در قالب حمایت از تحرک و پویایی جوانان می تواند در جهت برنامه ریزی که سازمان جوانان برای آنها دارد، بسیار موثر و کارآمد باشد.

در پایان از همه مسئولانی که ما را در این اقدام فرهنگی ورزشی یاری کردند، همچون دکتر محمدی مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان، دکتر صابونچی رئیس سازمان جوانان، آقای گنج کریمی معاون دانشجویی و جوانان سازمان، آقای هندی و خانم بی‌بابک، بابت حمایت های بی شائبه ای که از این جوان مستعد اراکی داشتند، قدردانی می کنم . در ادامه لحظاتی را با این جوان سفیر گفت‌وگو کردیم تا انگیزه وی را از انجام این کار بدانیم:

مهم ترین هدف من، فراگیر شدن صلح و دوستی در ایران

مجتبی یادگاری ۲۸ ساله، با تحصیلات فوق لیسانس مدیریت صنعتی و بیش از ۲ سال سابقه عضویت در جمعیت هلال احمر و ۱۱ سال سابقه انجام فعالیتهای فرهنگی ورزشی که سخنانش را با شعر زیبای «ای وطن ای مادر تاریخ ساز» شروع کرد و گفت: پس از ۱۱ سال سابقه انجام فعالیت های فرهنگی در زمینه های مختلف، از سال ۹۱ فعالیت خود را به صورت منسجم و گسترده تر شروع کرده که همه این فعالیت ها همسو با صلح و دوستی و دفاع از حقوق بشر بوده که مورد استقبال مردم و حمایت مسئولان قرار گرفتم.

مسیرهایی که تاکنون دویده ام همچون مسیر اراک تا تهران به مسافت ۲۸۶ کیلومتر با هدف اعلام انزجار از فعالیتهای نیرنگ‌طلبانه آمریکا و رژیم صهیونیستی، شرکت در مسابقات نمادین دو و میدانی دانشگاه آزاد اسلامی اراک به مناسبت آغاز عملیات افتخار آمیز بیت المقدس، پیودن مسیر اراک تا مشهد مقدس در اعلام انزجار به گروهک تروریستی داعش، پیمودن مسیر اراک تا نجف آباد اصفهان در روزجهانی صلیب سرخ و هلال احمر ، پیمودن مسیر کرمانشاه تا پل ذهاب برای همدردی با زلزله زدگان، پیمودن مسیر اراک تا خمین در روز جهانی صلیب سرخ و هلال احمر  و … است که تاکنون مجموعا ۲۳۴۸ کیلومتر بوده است.

انگیزه من از انجام این کارها ترویج فرهنگ ایثار و فداکاری، فرهنگ اسلامی، صلح و دوستی بین الملل و ورزش همگانی بوده و همانگونه که رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمودند جنگ امروز، جنگ تهاجمات فرهنگی است و جوانان ما باید داری اعتماد به نفس و خودباوری باشند و با این نوع تهاجمات دشمن مقابله کنند، بنده هم به عنوان یکی از جوانان این مرز و بوم برخود لازم دانستم تا با هر آنچه که در توانم است با تهاجمات فرهنگی دشمن در سطح کشور مقابله کنم.

هدف اصلی من به عنوان سفیر صلح و دوستی جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران، فراگیر شدن صلح جهانی در دنیا بوده و طبق برنامه‌ریزی‌های جمعیت هلال احمر استان مرکزی، معاونت امور جوانان این جمعیت و سازمان جوانان جمعیت هلال احمر به عنوان سفیر صلح و دوستی هلال احمر، ۱۰ کیلومتری تمام استانهای کشور را دویده و پیام رسان شعار ”  فراگیر شدن صلح جهانی در دنیا ” باشم. 

در ابتدا از اراک، اصفهان و قم شروع کرده و در روزهای بعد به ترتیب مسیر استانهای سمنان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، هرمزگان، کرمان، یزد، فارس، بوشهر، کهکیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، خوزستان، ایلام، همدان، کرمانشاه، کردستان، آذربایجان غربی و شرقی، اردبیل، گیلان، زنجان، قزوین، البرز و تهران را خواهم پیمود.

زندگی یعنی رشد و هیچ موفقیتی بی تلاش و پشت پا زدن به بسیاری موارد خواسته و ناخواسته به دست نمی آید، وقتی یک فرد در امورش موفق می شود که با تنبلی، خستگی، شکست و … مبارزه کند، وقتی یک ورزشکار بر سکوی اول می ایستد که شبانه روز پر تلاش و با انرژی قدرت خود را در برابر رقبا افزایش دهد پس برای رسیدن به اهداف خود باید همواره کوشید و تلاش کرد تا به آن چه که باورش داریم، دست پیدا کنیم.

در پایان از دکتر صابونچی رئیس سازمان جوانان که عنوان سفیر صلح هلال احمر جمهوری اسلامی ایران را به بنده دادند تا بتوانم به منظور پیشبرد اهداف جمهوری اسلامی ایران و  جمعیت هلال احمر کشور گام بردارم. از مدیرعامل و معاون امور جوانان جمعیت هلال احمر از حسن اعتماد و بسترسازی این فعالیت فرهنگی و تمام کسانی که در این امر مرا یاری رساندند، تشکر و قدردانی میکنم.

سیده پریا میرطالبی/خبرنگار داوطلب