اخبار / استانی

حضور مهندس‌های داوطلبِ اردکان در مناطق محروم سیستان‌وبلوچستان

جمعی از مهندس‌های قلب کویر مرکزی ایران به سیستان‌و‌بلوچستان رفتند. «اردکان» پهناورترین شهرستان استان یزد است؛ شهری که خانه‌ی هلال‌اش مهندس‌های بامرام‌ومعرفتی دارد. آن‌ها برای نصب سیستم‌های گرمایشیِ مدارس ابتدایی، در مناطق محروم استان سیستان‌وبلوچستان حاضر شده‌اند. البته کارشان تمام نشده و هنوز در محله‌های مختلف درحال فعالیت‌اند.

۸ ماه قبل

حضور مهندس‌های داوطلبِ اردکان در مناطق محروم سیستان‌وبلوچستان

به گزارش روابط عمومی سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر؛ «رضا کریمی» نام سرگروهِ این تیمِ مهندسی‌ست؛ درواقع آقارضا رییس خانه هلال غدیر اردکان است. او درباره‌ی سفرِ ۹۲۵کیلومتری‌شان به سرزمین ناشناخته‌ها (سیستان‌وبلوچستان) می‌گوید: «۶نفریم. یکی صنایع خوانده و یکی برنامه‌ریزی؛ یکی کارشناس اطفای حریق است و یکی کارشناس کمک‌های اولیه.» آقارضا و تیم‌اش در «بزمان» مستقرند. بزمان یکی از باسابقه‌ترین شهرهای سیستان‌وبلوچستان است که سال ۱۳۰۷ همزمان با یزد و سمنان تبدیل به بخش شد. تیم مهندس‌های اردکان ۲۰دستگاه گرمایشی تهیه کرده‌اند و قرار است طی ۷روز دستگاه‌ها را در مدارس بزمان راه بیندازند.
این مهندس‌های داوطلب فقط دنبال نصب سیستم گرمایشی و خداحافظی نیستند! آن‌ها اصرار زیادی به آموزش دارند: «می‌خواهیم اهالی این منطقه کمک‌های اولیه را یاد بگیرند و با اطفای حریق و انواع سوختگی آشنایی پیدا کنند.» آقارضا که ۶سال است خانه‌ی هلال غدیر را تاسیس کرده، ادامه می‌دهد: «بزمان ۳هزار دانش‌آموز دارد. وقتی در این شهر حاضر شدیم، فهمیدیم که دانش‌آموزانش نیازهای دیگری هم دارند. الان قصد داریم که با خیّران ارتباط بگیریم و برای دیگرنیازهای بچه‌ها مثل پوشاک اقدام کنیم.»
پراکندگی جمعیت و بارش‌های شدید، کار را برای آقارضا و تیم‌اش سخت کرده؛ اما با این‌حال دست از کار نکشیده‌اند: «هدف‌مان این است که سیستم‌ها را با رعایت کامل موارد ایمنی نصب کنیم. یک مهندس ایمنی همراه‌مان که بر کار نظارت می‌کند.» آقارضا می‌گوید: «سیستان‌وبلوچستان کمتر دیده شده، درصورتی‌که ظرفیت و پتانسیل زیادی دارد.»
این، پایان کارِ مهندس‌های داوطلبِ اردکانی نیست. آن‌ها می‌خواهند در این سفر زندگی مردم در مناطق محروم سیستان‌وبلوچستان را انعکاس دهند. مهندس‌های اردکانی برای دو مرحله‌ی دیگر هم برنامه‌ریزی کرده‌‌اند. یک‌بار ۳۰کلاس را مجهز می‌کنند و بار دیگر ۳۶کلاس. می‌بینید؟! «ققنوس» همچنان گرما می‌آفریند.